25.04.2024, meniny má
10. februára 2021

Skrytá stránka pandémie. Nehovorí sa o tom, ale počet obetí domáceho násilia neustále narastá

Skrytá stránka pandémie. Nehovorí sa o tom, ale počet obetí domáceho násilia neustále narastá
Zdroj: nasezdravie.sk/pomahamesrdcom.sk
reklama

Pandémia COVID-19 priniesla okrem rôznych obmedzujúcich opatrení, plných nemocníc či zákazu vychádzania aj výrazný nárast domáceho násilia. Organizácie, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, bijú na poplach a označujú súčasný stav ako alarmujúci. Stupňuje sa nielen intenzita domáceho násilia, ale aj jeho brutalita. Skrytá realita sa postupne odráža na počtoch volaní na krízové linky, ale aj na práci polície.

Ako súvisí pandémia COVID-19 so zvýšeným prejavom domáceho násilia?

  • stres z novej a nepoznanej situácie,
  • členovia rodiny trávia viac času v úzkom kontakte a v uzavretom priestore,
  • ekonomické straty,
  • obmedzené možnosti obetí na vlastný finančný príjem, väčšia finančná závislosť na agresorovi,
  • hrozba straty zamestnania,
  • obmedzený kontakt s ostatnými členmi rodiny a priateľmi,
  • pribúdanie nových úloh (napr. domáce vzdelávanie detí),
  • väčšia kontrola, manipulovanie a uplatňovanie sily a moci agresorov nad obeťami domáceho násilia,
  • obmedzovanie prístupu k službám pomoci a podpore a iné.

Hlavné dôvody zvýšeného výskytu domáceho násilia sú tri:

  • Obete sú doslova zatvorené s násilníkmi v jednom priestore.
  • Obete nemajú kam utiecť, pandémia pred nimi uzatvorila bezpečné úkryty.
  • Obete sú pod „kontrolou“ a je pre ne takmer nemožné privolať si pomoc, napríklad aj vytočením núdzovej linky.

Týranie blízkej a zverenej osoby

Správanie a konanie násilníkov je neakceptovateľné a trestné – je to trestný čin. Na ceste k bezpečiu vám môže pomôcť Polícia SR a ďalšie kompetentné inštitúcie, o ktorých sa dozviete aj v tomto článku. Nie ste v tom sama! Trestné oznámenie však môže podať ktokoľvek, kto má o domácom násilí vedomosť, nemusí to byť obeť samotná.

Mierny nárast domáceho násilia sa odrzkadlil aj v policajných štatistikách. Polícia v prípade trestných činov spáchaných v rámci domáceho násilia evidovala medziročný nárast o necelé štyri percentá. Za minulý rok eviduje 477 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, medziročne tento počet narástol takmer o 18 percent.

reklama

„V mnohých rodinách bolo násilie prítomné už predtým, ale pandémia situáciu ešte zhoršila a zintenzívnila. Pracovníčky v službách krízovej intervencie uvádzajú prípady, keď agresor chodil na týždňovky, takže v rodine bol aspoň počas pracovných dní aký-taký pokoj. Teraz je však doma 24 hodín denne a rodina nemá žiadnu možnosť vydýchnuť si,“ hovorí analytička Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Zuzana Očenášová.

Inštitút vykázania

Oproti predošlým rokom výrazne stúpol počet násilníkov vykázaných zo spoločného bývania. Generálna prokuratúra mala s políciou dohodu, že bude počas obdobia lockdownov častejšie využívať inštitút vykázania podozrivého z týrania z domu. Počet vykázaní stúpol medziročne o niečo vyše 17 percent.

V takomto prípade musí agresor opustiť domácnosť na 10 dní. Počet dní vykázania navrhuje polícia v pripravovanej novele zvýšiť na 14, aby obeť mala viac času na nájdenie pomoci a riešenie svojej situácie. „Zámerom vykázania z obydlia je aj vytvorenie dostatočného časového priestoru pre ohrozenú osobu na vyhľadanie odbornej pomoci bez nátlaku násilníka,“ vysvetľuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Zuzana Očenášová považuje akýkoľvek ďalší čas, ktorý sa žene nechá na vyriešenie životnej situácie, za krok k lepšiemu. Pripomína však, že je potrebné myslieť aj na pomoc a asistenciu v dobe vykázania – polícia by mala obeť informovať o tom, že môže požiadať o neodkladné opatrenie a predĺžiť pobyt násilníka mimo domácnosti.

„Neodkladné opatrenie sa využíva len málokedy. Nie je jasné, či je to tým, že sa ženy k takýmto informáciám nedostanú alebo by potrebovali právnu pomoc – teda vysvetlenie, akým spôsobom oň majú žiadať a ako majú napísať žiadosť,“ dokresľuje situáciu. Právnu pomoc však môžu hľadať aj na Národnej linke pre ženy zažívajúce násilie.

Linka pre ženy zažívajúce násilie

Národná linka pre ženy zažívajúce násilie v minulom roku prijala najviac hovorov od roku 2016 – prišlo ich vyše 3 737. Na porovnanie v roku 2019 to bolo približne 2 500 a v roku 2018 to bolo 3 200 hovorov. Za svoju šesťročnú históriu mala minulý rok rekord v počte hovorov od „tretích osôb“, teda príbuzných, známych či akýchkoľvek ľudí v okolí ženy zažívajúcej násilie, ktorí na linku volali s prosbou o radu.

Zdroj: zastavmenasilie.gov.sk

Bezplatné linky odbornej pomoci

  • 112 tiesňová linka (integrovaný záchranný systém),
  • 155 operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR,
  • 158 polícia,
  • non-stop linka 0800 212 212 – Národná linka pre ženy zažívajúce násilie,
  • non-stop 0800 500 333 – COVID-19 Krízová linka pre všetkých,
  • linkaprezeny@ivpr.gov.sk.

Pomoc ľahko nájdete aj v tejto internetovej poradni. Mnoho ďalších užitočných informácií nájdete tiež na stránke Zastavme násilie.

Zdroj: IPčko.sk

Nemlčte

Všimli ste si domáce násilie vo vašom okolí? Zuzana Očenášová hovorí, že k situácii treba pristupovať citlivo. „Môže sa stať, že telefonát na políciu situáciu ženy ešte zhorší. Agresor si nie je istý, kto políciu zavolal, prečo a či sa žena náhodou s niekým nerozprávala. Niekedy je najlepšie ponúknuť pomoc konkrétnej žene. Postačí, keď sa s ňou porozprávame a opýtame sa jej, čo sa deje. Prvé razy sa možno bude tváriť, že je všetko v poriadku a nemá žiadne problémy. Pomoc jej však treba ponúknuť opakovane – či už praktickú, alebo možnosť vyrozprávať sa. Jednoducho, aby mala pocit, že na problém nie je sama a keď bude chcieť situáciu riešiť, bude sa mať na koho obrátiť.“ Vyzýva však, aby ľudia neváhali s telefonátom na políciu, keď majú pocit, že dochádza k ohrozeniu zdravia alebo života.

Nezabudnite, že násilie páchané na vás alebo na vašich deťoch nie je v poriadku. Nie je to vaša vina a nie ste za to zodpovedná/ý, hoci násilník tvrdí opak. Uvedomujeme si, že táto téma je nepríjemná a frustrujúca, ale verejnosť by mala dostávať aj takéto informácie. Pokiaľ tento článok zachráni čo i len jednu osobu, ktorá to potrebuje a bojí sa, tak to má zmysel.

Podporte článok zdieľaním, aby sme pomohli obetiam domáceho násilia.

Zdroje: korona.gov.sk, aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku