28.05.2023, meniny má

Slávna Vianočná kométa je tu po piatich rokoch znova. Zajtra ju uvidíte aj bez ďalekohľadu

15. decembra 2018
15. decembra 2018

Slávna Vianočná kométa je tu po piatich rokoch znova. Zajtra ju uvidíte aj bez ďalekohľadu

reklama

Prichádza k nám ďalší astronomický úkaz. Tentokrát si budeme môcť vychutnať kométu s názvom 46P/Wirtanen. Keďže prichádza pravidelne v polovici decembra, hovorí sa jej symbolicky Vianočná kométa. Hoci astrónomovia túto kométu pozorujú už dlhšie, najbližšie k Zemi sa dostane 16. decembra v nedeľu.

Na tmavej oblohe uvidíme kométu ako hmlovinku so zelenkastou farbou. Autor: Jack Fusco. Zdroj: earthsky.org

Nepremeškajte kométu, podobná možnosť už nebude

Vianočná kométa sa k nám vracia každého 5,4 roka, ale výnimočnosť roku 2018 spočíva v tom, že pri ďalších príchodoch už nebude taká jasná ako teraz. Spomínaného 16. decembra sa kométa priblíži iba na 11,6 milióna kilometrov, čo je v astronomickom kontexte skutočne malá vzdialenosť.

Vo večerných hodinách by malo byť v Seredi podľa predpovede počasia jasno. Minimálne od 17:00 hod. do 22:00 hod. nám počasie bude priať a na tmavej oblohe budeme môcť vidieť kométu ako hmlovinku so zelenkastou farbou.

reklama

Na tmavej oblohe ju uvidíme aj bez ďalekohľadu ako malý hmlistý obláčik v súhvezdí Býka, len niekoľko stupňov pod známou hviezdokopou Plejády (Kuriatka). V plnej kráse nám ju však ukáže až triéder alebo malý ďalekohľad”, povedal astronóm Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov (Zdroj: zoznam.sk)

View this post on Instagram

Get out and see 46P! Comet Wirtanen is whizzing past earth this month. As you can see, it is a huge green cotton ball. I inserted the moon to show how big it appears in the sky – huge. Unfortunately, it has not grown much of a tail. The comet is visible in the northern hemisphere in the evening, now till Christmas. You'll need binoculars and an app to show you exactly where to look. You'll see the greenish glow. My shot is 2 four minute exposures stacked, so a closer look shows the movement of the nucleus. The line at the upper right is a slowly tumbling rocket booster space junk. #astro #astronomy #astronomia #astrophotography #astrophotos #APOD #cosmos #galaxy #galaxies #Hubble #longexposure #milkyway #nasa #nightsky #nightimages #nightscape #nightphotography #sky #space  #stars #telescope #universe

A post shared by Brian D. Ottum, PhD (@astropicsdaily) on

Vianočná kométa v priamom prenose

Ak už teraz viete, že zajtra nestíhate kométu pozorovať vonku, môžete si tento krásny astronomický úkaz vychutnať aj z pohodlia domova. Prinášame vám tip na projekt Virtual Telescope, ktorý zajtra o 23:00 hod. nášho času začne priamy prenos, resp. livestream z profesionálneho pozorovania tejto nevšednej Vianočnej kométy.

Ako mať zo sledovania kométy lepší zážitok?

Odporúčame vám vyhľadať tmavšie lokácie v našom okolí, aby ste sa zbavili rušivého mestského svetla, ktoré určite netreba podceniť. Svetelný smog môže výrazne prekaziť celkový zážitok. V blízkom okolí môžete navštíviť napríklad priehradu Kaskády alebo Hlohoveckú vyhliadku zvanú Šianec. Najideálnejšie je vyhľadať nejaké vysoké miesto v prírode ďaleko od väčších miest. Inšpiráciou môže byť nižšie uvedená mapka znázorňujúca najtmavšie miesta na Slovensku. Počítajte však s tým, že 15 až 20 minút trvá, kým si vaše oči zvyknú na výraznú tmu. Vďaka tomu však budete vidieť viac detailov. Ak chcete mať naozaj plnohodnotný zážitok, nepozerajte sa počas pozorovania oblohy na mobil, tablet alebo iný zdroj svetla.

Svetelné znečistenie na Slovensku, pozrite sa na najtmavšie miesta. Zdroj: Slovenský zväz astronómov

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: earthsky.org (https://bit.ly/2FRYGxh)

Zdieľať na Facebooku