27.07.2021, meniny má
7. mája 2021

Slovensko prechádza do ružovej fázy, vláda uvoľňuje ďalšie opatrenia. Čoho všetkého sa zrušené opatrenia dotknú?

Slovensko prechádza do ružovej fázy, vláda uvoľňuje ďalšie opatrenia. Čoho všetkého sa zrušené opatrenia dotknú?
Zdroj: spravy.pravda.sk/ trend.sk
reklama

Na dnešnej tlačovej konferencii predstavili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas zmeny, ktoré nastanú od 10. mája 2021.

Slovensko prechádza od 10. mája 2021 do ružovej fázy podľa COVID automatu. Už iba dva okresy ostali v bordovej farbe (Myjava a Považská Bystrica) a tie majú najprísnejšie opatrenia. Všetky aktuálne platné opatrenia sme vám už spísali v tomto článku. V porovnaní s minulým týždňom ide podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa o výrazné zlepšenie.

V nemocniciach je 1 117 pacientov, z toho 1 005 má potvrdený COVID-19, na umelej pľúcnej ventilácii je 156 pacientov. V piatok to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na tlačovej besede v piatok označil čísla za povzbudzujúce a poďakoval sa všetkým zdravotníkom, ktorí sú zapojení do boja proti covidu, ako aj občanom za dodržiavanie opatrení a disciplinovanosť.

Zmeny od 10. mája

Karanténa

Po úzkom kontakte s pozitívnou osobou už nebude potrebné ísť do izolácie, ak je človek bez príznakov a má za sebou očkovanie. Rovnako po úzkom kontakte s pozitívne testovaným nemusí byť v izolácii osoba, ktorá je zaočkovaná mRNA vakcínou a má 14 dní po druhej dávke, vektorovou vakcínou 4 týždne po prvej dávke alebo má menej ako 180 dní od prekonania ochorenia.

Od pondelka sa rušia hodiny pre seniorov

Obyvatelia si budú môcť nakúpiť bez problémov už aj doobeda medzi 9.00 a 11.00 hod. Okrem toho budú za určitých podmienok povolené tréningy športových klubov na umelých kúpaliskách aj prevádzka kabínkových lanoviek.

Zákaz vychádzania

V bordových okresoch sa nemení (platí celý deň). V ostatných okresoch platí „večierka“ od 21.00 hod. Výnimky zo zákazu vychádzania sa od budúceho týždňa meniť nebudú. Lengvarský však potvrdil, že by sa to budúci týždeň mohlo zmeniť. Rozhodne o tom vláda.

Kultúrne podujatia

Povoľujú sa aj niektoré kultúrne podujatia s maximálnym počtom návštevníkov do 50 % celkovej kapacity. V okresoch v 1. stupni varovania je limit 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri. V okresoch v 2. stupni varovania je limit 200 ľudí vonku a 150 vnútri. Návštevníci musia sedieť a kiná zostávajú naďalej zatvorené. Povolené sú divadlá, exteriérové filmové a audiovizuálne predstavenia, koncerty, tanečné produkcie, festivaly aj výstavy.

Očkovanie Sputnikom v júni?

Vo štvrtok dorazili na Slovensko výsledky testov vakcíny Sputnik V z Maďarska, ktoré boli podľa slov ministra negatívne. Znamená to, že vakcíny sú v poriadku a ministerstvo zdravotníctva bude rozhodovať o ďalšom postupe po konzultácii s odborníkmi a s ruskou stranou. Podľa slov Lengvarského majú Rusi na pretestovanie vzoriek Sputnika čas do konca mája.

Zdroj: MZ SR

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk
Zdieľať na Facebooku