18.04.2024, meniny má
7. novembra 2020

Šípková sezóna je v plnom prúde aj v Seredi. Viete, čo všetko sa dá z týchto skvelých plodov vyrobiť?

Šípková sezóna je v plnom prúde aj v Seredi. Viete, čo všetko sa dá z týchto skvelých plodov vyrobiť?
Zdroj: mediteka.sk/vimcojim.cz
reklama

Jeseň je tým pravým obdobím na zber jedinečných malých červených šípok, ktoré sú čoraz populárnejšie. Nie nadarmo však žnú toľké úspechy. Plody ruže šípovej sa radia naozaj k tým najzdravším. Šípky sa začínajú objavovať už ku koncu augusta, no naozaj sa oplatí počkať až na prvé prízemné mrazy. Pravá šípková sezóna začína až teraz.

Vďaka chladnému počasiu a prvým mrazom sa totiž zo šípok uvoľní ešte lahodnejšia ovocná chuť. Dôležité však je šípky zbierať pred dosiahnutím úplnej zrelosti. Mali by byť primerane tvrdé, nie však veľmi tvrdé. Taktiež sa odporúča zbierať ich, keď majú skôr svetločervené sfarbenie. Šípky sa sušia voľne, prípadne ich môžete dosušiť v umelo vytvorenej teplote do 35 °C.

Prečo sa oplatí zbierať šípky?

Šípky sú naozaj úžasným zdrojom vitamínu C. Okrem neho však obsahujú aj vitamín A a tiež niektoré z vitamínov skupiny B. Šípkami si môžeme doplniť aj vápnik či draslík. Poskytujú silnú podporu imunity, veľmi dobre vplývajú na trávenie, zlepšujú výrazne krvotvorbu a napomáhajú z organizmu odstraňovať nadbytočnú vodu. Čo všetko si môžete zo šípok pripraviť? Pozrite sa s nami na tieto vynikajúce nápady.

Klasický šípkový čaj

Snáď najjednoduchšie a najbežnejšie je pripraviť si z nazbieraných šípok horúci čaj. Šípkový čaj by sme ale nemali podceňovať, je skvelým pomocníkom v boji proti vysokému cholesterolu či jesennému nachladnutiu. Ovplyvňuje nielen imunitný systém človeka, ale aj funkciu pečene, žlčníka a obličiek. Na prípravu tohto nápoja budete potrebovať asi dve čajové lyžičky sušených a podrvených šípok. Môžeme si ich rozdrviť kuchynským valčekom na cesto alebo v mažiari.

reklama

Následne ich zalejeme v šálke horúcou, no nie vriacou vodou. Vhodná je teplota do 80 °C. Vyššie teploty znehodnocujú účinné látky, ktoré sa v šípkach ukrývajú. Čaj nechajte lúhovať 20 minút, sceďte od jemných chĺpkov a môžete podávať.

▷TOP 3 najlepšie recepty na šípkový čaj (aktualizované 2019)

zdroj: webrecepty.sk

Skvelý šípkový likér

Menej známy, ale možno o čosi ešte viac lahodný je šípkový likér. Budete naň potrebovať okolo 500 g šípok, 1,5 l kvalitného alkoholu (napríklad vodky), 2 lyžice cukru a 150 ml vody. Šípky poriadne rozdrvte a v primerane veľkej nádobe ich zalejte alkoholom. Do nádoby môžete pridať klinčeky, celú škoricu i pomarančovú kôru. Všetko podľa vašej chuti. Zmes potom nechajte macerovať na slnečnom mieste, odporúčaná doba je dva týždne. Keď tekutina sčervenie, dôkladne to celé preceďte cez gázu a kávový filter. Do takéhoto macerátu pridajte vychladnutý sirup z cukru a vody.

Hotový likér prelejte do vhodných nádob a uskladnite. Odporúčame ho však piť v malom množstve, dopriať si ho môžete ako liečivo. Tento nápoj je totiž nabitý vitamínmi a je vhodný na podporu imunity počas sychravých dní. Pomáha aj proti bolesti v krku.

Liečivý šípkový olej

Čo málokto vie, že zo šípok si môžete pripraviť aj olejček, ktorý je dokonalým pomocníkom pri starostlivosti o pokožku. Na jeho výrobu potrebujete šípky a kvalitný za studena lisovaný olej. Vhodné je použiť jojobový, olivový či mandľový olej. Zmes musíte nechať odstáť aspoň 4 až 6 týždňov, no nádobku treba pravidelne pretrepávať. Po tejto dobe sa olej scedí a uchová v nádobke.

Môžete ho používať samostatne na tvár alebo iné časti pokožky tela. Tiež ho môžete pridávať do pleťového krému alebo iných kozmetických produktov. Olej zo šípok je vhodný na ošetrenie suchej alebo zrelej pleti, prvých vrások, strií či nechtov. Podporuje aj hojenie jaziev, má protizápalové účinky a je skvelým pomocníkom pri liečbe akné.

šípkový olej

zdroj: mediteka.sk

Chutný šípkový džem

Z plodov nenápadnej ruže šípovej sa tradične pripravuje aj džem. Čerstvé šípky dôkladne očistite, vložte do hrnca a zalejte vodou. Uvarte ich domäkka a pretlačte dôkladne cez sitko. Do hmoty pridajte cukor a znovu priveďte k varu.

Na jeden kilogram tejto kyslej uvarenej šípkovej kaše pritom budete potrebovať asi 0,5 kg cukru. Džem za stáleho miešania varte na miernom ohni, až kým nezačne hustnúť. Dávajte pozor, aby neprihorel. Následne ho nalejte do zaváraninových pohárov, dôkladne uzatvorte, otočte dolu vrchnákom a nechajte vychladnúť.

Čarovné recepty zo zdravých šípok - Jedlo - Žena - Pravda.sk

zena.pravda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: kamzakrasou.sk, mediteka.sk
Zdieľať na Facebooku