25.09.2023, meniny má
21. januára 2023

Slávnostné otvorenie hradnej brány Seredského kaštieľa prebehne už v nedeľu. Príďte sa pozrieť na zrekonštruovanú podobu kamenného portálu

Slávnostné otvorenie hradnej brány Seredského kaštieľa prebehne už v nedeľu. Príďte sa pozrieť na zrekonštruovanú podobu kamenného portálu
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Kamenný portál Seredského kaštieľa bol v minulosti pýchou tretej hradnej brány Šintavského hradu. Vďaka OZ Vodný hrad a mestu Sereď sa teraz po rekonštrukcii vyníma po dlhých rokoch opäť v plnej kráse.

Slávnostné otvorenie hradnej brány sa uskutoční už v nedeľu 22. januára 2023 o 15.00 hod. pri príležitosti úspešného obnovenia 400-ročného prejazdu do pôvodnej renesančnej podoby.

Pozrieť si môžete aj výstavu a minigalériu

Historickú bránu s obnoveným portálom Seredského kaštieľa slávnostne otvoria zástupcovia občianskeho združenia Vodný hrad, ako aj primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel.

„Je vidieť, že aj malými, postupnými krokmi sa dá dosiahnuť progres a zlepšenie verejného priestoru,“ napísalo združenie na Facebooku.

reklama

Okrem poháru šumivého vína sa môžete tešiť aj na aktualizovanú minigalériu historických obrázkov Serede, ktorá je umiestnená v prejazde. Navyše, v bastióne kaštieľa prebehne zaujímavá výstava historických dokumentov.

Rekonštrukciu dofinancovalo mesto

Cesta za obnovou portálu nebola vôbec jednoduchá. OZ Vodný hrad vyhlásilo v roku 2019 verejnú zbierku, v rámci ktorej sa vyzbieralo takmer 5 500 eur. Finančný rozdiel, ktorý vznikol medzi výslednou sumou z verejného obstarávania a sumou získanou z verejnej zbierky, dofinancovalo mesto.

Celková cena rekonštrukcie bola približne 28 000 eur. Po troch rokoch tak kamenný portál vďaka OZ Vodný hrad, mestu Sereď a finančným príspevkom od vás stojí na svojom mieste vo svojej pôvodnej podobe.

POSTUP REKONŠTRUKCIE ZDROJ: SEREDSITY.SK

Pozoruhodnosti z dávnych čias

Na reštaurovaní sa podieľal František Šmigrovský, ktorého môžete poznať aj ako autora sochy legionára na Námestí republiky. Zaujímavosťou je, že na pravom boku portálu nájdete ryhy, ktoré sa podarilo zachovať ešte zo stredoveku. Sú spomienkou na dávne časy, kedy si rytieri tupili na znak priateľstva čepele mečov.

Okrem toho bol miestom, ktorým prešiel pred 370 rokmi pohrebný sprievod štyroch hrdinov z rodu Esterházyovcov, ktorí padli v bitke pri Veľkých Vozokanoch.

Kamenný portál má za sebou naozaj dlhú a bohatú históriu. Sme preto radi, že sa podarilo navrátiť jeho pôvodný stav, ktorý budeme môcť obdivovať ešte mnoho rokov. Príďte sa preto pozrieť na otvorenie jedinečnej hradnej brány, ktorá sa ubránila zubu času.

Zdroj: seredsity.sk

 

Zdroje: FB OZ Vodný Hrad
Zdieľať na Facebooku