24.04.2024, meniny má
20. apríla 2021

Seredskí skauti v týchto dňoch usilovne pracujú pri Váhu. Bylinková špirála či ohnisko budú prístupné aj verejnosti

Seredskí skauti v týchto dňoch usilovne pracujú pri Váhu. Bylinková špirála či ohnisko budú prístupné aj verejnosti
zdroj: seredsity.sk
reklama

Pri Garbiarskej ulici, na brehu najdlhšej slovenskej rieky, pri ktorej leží aj naše mesto, už začali skauti usilovne pracovať na náučnom chodníku. Okrem skautov z 82. zboru Polaris Sereď sa do tejto činnosti zapojí aj OZ Vodný hrad. Skauti pracujú na vybudovaní oddychovej zóny. OZ Vodný hrad doplní oddychový priestor o náučný chodník s názvom „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“Tento úžasný projekt tak skrášli kúsok nášho mesta a zrenovuje priestor, ktorý je dlhšiu dobu nevyužívaný.

Kto sú skauti z 82. zboru?

Skauti v našom meste pôsobia už 6 rok. Dňa 7. októbra 2015 bol založený 1. oddiel skautov a skautiek Sereď, fungujúci v rámci 80. zboru Ginko Piešťany, čím sa začala písať novodobá história skautov v Seredi. Samostatný zbor pod názvom 82. zbor Polaris Sereď vznikol po dvoch rokoch fungovania oddielu dňa 5. októbra 2017. Zbor je nižšou organizačnou jednotkou SLOVENSKÉHO SKAUTINGU, zborovým vodcom seredských skautov je brat Yogi.

Skrášľujú verejný priestor

Skauti zo zboru Polaris plánovali vyčistiť a presvetliť dlhodobo zanedbané a husto zarastené územie na brehu Váhu. Seredčania všetkých vekových skupín si tam tak budú môcť dopriať dlhoočakávaný relax s vybudovanými chodníkmi, ohniskom a prvkami drobnej architektúry. Iniciatívu podporila aj seredská radnica. 

Skautom sa už podarilo vybudovať unikátnu bylinkovú špirálu či ohnisko, pri ktorom si budete môcť opiecť špekačky, slaninku či iné dobroty alebo len tak posedieť spolu s ostatnými.

reklama

Pridanú hodnotu tejto lokalite dodá neskôr aj aktivita OZ Vodný hrad, ktoré sa zameriava na upevňovanie povedomia Seredčanov o histórii nášho mesta. Podľa predsedu OZ Vodný hrad Rastislava Petroviča chce združenie vybudovať chodník s informačnými tabuľami o unikátnych lodných mlynoch na Váhu. Tieto lodné mlyny kedysi dávno vytvárali nezameniteľný kolorit nášho zaujímavého mesta.

zdroj: seredsity.sk

Seredčania môžu prispieť

Pri tvorbe textu informačných tabúľ popri Váhu čerpá OZ poznatky hlavne z odbornej literatúry a archívnych prameňov. K spolupráci si nedávno privolali aj seredskú verejnosť. Ešte stále máte možnosť prispieť svojimi fotografiami alebo zaujímavosťami.

Naším cieľom je získať obrazovú dokumentáciu a fotografie z rodinných albumov alebo informácie z obecných kroník. Vychádzať chceme aj zo spomienok seniorov. Z významných seredských mlynárskych rodín sa v archívnych dokumentoch spomínajú viaceré, ako Dúbravovci, Navrátilovci či Hanzlíkovci. Ak má niekto fotografie so záberom na lodné mlyny alebo nám vie poskytnúť dokumenty s nimi spojené, môže sa obrátiť na Mestské múzeum v Seredi,“ dodal predseda Petrovič.

Všetci dobre vieme, že aj o seredskú históriu je dôležité sa zaujímať. Vedieť niečo o histórii mesta, lodných mlynov, o Váhu v minulosti je nesmierne dôležité aj pre ďalšie generácie. Seredčania sa tak budú môcť na tomto mieste niečomu aj priučiť, popritom ako budú oddychovať.

zdroj: R. Petrovič

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Skauti Sered (@82.polarissered)

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: 82. zbor Polaris Sereď
OZ Vodný hrad
Zdieľať na Facebooku