19.05.2024, meniny má
24. septembra 2019

Seredčania, zvládli by ste maturitu z matematiky? Zdá sa, že budúci maturanti sa na ňu budú musieť pripraviť

Seredčania, zvládli by ste maturitu z matematiky? Zdá sa, že budúci maturanti sa na ňu budú musieť pripraviť
Zdroj: pixabay.com
reklama

Mnoho odborníkov dnes zastáva názor, že zrušenie povinnej maturity z matematiky bolo veľkou chybou. Mladým ľuďom totiž dnes vážne tieto vedomosti chýbajú. Štát by mal pre študentov vytvoriť také podmienky, aby získali všetky základné zručnosti potrebné pre život, ku ktorým patrí aj matematika. V tomto prípade politici vypočuli názory odborníkov a skutočne sa začalo riešiť obnovenie povinnej maturity z matematiky.

Návrh Štátneho pedagogického ústavu

Predtým, než dôjde k samotnému zavedeniu povinnej matematickej maturity, musí Štátny pedagogický ústav predložiť návrh koncepcie výučby matematiky na stredných školách. Následne ho musí schváliť rezort školstva. Okrem toho chce rezort školstva najskôr otvoriť  odbornú a verejnú diskusiu. Návrh koncepcie výučby by mal obsahovať podrobnosti o jej zavedení, úrovne maturitnej skúšky a študijné odbory, pre ktoré by mala byť maturitná skúška z matematiky povinná.

Povinná maturita bude podľa ministerstva školstva platiť pre gymnáziá a vedné STEM odbory, teda prírodné, technické a lekárske vedy. Realizovať by sa mala v dvoch úrovniach, a to akademickej a aplikovanej. Nová maturita z matematiky by neplatila napríklad pre konzervatóriá alebo stredné zdravotné školy.

„Čo sa týka aplikovanej úrovne, išlo by o maturitu v kontexte matematickej gramotnosti, pričom absolventi stredných škôl by získali matematickú a finančnú gramotnosť predovšetkým na bežný život.“ Rezort školstva

reklama

zdroj: pixabay.com

K povinnej maturite sa prikláňajú aj odborníci

K zavedeniu povinnej maturity z matematiky sa vyjadril aj viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský. Ten poznamenal, že zamestnávatelia očakávajú od absolventov škôl, že prídu do práce pripravení. Výsledkom vzdelávacieho procesu má byť podľa neho pripravenosť na prácu, aby bol človek prospešný pre spoločnosť. Navyše zamestnávatelia budú podľa neho od absolventov škôl v budúcnosti vyžadovať maturitnú skúšku z matematiky.

S povinnou maturitou z matematiky súhlasí aj Karol Mikula, ktorý je predsedom Slovenskej matematickej spoločnosti (SMS). Podľa neho sme sa v matematike dostali na veľmi zlú až alarmujúcu úroveň. Záujem o štúdium STEM odborov (ekonomické, technické, informatické a prírodovedné odbory) klesá a študenti, ktorí na vysoké školy s týmto zameraním prichádzajú, sú na tom stále horšie. Študenti vysokých škôl majú vraj na písomkách problém s percentami alebo zlomkami, čo je učivo základnej školy.

Podľa všetkého sa teda aj seredskí gymnazisti môžu pomaly začať pripravovať na povinnú maturitu z matematiky, ktorá ich už pravdepodobne neminie.

zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, eduworld.sk
Zdieľať na Facebooku