17.08.2022, meniny má
29. decembra 2021

Seredskí skauti si v letnom tábore v Novej Lehote vyskúšali život pravekých ľudí

Seredskí skauti si v letnom tábore v Novej Lehote vyskúšali život pravekých ľudí
Zdroj: seredskenovinky.sk
reklama

Po ročnej pauze spôsobenej pandémiou sa seredský skautský oddiel Paprade a Machy opäť postaral o skvelú zábavu pre deti prostredníctvom letného tábora. O celom procese napísala Miriam Farská na portáli seredskenovinky.sk.

Aké by to bolo, vrátiť sa späť v čase o tisícky rokov a okúsiť život vtedajších ľudí? Práve to si na vlastnej koži vyskúšali deti počas jedného týždňa v Novej Lehote, kedy sa premenili na praľudí. 

Deti spoločne s animátormi cestovali do Novej Lehoty zo Serede autobusom. Na lúke ich čakal postavený skautský tábor, kde už čakali starší skauti, ktorí sa postarali o pripravenie táboriska. 

Zdroj: seredskenovinky.sk

reklama

V tábore sa však nenachádzali len deti zo Serede. Celý tábor sa začal organizovaným nástupom, na ktorom sa deti privítali so svojimi spolutáborníkmi zo Šale.

Zaspievali si aj skautskú hymnu a vyvesili vlajku Slovenskej republiky na stožiar. Deti boli rozdelené do oddielov, teda do menších skupín, ktoré spolu počas celého tábora spávali v malých vojenských domčekoch. K dispozícii boli tiež latríny, umyvárka a poľná kuchyňa. 

Ak bolo deťom príliš horúco, počas táborenia sa mohli schladiť v potôčiku. Okrem toho ho využívali aj na chladenie nápojov.

Na tomto mieste sa mohli maximálne vyblázniť. Do vody skákali ako v gumákoch, tak i bosé a napriek viacerým pokusom nájsť začiatok či koniec potoka sa im to nikdy nepodarilo, hoci prešli poriadne dlhé vzdialenosti.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Byť pračlovekom nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Žijeme v dobe, kedy si na každom kroku pomáhame desiatkami moderných technológií. Čo ak by sme ich ale nemali?

Deti sa týždeň stravovali lesným ovocím, učili sa zakladať oheň pomocou kameňov, pestovali obilie, stavali si skromné príbytky a okrem iného vyrábali aj oštepy a kamenné sekery, ktorými sa učili loviť.

Samozrejme, že o deti a ich hladné bruchá sa inak starali obetaví kuchári, ktorí varili chutné jedlá i v týchto neľahkých podmienkach. Potraviny chodili nakupovať zásobovači, ktorí sa starali aj o dovoz pitnej vody a pre prípad núdze bola po celý čas prítomná aj zdravotníčka. 

Večernú zábavu pre deti tvorili scénky, tance a hranie na primitívnych hudobných nástrojoch pri táboráku. Práve tu sa deti stretli s naozajstnými pravekými ľuďmi – takými, čo majú zohnuté telá, malé mozgy a správanie ako z inej doby.

Praľudia boli zo začiatku veľmi ostýchaví, deťom sa vyhýbali a báli sa tmy. Postupne sa však osmelili a deťom ukázali mnohé veci. Napríklad ako dobre sa spí na spacej hromade. Ukázali im tiež základy lovu či tvorbu ohňa pomocou kameňov.

Zdroj. Seredskenovinky.sk

Pripravené boli viaceré výzvy a zábavné aktivity, ktoré deťom nedali príležitosť nudiť sa ani na minútu. Museli sa napríklad brodiť lesom bez iného zdroja svetla ako lampáš. Keď túto výzvu zvládli všetci, mohli prejsť na zložitejšie úlohy – stráviť dvanásť hodín na jednom mieste alebo cvičiť rôzne cviky po dobu piatich dní. 

Tento tábor bol pre deti výbornou skúsenosťou. Naučili sa nové veci, spoznali mnoho nových  ľudí a okrem iného si na vlastnej koži mohli skúsiť, aké ťažké bolo žiť kedysi.  

Páčil sa vám článok ? Podporte ho zdeľaním

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku