16.04.2024, meniny má
19. februára 2024

Slovensko zažíva protest farmárov a poľnohospodárov. V Galante na Hlavnej ulici očakávajú vo štvrtok 200 traktorov

Slovensko zažíva protest farmárov a poľnohospodárov. V Galante na Hlavnej ulici očakávajú vo štvrtok 200 traktorov
Zdroje: TV Noviny/farminguk.com
reklama

Už dlhšie môžeme vidieť ako poľnohospodári za hranicami Slovenska mohutne protestujú v uliciach väčších aj menších miest. Nemeckí farmári protestujú proti vládnym škrtom v poľnohospodárstve a dovozu lacnejšieho tovaru zo zahraničia. Vo Francúzsku poľnohospodári nesúhlasia s vládnymi opatreniami, reguláciou EÚ  a dovozom výrobkov z Ukrajiny.

Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora (RPPK) plánuje podporiť protestujúcich európskych poľnohospodárov a potravinárov a začala s tým už v pondelok doobeda. Hlavnými dôvodmi ich nespokojnosti a štrajku má byť hlavne veľké množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov, jej nereálne postavené zelené ciele a nedostatočná ochrana európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít.

Poľnohospodári budú pokračovať vo štvrtok

O presune protestujúcich poľnohospodárov informovala aj Polícia Slovenskej republiky so zoznamom miest, ktorými sa má väčšie množstvo poľnohospodárskej techniky presúvať.

„Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky. Dnes (v pondelok) a vo štvrtok (22.2.2024) očakávame v súvislosti s protestmi farmárov viaceré obmedzenia v doprave. Policajný zbor preto prijal viaceré bezpečnostné opatrenia. Na miestach presunov budete vidieť viac policajtov, ktorí budú zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu. Policajný zbor odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov. Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,“ vysvetlila polícia.

reklama

Zdroj: tvnoviny.sk

V Trnave v pondelok polícia v súvislosti s protestným presunom poľnohospodárov nezaznamenala žiadne obmedzenia dopravy. V Galante bude kvôli naplánovanému štvrtkovému protestu odklonená verejná doprava z Hlavnej ulice. Podľa informácií, ktoré zverejnilo vedenie mesta členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Galante, tam plánujú zablokovať dňa 22. februára 2024 Hlavnú ulicu.

Oznámené protestné zhromaždenie je naplánované na štvrtok, 22. februára 2024 od 9.00 hod. do 15.00 hod. Na Hlavnej ulici v Galante plánujú nespokojní poľnohospodári umiestniť približne 200 kusov poľnohospodárskej techniky.

„Členovia RPPK sa chystajú protestovať slušnou formou. Mesto Galanta vyzýva všetkých občanov a motoristov, aby urobili všetky nevyhnutné kroky k predídeniu kolízií s protestujúcimi a umiestnenou technikou,“ vysvetlilo vedenie Galanty.

Zdroj: tvnoviny.sk

Zdroj: tvnoviny.sk

Zdroje: FB Polícia Slovenskej republiky, sme.sk, FB Mesto Galanta - oficiálna stránka MsÚ
Zdieľať na Facebooku