08.12.2023, meniny má
22. novembra 2022

Seredský drogový gang sa postavil pred súd. Najvyšší súd vyslovil definitívny verdikt

Seredský drogový gang sa postavil pred súd. Najvyšší súd vyslovil definitívny verdikt
Zdroje: tvnoviny.sk/FB Polícia Slovenskej republiky
reklama

Na najvyššom súde v Bratislave pokračuje dnes 22. novembra 2022 od 10.00 hod. proces so seredským drogovým gangom. Zaoberať sa má odvolaniami členov drogového gangu voči rozhodnutiu súdu.

Špecializovaný trestný súd v tomto prípade uložil šéfovi zločineckej skupiny Slavomírovi Weissovi v apríli tohto roku trest 24 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia spolu s trestom prepadnutia majetku. Ostatní členovia tejto zločineckej skupiny dostali tresty v rozmedzí od 20 do 23 rokov väzenia.

Ako informovali webnoviny.sk, v rámci akcií Venal 1 až 6 zameraných na drogovú trestnú činnosť v Seredi a jej okolí a v mestách Galanta a Trnava obvinila polícia celkom 72 osôb. Viac ako 20 osôb preukázateľne pôsobiacich v zločineckých skupinách už bolo aj právoplatne odsúdených. Členovia týchto zločineckých skupín sa zaoberali výrobou a predajom pervitínu, ale aj iných drog.

Proti Weissovi svedčil aj vlastný brat

Mužov, ktorí sa podľa súdu podieľali na distribúcii a predaji pervitínu v okolí Serede, sprevádza okrem po zuby ozbrojených kukláčov aj tím advokátov. Do lavíc pre obhajcov napravo od senátu sa posadili Juraj Kuráň, Pavol Dráčik, Pavol Špaček, Zuzana Csenkyová, Ján Krankuš, Ladislav Pavlovič a Juraj Gavalec. Na pojednávaní sú prítomné aj partnerky či deti obžalovaných mužov,“ zverejnil na svojom portáli startitup.sk.

reklama

Slavomír Weiss od začiatku procesu popiera, že by bol šéfom tejto zločineckej skupiny. Jeho brat Iľja však spolupracuje s políciou v prípade prípravy vrážd prokurátorov. Vďaka tomu si zabezpečil odloženie obvinenia v tejto kauze. Za drogy si v súčasnosti už odpykáva deväťročný trest.

„Pervitín vyrábal Roman Kučera. Ja som zohnal tabletky, on to vyrobil a potom som sa s ním rozdelil. On si nechal polovičku a ja som svoju polovičku odovzdal ďalším,“ opísal na súde Iľja Weiss s tým, že jeho odberateľmi mali byť bratia Uhorčíkovci, uviedol startitup.sk.

Slavomíra Weissa, ako aj jeho brata Iľju z trestnej činnosti usvedčuje veľmi veľké množstvo materiálnych dôkazov. Nezaostávajú ani výpovede svedkov, ktorí sa rozhodli s políciou spolupracovať. Dôvodom je zmiernenie ich vlastných trestov.

Zdroj: startitup.sk

Vypovedali ďalší obvinení

Pred súd sa dnes postavil aj Roman Kučera. Kučera na súde vypovedal, že tabletky Cyrus a Reasec, z ktorých sa pervitín vyrába, vraj nepozná. Obhajca mu tiež položil otázku, či pozná postup varenia pervitínu. Jeho odpoveďou bolo, že nepozná, pretože z chémie mal štvorku. Dodal, že drogy nikdy nevaril, napísal startitup.sk.

Ďalší obvinený Ivan Klokner sa polícii priznal, že viacerým bunkám drogovej mafie v Seredi dodával tabletky Cyrus z Poľska. Z nich získavali efedrín na výrobu pervitínu. Za svoju drogovú trestnú činnosť už strávil rok vo väzbe. Trestné stíhanie voči Kloknerovi, ktorému hrozilo doživotie, nakoniec pozastavili.

Portál startitup.sk tiež uvádza: „Bol som členom takejto zločineckej skupiny Slavomíra Weissa, mojou úlohou bolo zabezpečovanie tabletiek na výrobu pervitínu, tieto som mal od Tibora Prokšu z Námestova, do Trnavy a Serede ich vozil Michal Jurči,“ vypovedal v septembri Klokner na špecializovanom trestnom súde.

Práve v týchto chvíľach zverejnil startitup.sk nasledujúce informácie:

Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu vo výroku o vine a treste Mareka Š., ktorému vymeral vyšší trest, pre ostatných verdikt potvrdil.

Súd uznáva členov organizovanej skupiny za vinnych. Senát zároveň uveril svedeckej výpovedi Ivana Kloknera, ktorý bol v prípade nasadený ako policajný agent. „Výpoveď svedka Kloknera nie je vymyslená, ale založená na skutočnosti,“ konštatoval.

Podľa slov sudcu trestnú činnosť ako skupina páchali po dlhší čas a vo veľkom rozsahu. Slavomírovi Weissovi súd potvrdil 24-ročný trest odňatia slobody. Ten počas čítania verdiktu po celý čas krútil hlavou.

Zdroje: startitup.sk, webnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku