18.10.2021, meniny má
30. augusta 2021

Seredský kaštieľ je o krok bližšie k ďalšej oprave. Slovenské cukrovary s.r.o. darovali finančnú čiastku na jeho obnovu

Seredský kaštieľ je o krok bližšie k ďalšej oprave. Slovenské cukrovary s.r.o. darovali finančnú čiastku na jeho obnovu
Zdroj: FB Občianske združenie Vodný Hrad
reklama

Spoločnosť Slovenské cukrovary s.r.o. (terajší cukrovar) darovali v auguste 2021 finančnú čiastku na obnovu portálu Seredského kaštieľa. Tento dar na obnovu časti historickej pamiatky naberá viac na symbolike v kontexte s nižšie uvedenou históriou spojenou s cukrovarníctvom v Seredi. Tieto informácie uviedlo občianske združenie Vodný hrad na svojom facebookovom účte.

Vďaka tomuto daru a príspevkom od občanov získaných zbierkou je ďalšia časť Seredského kaštieľa bližšie k realizácii obnovy. Tak, ako bol v spolupráci so spoločnosťou Slovenské cukrovary, občianskym združením Vodný hrad a mestom Sereď obnovený bastión.

História spojená s cukrovarníctvom v Seredi

Terajší cukrovar, ktorý patrí spoločnosti Slovenské cukrovary, s.r.o., je v súčasnosti najstarší existujúci priemyselný podnik v Seredi. Na území mesta Sereď vznikol prvý cukrovar už v roku 1844. Jeho zakladateľom bol gróf Karol Esterházy, posledný majiteľ Seredského kaštieľa z rodu Esterházyovcov, ktorí kaštieľ vlastnili vyše 200 rokov.

Cukrovar po 14 rokoch svoju výrobu ukončil z finančných a konkurenčných dôvodov. Veľkostatkári z okolia Serede, nespokojní s cenami okolitých cukrovarov, sa v januári 1907 rozhodli založiť v Seredi nový cukrovar. A ten vyrába cukor nepretržite od roku 1908 až do súčasnosti.

Zdroj: FB Občianske združenie Vodný Hrad

Zdroj: FB Občianske združenie Vodný Hrad

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Občianske združenie Vodný Hrad, JANÍČEK, D. 110 rokov výroby cukru v Seredi. In: E. SUDOVÁ, D. JANÍČEK, M. FRANKO et al. Sladké dedičstvo Trnavského kraja: zborník príspevkov seminára. 1. vyd. Sládkovičovo: OZ PONVAGLI, [2017]. ISBN 978-80-972129-4-0.
Zdieľať na Facebooku