23.05.2019, meniny má

Seredčania, využívali by ste zdieľané elektrobicykle aj v našom meste? Trnava spustila obľúbený bikesharing

13. marca 2019
Seredčania, využívali by ste zdieľané elektrobicykle aj v našom meste? Trnava spustila obľúbený bikesharing
trnava.sk
reklama

Veľmi nás zaujala informácia, ktorú zverejnila radnica mesta Trnava. Od prvého marca totiž mesto spustilo prevádzku moderných zdieľaných elektrobicyklovV Trnave sa táto atraktívna novinka ujala veľmi rýchlo. V priebehu jedného týždňa prejavilo záujem o zdieľanú službu až 150 občanov. Ostrej prevádzke predchádzalo niekoľkomesačné testovanie. Od augusta minulého roka jazdilo na elek­tro­bi­cyk­loch viac než 500 ľudí. Cieľom bolo vychytať všetky nedostatky a navrhnúť tipy na vy­lep­še­nie sys­tému. Podarilo sa! Po Prie­vi­dzi, Nitre a Bra­ti­slave, prichádza na rad aj Tr­nava, v ktorej môže široká verejnosť využívať na presun po meste zdieľané bi­cyk­le, takzvaný bi­kes­ha­rin­g.

Ekologické a zároveň moderné bicyklovanie

Vedenie mesta Trnava očakáva, že elektrobicykle prinesú do mesta viacero benefitov. Okrem toho, že ide o ekologický spôsob dopravy, ktorý odľahčí preplnenú infraštruktúru, ide aj o rýchly a praktický presun z miesta na miesto. Kompetentní dúfajú, že vďaka elektrobicyklom sa eliminujú dopravné zápchy a mesto bude disponovať voľnejšími parkovacími miestami. 

Záujemcovia o túto službu sa môžu zaregistrovať na Mestskom úrade v Trnave. V rámci registrácie je potrebné zaplatiť vstupný poplatok 20 eur. Prvých 15 minút jazdy využívate elektrobicykel zdarma. Následne je jazda spoplatnená podľa platného cenníka. Na území mesta je k dispozícii 20 stanovíšť, kde si môžete vybrať ktorýkoľvek voľný bicykel. Po zaparkovaní je elektrobicykel ihneď voľný pre ďalšieho užívateľa. V prednej časti majú elastický popruh na upevnenie tašky alebo kabelky a nechýba ani praktický držiak na mobil.

Zdroj: Facebook Peter Bročka

Viete ako funguje bikesharing v praxi?

Elektrobicykel si môžete zapožičať prostredníctvom mobilnej aplikácie Freebike alebo pomocou špeciálnej karty. Cena za použitie bicykla sa odráta z vášho predplateného paušálu. Hodinová jazda bicyklom vás vyjde na 0,40 eur a celý kredit 20 eur vám vydrží na viac než 300 minút jazdy. Ak si kredit miniete, opätovne si ho dobijete v kan­ce­lá­rii pr­vého kon­taktu. Aktuálny stav vášho konta si môžete priebežne sle­do­vať v spomínanej ap­li­ká­cii Fre­e­bike.

Mesto Trnava v spolupráci s firmou Lucron, ktorá mestu týchto 50 elektrobicyklov darovala, predpokladajú, že v nasledujúcom období vybudujú nové cyk­lot­rasy v meste, ako aj cyklistický okruh okolo cen­tra mesta. Zámerom je umož­niť cyklistom vjazd do cen­tra, a tým znížiť in­ten­zitu au­to­mo­bi­lo­v v historickom centre. Zdieľané bicykle patria iba na verejné priestranstvá. Nie je možné nimi parkovať doma, ani na žiadnych súkromných pozemkoch. Bicykle sú vybavené GPS modulom a v prípade krádeže sa dajú jednoducho vyhľadať. Ak sa užívateľovi bicykel poškodí počas jazdy, môže si ho na najbližšej stanici vymeniť za iný.

Porovnajte si rôzne služby zdieľaných bicyklov na Slovensku

Trnavské elektrobicykle majú označenie Arboria Bike a spoznáte ich podľa čierno-zelenej farby. K dispozícii je 50 elektrobicyklov na 20 stanovištiach. Za 60 minút jazdy zaplatíte 0,40 eur. Prevádzku spustili 1. 3. 2019. Zdieľaných bicyklov je v Bratislave až 550, majú žlto-sivú farbu a označenie Slovnaft Bike. Hodinová jazda vychádza na 0,60 eur. Prevádzku spustili 17. 9. 2018.  

Nitrianske bicykle sa volajú Arriva Bike a majú zeleno-tyrkysové prevedenie. K dispozícii je 70 bicyklov na 7 stanovištiach. Za 60 minút jazdy zaplatíte 0,50 eur. Prevádzku spustili 28. 7. 2017. V Prievidzi, Bojniciach a Opatovciach nad Nitrou využívajú 100 zdieľaných zelených bicyklov v 30 stojanoch. 30 minútová jazda vychádza na 0,40 eur. Prevádzku spustili ešte v júli 2016.  Myslíme si, že aj Seredčania by ocenili, ak by tento trend prišiel aj do nášho mesta. Zostáva nám veriť, že aj kompetentní v meste Sereď ocenia túto ekologickú a zdieľanú službu a prídu s nejakým návrhom, ako niečo podobné implementovať aj v našom meste.

Zdroj: Facebook Mesto Trnava

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: trnava.sk
startitup.sk
mytrnava.sme.sk
Zdieľať na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.