25.09.2023, meniny má
25. júna 2019

Seredčanka Petra Pašteková vyrába šperky svetovej kvality a svojím talentom si podmaňuje celé Slovensko

Seredčanka Petra Pašteková vyrába šperky svetovej kvality a svojím talentom si podmaňuje celé Slovensko
Zdroj: Daniela Matušková / Alexandra Jakušíková
reklama

Seredčanka Petra Pašteková je ďalším dôkazom toho, že naše mesto je plné talentovaných a nadaných ľudí, ktorých tvorba a práca nepozná hranice dokonalosti. Svadobná korunka, ktorú vyrobila pre Jasminu Alagič Vrbovskú (Rytmusovu manželku, pozn. red.) na najsledovanejšiu svadbu na Slovensku, obletela titulky všetkých slovenských printových médií.

Petra Pašteková si vďaka svojmu unikátnemu štýlu tvorby získava fanúšikov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Spoločne sa pozrime na to, ako vyzerala jej cesta za splnením svojho sna. Jej tvorbu môžete sledovať na jej sociálnych sieťach – Instagram / Facebook.

Čo ťa podnietilo k tvorbe šperkov? Ako a kedy si sa k tomu dostala?

K tvoreniu šperkov ma priviedla moja láska k polodrahokamom a vzácnym kameňom. Od detstva ma fascinovali, zbierala som ich a nosila ako prívesky či náramky. Raz som mala kamene nadekorované na stolíku v obývačke a ako som si ich prezerala, poukladala som ich do tvaru náhrdelníka na obrus a napadlo mi, že by boli krásne v nejakom šperku. No a tak som začala hľadať možnosti, ako by som si taký šperk vyrobila. Tak vlastne vznikli moje šperky ručne šité technikou, v angličtine nazývanou „Bead Embroidery“.

Spomínaš si ešte na svoje prvé šperky? Ktoré mali úspech? Aký štýl si preferovala?

Ja som si náhrdelníky z korálok navliekala už ako malá, dokonca som mala také tie šperkové detské sety, čo sa dajú kúpiť v hračkárstve. Všetky tieto detské výtvory mám odložené, raz by som chcela urobiť výstavu, niečo ako prierez mojou tvorbou od začiatkov. Ale tie prvé ozajstné šperky som začala robiť až v roku 2016 doslova štýlom pokus omyl. Skúšala som a môj prvý náhrdelník má mnoho chýb a nedokonalostí, ale ja ho nosím dodnes.

reklama

No a tým, že to bolo niečo nové a iné, ľudia reagovali rôzne. Jedni boli nadšení, že wau, nech aj im vytvorím také. A iní boli zdržanliví. Ale to je normálne, každému sa páči niečo iné. Ja mám rada štýl jednoduché oblečenie a výrazné doplnky.

Zdroj: Lucia Humajová

Aké si mala pocity pri prvom predaji šperku? Aké je to dnes? Dá sa s tým uživiť?

Samozrejme, som sa veľmi tešila, lebo to, že mne sa moje výtvory páčili, bola jedna vec, ale keď začali chodiť ľudia a obdivovať moju ručnú prácu a boli ochotní niečo odo mňa vlastniť a zaplatiť za to, to bolo pre mňa veľmi neuveriteľné. Priznám sa, že zo začiatku, keď som si vyrátala, koľko musí jeden šperk stáť, aby som adekvátne ohodnotila tú námahu, čo pri ňom strávim, mala som výčitky, že je to drahé. Dávala som známym zľavy a všetko išlo preč pod cenu. Dnes je to už iné. Svoju tvorbu si cením a viem že otázka, či je niečo drahé alebo lacné, je veľmi individuálna a závisí od toho, kto kupuje. Pre niekoho je napríklad BMW drahé auto a pre druhého je to štandard.

