16.04.2024, meniny má
21. februára 2024

Snehový mesiac nastáva počas najkratšieho mesiaca roku. Uvidíme ho na vlastné oči?

Snehový mesiac nastáva počas najkratšieho mesiaca roku. Uvidíme ho na vlastné oči?
Zdroj: canva.com
reklama

V mnohých kultúrach sa názvy splnu spájajú s rôznymi sezónnymi udalosťami alebo prírodnými javmi, ktoré sa týkajú či už poľnohospodárstva alebo každodenného života.

Február býva mesiacom nízkych zimných teplôt a hustého sneženia v mnohých častiach severného sveta. Aj preto sa spln tohto obdobia nazýva Snehový mesiac. Toto označenie odráža historický význam splnu pri určovaní prírodných cyklov a vzájomného pôsobenia človeka s okolitým prostredím.

Snehový mesiac poznali aj predkovia

„Februárový spln, nazývaný aj ako Snehový mesiac, bude na svojom vrchole počas denného svetla 24. februára, asi deň pred dosiahnutím svojho apogea, najvzdialenejšieho bodu od Zeme na svojej obežnej dráhe. Tým vznikne „mini “ spln, ktorý sa z nášho pohľadu bude javiť o niečo menší ako priemer. Nastane presne o 13.30 hod.,“ informuje portál imeteo.sk.

snehový

Zdroj: freepik.com

reklama

Mini Mesiac nastáva v momente, keď je Mesiac vo fáze splnu a je v najvzdialenejšom bode od Zeme na svojej eliptickej obežnej dráhe. Počas tejto fázy sa Mesiac javí o niečo menší a slabší ako priemerný spln.

Dôvodom je práve apogeum, najvzdialenejší bod lunárnej obežnej dráhy, čo má za následok väčšiu vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. Táto dodatočná vzdialenosť o čosi zmenšuje veľkosť Mesiaca na nočnej oblohe. Táto odchýlka je však minimálna a preto nie je práve jednoduché vidieť ju voľným okom.

Zdroje: imeteo.sk
Zdieľať na Facebooku