Prichádza k nám ďalší astronomický úkaz. Tentokrát si budeme môcť vychutnať kométu s názvom 46P/Wirtanen. Keďže prichádza pravidelne v polovici decembra, hovorí sa jej symbolicky Vianočná kométa. Hoci astrónomovia túto kométu pozorujú už dlhšie, najbližšie k Zemi sa dostane 16. decembra v nedeľu.
Na tmavej oblohe uvidíme kométu ako hmlovinku so zelenkastou farbou. Autor: Jack Fusco. Zdroj: earthsky.org
Vianočná kométa sa k nám vracia každého 5,4 roka, ale výnimočnosť roku 2018 spočíva v tom, že pri ďalších príchodoch už nebude taká jasná ako teraz. Spomínaného 16. decembra sa kométa priblíži iba na 11,6 milióna kilometrov, čo je v astronomickom kontexte skutočne malá vzdialenosť.
Vo večerných hodinách by malo byť v Seredi podľa predpovede počasia jasno. Minimálne od 17:00 hod. do 22:00 hod. nám počasie bude priať a na tmavej oblohe budeme môcť vidieť kométu ako hmlovinku so zelenkastou farbou.
“Na tmavej oblohe ju uvidíme aj bez ďalekohľadu ako malý hmlistý obláčik v súhvezdí Býka, len niekoľko stupňov pod známou hviezdokopou Plejády (Kuriatka). V plnej kráse nám ju však ukáže až triéder alebo malý ďalekohľad”, povedal astronóm Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov (Zdroj: zoznam.sk)
Ak už teraz viete, že zajtra nestíhate kométu pozorovať vonku, môžete si tento krásny astronomický úkaz vychutnať aj z pohodlia domova. Prinášame vám tip na projekt Virtual Telescope, ktorý zajtra o 23:00 hod. nášho času začne priamy prenos, resp. livestream z profesionálneho pozorovania tejto nevšednej Vianočnej kométy.
Odporúčame vám vyhľadať tmavšie lokácie v našom okolí, aby ste sa zbavili rušivého mestského svetla, ktoré určite netreba podceniť. Svetelný smog môže výrazne prekaziť celkový zážitok. V blízkom okolí môžete navštíviť napríklad priehradu Kaskády alebo Hlohoveckú vyhliadku zvanú Šianec. Najideálnejšie je vyhľadať nejaké vysoké miesto v prírode ďaleko od väčších miest. Inšpiráciou môže byť nižšie uvedená mapka znázorňujúca najtmavšie miesta na Slovensku. Počítajte však s tým, že 15 až 20 minút trvá, kým si vaše oči zvyknú na výraznú tmu. Vďaka tomu však budete vidieť viac detailov. Ak chcete mať naozaj plnohodnotný zážitok, nepozerajte sa počas pozorovania oblohy na mobil, tablet alebo iný zdroj svetla.
Svetelné znečistenie na Slovensku, pozrite sa na najtmavšie miesta. Zdroj: Slovenský zväz astronómov