Ľudia bežne dajú peniaze za hodinu u kaderníka a ja nad jedným šperkom strávim niekedy 13 hodín a viac. Kaderníkovi idú o mesiac znova, šperk majú trvácny. Všetko je o tom, ako sa človek nad tým zamyslí. Čiže moji zákazníci sú dnes tí, ktorí chcú vlastniť niečo s pridanou hodnotou a radšej podporia slovenskú ručnú prácu ako by si kúpili bižu zo Zary alebo iných obchodov. Najviac ma ale dojíma, keď vidím, že príde niekto, kto si na môj šperk dlhšie šetril alebo sa mu poskladali priatelia či rodina. Je to krásne a slovami sa nedá vyjadriť, aká som vďačná za každého takéhoto človeka. A či sa tým dá uživiť? Áno, dá.

Zdroj: Nina Skalíková

Čím sú tvoje výrobky výnimočné? Čo by o nich mali vedieť Seredčania?

Ako píšem na mojej stránke, všetky moje šperky sú autorské. Vo svojej tvorbe používam brúsené a opracované polodrahokamy alebo krištále v surovej kvalite. Všetky šperky, ktoré vytvorím, sú preto nabité jedinečnou energiou použitých kameňov, vibráciami lásky a čistoty. Šperky Mahasi sú inšpirované prírodou, našou Zemou, energiou polodrahokamov, liečivou silou farieb. Vyjadrujú kontrast ženskej sily, divokosti a zároveň jemnosti a nežnosti. Polodrahokamy a vzácne kamene sú dary našej Zeme a sily, ktoré sa v nich skrývajú, sú dostupné nám všetkým. Ak používame tieto poklady Zeme múdro, požehnajú nás všetkým, čo potrebujeme.

Prezradíš nám aj niečo o tvojich novších výtvoroch? Kde vznikla tvoja inšpirácia?

Najnovšie som začala tvoriť aj svadobné korunky, čelenky a doplnky. Kto ma pozná, vie, že som dušou princezná 🙂 Raz som v jednom obchodíku našla krásne surové krištáľové špice a musela som ich kúpiť, aj keď som nevedela, čo z nich urobím. Rok mi doma stáli, až raz mi napadlo, že veď ja taká princezná a nemám ani korunku? Hneď som si na ne spomenula, že z nich si ju vyrobím.

Chystala som sa v tom čase na výstavu a moja najlepšia kamarátka, samozrejme, tiež dušou princezná, mi tam išla pomáhať a keď tú korunku zbadala, povedala, že je to to najkrajšie, čo som kedy vytvorila. Mala ju celý deň na hlave 🙂 No a potom po čase prišla jej svadba a ona mi povedala, že chce takú krištáľovú korunku, ale veľkú, výraznú s nádychom ružovej, proste jej vysnívanú svadobnú korunu. A tak sa začala moja cesta svadobných koruniek 🙂

Zdroj: Andrea Jacenková

Čo ťa priťahuje k určitému drahokamu? Podľa čoho vieš, že je pre zákazníčku ten pravý?

Nedá sa opísať, čo ma k určitému kameňu priťahuje, proste ma priťahuje. Mám rôzne obdobia, jedno obdobie som bola veľmi zaťažená na ruženín, potom zase na mesačný kameň. Teraz ma veľmi priťahuje amazonit. Je taký zelenomodrý, proste čisté more. Hovorí sa, že každý kameň si vyberie Teba podľa toho, čo vo svojom živote potrebuješ podporiť. Či už lásku, sebavedomie, ženskosť. Treba to nechať na intuíciu, ten správny kameň si nájde tú správnu majiteľku. Vždy to tak je.

Cesta k vybudovaniu značky nebola určite jednoduchá. Aký to malo priebeh? Bol to tvoj sen? Prečo názov Mahasi?

Myslím si, že tá cesta budovania značky stále trvá a ešte dlho trvať bude. Je to proces, ktorý by sa nikdy nemal zastaviť, ak chce človek so svojou značkou napredovať. Ja ešte ani zďaleka nie som tam, kde som sa na začiatku videla a kde vidím potenciál sa posunúť. Som vďačná za všetky minulé zlyhania a chyby, pretože som sa už veľa naučila, ale Mahasi je stále len v plienkach. Je to niečo, v čom som sa našla a v čom sa vidím v budúcnosti. Základ ale bol prekonať strach.

Strach bol vždy najväčší brzdič mňa samotnej a môjho rozvoja, a keď som ho prekonala, začal sa môj život uberať tým správnym smerom. Každému, kto sa v živote rozhoduje, či už sa to týka vzťahu, rodiny, práce či bežných maličkostí, radím, aby sa nerozhodoval z pozície strachu, ale z pozície toho, po čom túži. Nepripúšťajte si žiadne „ale, čo keď“. Ja som s tým bojovala veľa rokov a je to asi zatiaľ najväčšia lekcia, ktorú sa stále učím.

A názov Mahasi súvisí s mojím anjelom strážnym, ktorý mi veľmi pomáha a vlastne si tak ideme životom spolu 🙂 Je to na jeho počesť.

Konzultácia svadobných doplnkov pre Jasminu Alagič

Medzi tvoje zákazníčky nepatria len Seredčanky. Kam sa už tvoje klenoty dostali?

Vždy ma poteší, keď si objedná niekto z môjho mesta, je to také osobné a som tomu rada. Ale je pravda, že väčšinu klientok mám z Čiech a z celého Slovenska. Moje šperky som však posielala už aj do Hong Kongu, Londýna, Talianska, Španielska, Írska, Nemecka, Austrálie. Spolupracujem aj so svadobnými agentúrami v Austrálii a v Taliansku, kde sa svojou tvorbou podieľam na fotení rôznych editoriálov atď.

Ako prebiehala celá spolupráca s Jasminou Alagič? Oslovila ťa ona? Aký to bol pocit vyrábať šperk na takúto prestížnu svadbu, ktorú sledovalo celé Slovensko?

Ani vo sne by mi nenapadlo že by si mohla vybrať moje doplnky na jej svadobný deň, ale veľmi ma to potešilo. Oslovila som ju ja s tým, že pre ňu rada niečo vytvorím. Samozrejme ak by ju moja tvorba zaujala. Našťastie ich zaujala oboch aj s jej kaderníkom. Keď sme sa stretli, tak mali jasnú predstavu čo chcú a mne takéto jasné zadania veľmi uľahčujú prácu, pretože ja už len vkladám moje umelecké vyjadrenie.

Navyše Jasmina sa nebránila výrazným doplnkom, čo ma veľmi potešilo, pretože som chcela ukázať budúcim nevestám, že aj výrazné a neprehliadnuteľné doplnky do vlasov stále môžu vyzerať jemne a elegantne v správnom prevedení. A toto sa mi podarilo. Tvorila som korunku/diadém k hlavným šatám a dozadu do drdola mala umiestnené hrebienky. K po polnočným šatám som vyrábala diadém úplne iného štýlu inšpirovaný Helenou Trójskou, ktorý bol výrazný vzadu a vpredu sa zužoval do pomyselných krídiel. Bola to krásna spolupráca a utvrdila slovenské ženy začať sa trochu vyčleňovať a prijať nové trendy čo sa týka svadobných doplnkov.

Ako dlho ti trvá vyrobiť šperk? Pomáha ti s tým niekto?

Je to veľmi individuálne a záleží od typu šperku, náročnosti prevedenia, ale je to niekoľko hodín až dní. Nepomáha mi zatiaľ nikto.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Slobodu. Keď som odchádzala z bývalej práce, každý mi hovoril, že či sa nebojím, že stratím istotu. Áno, bála som sa, ale uvedomila som si, že keď som mala istotu, nemala som slobodu. Tak som si vybrala. A teraz keď mám tú slobodu, uvedomujem si, že nikdy žiadna istota neexistovala. Istota je len ilúzia, v ktorej sa nás systém snaží udržať. A my zo strachu o tú neexistujúcu istotu strácame slobodu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Toto je váš najobľúbenejší dizajn korunky, ktorú som už s menšími obmenami robila viackrát ? surové krištáľové špice a zlaté lístky. Som pyšná že môj autorský nápad má u vás úspech ❤ . This is your most favourite design of crown, which I have with minimal variation changes made several times ? Raw Crystal Quartz and golden leaves. I am happy that my author’s idea has such success ❤ Foto: @lucphotography.sk Muah: @vandapigments Model: @jesskriska Crown and earrings: @mahasi_by_petra #mahasi #mahasicrown #mahasijewellery #bridalcrown #weddingcrown #crystalcrown #princess #modernprincess #bride #bridetobe2019 #wedding #weddinghair #crystalquartzcrown #korunka #kristalovakorunka #handmadecrown #mahasikorunky #korunkymahasi #svadobnekorunky #svadobnesperky #svadobneinspiracie #dnessvadbujem #nevesta #svadobneucesy #slovakia #slovakiahandmade #petrapastekova

Príspevok, ktorý zdieľa JewelsMAHASI by PetraPastekova (@mahasi_by_petra),

Ktorá časť procesu je pre teba náročná? Na ktoré schopnosti sa v tom prípade spoliehaš?

