21.05.2024, meniny má
17. júna 2019

Seredčania, pozor! Ak nezaplatíte dane, prídete o vodičský preukaz

reklama

Mali ste už niekedy problém s nezaplatenými daňami? Strhávanie dlhov zo mzdy, odpredaj majetku či nehnuteľností sú všetko prostriedky, ktoré doposiaľ využívala Finančná správa pre vyrovnanie sa s neplatičmi daní.

Novinka ministerstva financií

Od budúceho roka môže k týmto „pokutám“ pribudnúť novinka – odobratie vodičského preukazu. Ministerstvo financií Slovenskej republiky predložilo totiž do pripomienkového konania návrh novely daňového poriadku, na základe ktorého by neplatiči pri daňovej exekúcii mohli prísť do vyrovnania dlhu o svoje vodičské oprávnenia. Podobné opatrenie už na Slovensku funguje v prípade neplatenia výživného.

Ministerstvo navrhuje zaviesť novú formu exekúcie z dôvodu zefektívnenia výberu daní a ako motiváciu pre riadne plnenie daňových povinností,“ uviedol podľa Hospodárskych novín tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Bude táto motivácia účinná?

V zákone chýbajú podrobnosti o vykonávaní takéhoto nariadenia a nie je úplne zrejmé, pri akej výške daňového nedoplatku môžu exekútori pristúpiť k tomuto kroku. Ministerstvo financií však pri návrhu hovorí o prevencii. Uvedený inštitút má najmä preventívny charakter. V prípade výkonu daňovej exekúcie týmto spôsobom je daňový dlžník nepriamo nútený na splnenie svojej povinnosti, aby mu mohol byť vodičský preukaz vrátený,“ píše sa v návrhu novely.

reklama

Daňoví poradcovia hovoria o takomto návrhu v prípade jeho schválenia ako o nepopulárnom a rozporuplnom. Problémy môžu nastať najmä v situácii, ak je zamestnanie daňovníka viazané na vodičské oprávnenie a jeho odobratie by znamenalo stratu príjmov. Na druhej strane však pripúšťajú, že zadržanie vodičského preukazu by mohlo zlepšiť disciplínu pri platení daní.

„Dôsledkom takéhoto opatrenia sa dozaista výber daní zlepší. Určite by však bolo vhodné uplatniť tento postup len vtedy, keď je daňové konanie, na základe ktorého daňový nedoplatok vznikol, úplne ukončené, teda nie je predmetom súdneho konania.“ Dana Droppová zo Slovenskej komory daňových poradcov pre TA3

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, ta3.com
Zdieľať na Facebooku