15.08.2020, meniny má
reklama
27. júna 2020

Šintava nám ponúka krásne miesta na oddych. Bobrovú dolinku či Bekovu studničku musíte navštíviť

Šintava nám ponúka krásne miesta na oddych. Bobrovú dolinku či Bekovu studničku musíte navštíviť
Autor: Janka Javorová
reklama

Leto je už v plnom prúde a o pár dní začínajú letné prázdniny. Počasie je síce ešte nevyspytateľné, no po troch mesiacoch koronakrízy a všetkých bezpečnostných opatrení nás to láka vybehnúť von do prírody.

Konečne nastupuje obdobie opekačiek, grilovačiek, výletov a dovoleniek. Odrátavame dni do víkendu či do zaslúženej dovolenky a plánujeme, kam vyrazíme. My vám určite odporúčame objavovať toto leto krásy Slovenska, ale krásne miesta na oddych a opekačku s rodinou či priateľmi nájdete aj v okolí Serede.

Bobrová dolinka

Na hranici katastrálnych území obcí Šintava a Vinohrady nad Váhom sa pri Váhu nachádza nepatrná dolinka zalesnená úzkym pásom drevín, ktorý sa vyníma v okolitej obrábanej poľnohospodárskej pôde. Výškový skok terénu v týchto miestach je 10 a viac metrov a tiahne sa v dĺžke 20 km až po Hlohovec.

Bol vytvorený bočnou eróziou Váhu s následným zosúvaním svahu priamo do koryta Váhu. Toto zosuvné územie na ľavom brehu Váhu je unikátny geologický jav a je to jediný takmer prirodzene zachovaný úsek rieky na jej strednom a dolnom toku bez zásahu človeka.

Túto výnimočnú lokalitu objavila aj rodinka chráneného Bobra vodného, ktorý sa po dlhom čase vrátil do Váhu a podľa ktorého táto dolinka dostala aj svoj miestny názov. V závere dolinky sa nachádza aj malý občasný potôčik, ktorý musí na svojej púti do koryta Váhu prudko prekonávať výškový skok erózie Váhu. Keď je dostatok vody, môžete tu vidieť aj niekoľko malých vodopádov.

ZDROJ: INFORMAČNÝ LETÁK ŠINTAVA – BOBROVÁ DOLINKA

Autor: Janka Javorová

Toto miesto zveľadil pre ľudí

Pán Samo Chalúpka zo Šintavy sa obdobie koronakrízy rozhodol vyplniť niečím zmysluplným. Toto miesto pozná od detstva a chcel z neho vytvoriť priestor, kde si môžu ľudia posedieť, oddýchnuť obklopení prírodou a pozorovať miestnu flóru a faunu.

Dolinku vyčistil a zveľadil. Vybudoval tu mostíky, „prístrešok“ pre studničku, hojdačku, „mlynské koleso“ z bicykla, ohnisko aj posedenie. Osadil tu smerovník a v spolupráci s obecným úradom aj informačnú tabuľu.

Sám sem rád chodieva pozorovať tichý tok Váhu a zvieratá, z ktorých tu okrem spomenutého bobra môžete stretnúť aj srnca, diviaka, líšku, zajaca, bažanta, vevericu či sovu.

Autor: Janka Javorová

Autor: Janka Javorová

Autor: Janka Javorová

Bekova studnička

Na opačnú stranu, smerom na Šoporňu sa v lesíku za Šintavou, v „Amerike“, nachádza ďalšie príjemné miestečko – Bekova studnička. Stará sa o ňu pán Roman Matušica a každú jar sem usporiada vychádzku spojenú s vyčistením a úpravou priestoru, na ktorú sa môže pridať každý, kto chce pomôcť. Nájdete tu studničku chránenú prístreškom, ohnisko aj posedenie so stolom a lavičkami.

Cesta na studničku je označená smerovými tabuľkami, ktoré sú umiestnené na okraji cesty v smere od šintavskej čističky odpadových vôd na „váhovský“ most. Na smerovníkoch sú vyznačené aj GPS súradnice, ktoré vám presne určia miesto Bekovej studničky – N 48° 16.302, E 17° 47.426.

Obe tieto šintavské zákutia sú príjemnými miestami na posedenie a oddych, avšak aj tu platí, že k prírode sa treba správať s úctou a rešpektom. Rovnako je potrebné vážiť si aj prácu ľudí, ktorí sa o tieto lokality starajú a neznevažovať ju neporiadkom a ničením. Ak ste ich už navštívili, pochváľte sa nám vlastnými fotkami.

Autor: Roman Matušica

Autor: Roman Matušica

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Informačný leták Šintava – Bobrová dolinka
Zdieľať na Facebooku