Najnáročnejšie je pre mňa udržať si tempo s potrebami trhu, čo sa týka marketingu. V dnešnej dobe bez silného marketingu a financií na reklamu sa malí podnikatelia ako ja stratia v tej spleti všetkého, čím nás internet a sociálne siete zahlcujú. Spolieham sa v tomto prípade na referencie zákazníčok, pretože tie mi vždy prinášajú ďalšie a ďalšie klientky. Mám silný proklientský prístup a pre moje nevesty či iné zákazníčky znesiem aj modré z neba. Myslím si, že máloktoré z veľkých značiek, kde iba kliknete na tlačidlo kúpiť na eshope, sa tak intenzívne a individuálne venuje svojim klientkám ako ja. Na tomto si chcem budovať svoje meno a spätná väzba je zatiaľ skvelá.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Môj bežný deň je asi vždy iný 🙂 Ráno vstanem, dám si raňajky, idem do môjho ateliéru, kde tvorím. Niekedy však tvorím aj doma či na záhrade. Vo voľnom čase chodíme s priateľom radi na výlety, cvičím jogu a poledance.

Máš aj nejaké ciele do budúcna? Nejaké plány, nápady alebo radšej žiješ prítomnosťou?

Mám veľa cieľov do budúcna aj plány do blízkej budúcnosti. A dokonca veľkých, nad ktorými by sa možno mnohí aj posmešne uškrnuli. Ale veľmi nerada o týchto veciach hovorím nahlas. Ja som ten typ, že v tichosti si na tom pracujem a potom už len zdieľam výsledok. Dokonca, aj keď mám nejakú skvelú spoluprácu, zaryto mlčím, až kým to nevyjde von, len aby som niečo nezariekla.

Je niečo, čo by si odkázala našim čitateľom?

Vo mne už dlho veľmi rezonuje otázka nášho životného prostredia a toho, kam sme sa ako ľudstvo dostali. Snažím sa z mojej strany, ako sa dá, či už obmedziť odpad, vyhadzovanie jedla, oblečenie som si nekúpila už rok, robím osvetu medzi známymi a v rodine, ale stále to nie je to maximum, čo viem tejto planéte vrátiť späť za to, akú hojnosť nám dáva. A to ma mrzí. O to viac ma mrzí, keď idem do supermaketu a vidím, ako ľudia ešte stále dokážu dať do jedného sáčku banány, kaleráb zvlášť do iného sáčku alebo brať na benzínke úplne bez rozmýšľania „to go“ kelímky každý deň.

Aj ja som to kedysi robila. Ale už mi to nedá. Nepríde mi to normálne a nie je mi ľahostajné to, čo je na druhej strane zemegule, pretože si nemyslím, že sa ma to netýka. A tak by som Seredčanov chcela poprosiť, aby sa zamysleli nad tým, či naozaj pri pokladni potrebujú mať každú zeleninu zvlášť v sáčku zabalenú a či je také zložité kúpiť si termohrnček s vrchnákom, keď viem, že každý deň si tú kávu na benzínke do auta beriem. Alebo či by som vyhodil špak od cigarety aj doma na záhrade.

A slamky v kaviarňach? Naozaj aj vodu s citrónom potrebujeme piť cez slamku? Majitelia reštaurácií a kaviarní, to ozaj musíme čakať na nejaký zákon, kým nadobudne platnosť? Veď buďme revolucionári, buďme v niečom prví, nie až keď nám to prikážu ako ovciam. Nechcem moralizovať, ale toto je vec, o ktorej by sa malo hovoriť a toto je moja skromná prosba na Seredčanov.

Zdroj: Alexandra Jakusiková

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku