07.07.2020, meniny má
26. apríla 2019

Seredská Interliga je miestom plným emócií a vášní k futbalu (Rozhovor)

reklama

Už 14 rokov funguje v našom meste liga, ktorú mnohí z vás možno vôbec nepoznajú, prípadne ste o nej niečo málo počuli. Jej členmi sú športovci rôzneho veku, vyznania či názorov na svet. Jedno však majú všetci spoločné, spája ich láska k futbalu. O lige a jej fungovaní sme sa rozprávali s tým najpovolanejším, so zakladateľom a predsedom občianskeho združenia Seredská Interliga s Tomášom Žákovičom.

Ako vznikla Seredská Interliga?

V roku 2004 som pracoval v jednej firme v Galante, kde ma kolegovia zavolali, aby som sa zúčastnil ako hráč kvalifikácie do Galantskej interligy. Zanechalo to vo mne obrovský dojem aj napriek tomu, že sme sa nekvalifikovali. Už vtedy som si povedal, že niečo takéto zrealizujem aj v Seredi. Podarilo sa mi to už v roku 2005. Medzi kamarátmi som si urobil menší prieskum a keďže to všetkých nadchlo, pustil som sa do toho. Vylepoval som po meste plagáty, za čo som vtedy dostal aj 200 Sk pokutu (smiech). Na prvú sezónu sa prihlásilo užasných 9 mužstiev a jedno sa prihlásilo ešte dodatočne. Čiže sme štartovali s 10 mužstvami. Prvá oficiálna schôdza bola v Športklube s tým, že organizačné veci ohľadom založenia občianskeho združenia som už mal pripravené.

Prečo občianske združenie?

Aby sme mohli žiadať o finančnú podporu z mesta, museli sme mať právnu formu. Môžeme tiež prijímať členské príspevky, čo je jeden z výrazných zdrojov našich príjmov.

Financovať ligu asi nie je jednoduché…

Počas prvého roka nás športová komisia nebrala veľmi vážne, takže prvý rok sme fungovali len z našich zdrojov a nejaké financie nám zo svojho fondu poskytol aj vtedajší primátor Ján Lehota. Momentálne patríme k dotovaným športovým klubom, takže mesto nám pomáha, čo nám zjednodušuje fungovanie. Mestu chcem aj týmto spôsobom poďakovať. Všetko, čo robíme, robíme zadarmo bez nároku na odmenu, stojí to síce veľa síl, ale robíme to radi. S organizačnými záležitosťami mi veľmi pomáha kamarát a spoluhráč Peter Ivanička.

Máš prehľad o tom, koľko mužstiev alebo hráčov sa za celú históriu vystriedalo v interlige?

Najviac mužstiev sme mali 10 po niekoľko rokov, potom to kleslo na 7. Celkovo je to myslím 17 mužstiev. V každom mužstve je v priemere 18 hráčov. Niektorí prestupujú v rámci mužstiev, ale odhadujem, že hráčov mohlo byť zhruba tak 300.

Takže hovoríme o najmasovejšom hobby športe v meste. Aká je aktuálna situácia?

Momentálne máme 8 mužstiev. Začínali sme s 9 mužstvami, ale jedno mužstvo sa nám odhlásilo. Je to obrovská škoda, pretože Tekuté Zlo bolo súčasťou interligy od jej začiatku a zároveň je to najúspešnejšie mužstvo s 8 titulmi. Nemajú hráčov, takže sa rozhodli radšej skončiť ako dostávať „pakle“.

Poháre pre víťazov. Zdroj: FB Seredská Interliga

Kde hrávate zapasy?

Začiatky boli ťažké. Hrávali sme na tréningovom ihrisku na seredskom štadióne, ktoré ale nie je pripravené na takú záťaž. Aj napriek tomu, že ihriská sme stále posúvali, tak po jednej sezóne sme ihrisko dosť zničili. Ďalšiu sezónu sme odohrali na tréningovom ihrisku v Dolnej Strede, tam sa situácia zopakovala. Potom sme sa rozhodli ligu rozdeliť na zimnú a letnú časť. Zimnú, resp. halovú časť sme odohrali v telocvični na Základnej škole J. A. Komenského. Táto však nie je stavaná na halový futbal. Od sezóny 2007/2008 preto hráme v športovej hale obchodnej akadémie. Ihriská v Seredi nevyhovujú našim potrebám, a preto sme sa rozhodli, že budeme hrávať len v hale. Je to síce finančne náročnejšie, ale potrebné.

Kedy si môžeme pozrieť zápasy?

Nemáme striktne daný čas, prispôsobujeme sa iným športom, ako hádzaná, florbal, donedávna aj basketbal atď. V poslednej dobe ale hrávame v sobotu od 9:00 hod.

Ako sa môže potenciálne nové mužstvo prihlásiť do interligy?

Jednoducho, zavolajú mi, napíšu. Telefónne číslo a email mám zverejnený či už na našej stránkealebo na našom facebooku. Kľudne mi môžu zavolať a rád im poskytnem všetky potrebné informácie.

Podľa akých pravidiel hrávate?

Hrá sa systémom 5+1 podľa futbalových pravidiel, ktoré sme si sami upravili podľa našich potrieb do haly. Máme rozhodcu, ktorý nám píska. Rozhodca, ktorý pískal dlhé roky, skončil a momentálne nám píska rozhodca zo Šale. Pokiaľ by niekto mal záujem a chuť pískať, nech sa mi kľudne ozve. Samozrejme, za rozhodovanie zápasov je aj finančná odmena.

Výber Seredskej Interligy na Slovenskom pohári v malom futbale vo Zvolene v roku 2017

Čo získa víťaz Seredskej Interligy?

Už roky sme členom Slovenského zväzu malého futbalu, kde figurujeme aj v štruktúrach vedenia, takže máme dosah aj na dianie v tejto organizácii. Víťaz našej interligy má možnosť reprezentovať naše mesto na Majstrovstvách Slovenska v malom futbale a samozrejme dostane krásny putovný pohár určený pre víťaza. Takisto prvé tri mužstvá dostanú poháre.

Čo by najviac pomohlo Seredskej Interlige?

Priestory. Hala je super, ale je drahá. Takže nám chýba vonkajšie ihrisko, ktoré by spĺňalo nejaké štandardy či už hygienické, rozmerové atď.

Aké máš plány do budúcna?

Minulý rok v septembri sme začali s prezidentom Slovenského zväzu malého futbalu riešiť detskú ligu. Boli sme za pánom primátorom, ktorý to ocenil. Tento rok to zatiaľ nevyšlo, ale je to otvorené a veľmi nám zaléží na tom, aby sme mali aj detské ligy.

Ako by to fungovalo?

Rozdelenie podľa ročníkov, zápasy v rámci hodín telesnej výchovy a víťaz poputuje na majstrovstvá Slovenska. V Trnave to už funguje, pán primátor Bročka tento projekt podporuje. Dúfame, že sa nám to podarí zorganizovať aj u nás v Seredi.

Víťazný tím posledného ročníka Seredskej Interligy – Légia Inter. Zdroj: FB Seredská Interliga

Chceš niečo odkázať našim čitateľom?

Asi len toľko, že keď vás baví futbal a chcete si zahrať s kamarátmi, neváhajte a prihláste sa. Začíname v septembri, takže do novej sezóny radi privítame kohokoľvek, kto má rád futbal a má chuť priložiť ruku k dielu či už ako rozhodca alebo hráč.

Tomáš, ďakujeme za rozhovor. Za redakciu chceme popriať Seredskej Interlige veľa úspešných ročníkov, krásnych momentov a kvalitných športových výkonov. V redakcii sme sa rozhodli, že vám postupne predstavíme jednotlivé tými Seredskej Interligy. Takže už nabudúce sa môžete tešiť na legendárny tím Azbestové žalúdky, ktorému nikto už nepovie inak ako AzbesťáciŠportu zdar!

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku