21.05.2024, meniny má
14. mája 2023

Spoznajte jedinečné vinárstvo Šintavan ako nikdy predtým. Ich ponuka vín si získava srdcia nielen zákazníkov, ale aj odbornej poroty

Spoznajte jedinečné vinárstvo Šintavan ako nikdy predtým. Ich ponuka vín si získava srdcia nielen zákazníkov, ale aj odbornej poroty
Zdroj: Seredsity.sk

Vinárstvo Šintavan je jedno z najznámejších vinárstiev v našom regióne. Viac ako 25-ročná tradícia robí z tohto vinárstva jedinečné miesto, ktoré vyrába unikátne víno. Jeho chuť je postavená na vlastnoručne vypestovanom hrozne na pôde našich otcov a dedov.

Ich jedinečné vína si pochvaľujú nielen samotní zákazníci, ale aj porotcovia na rôznych súťažiach vín, kde Šintavan získava množstvo ocenení. Napríklad Frankovka modrá 2021 má ocenenie Národný salón vín 2022 a na tento produkt môžeme byť právom hrdí.

My sme veľmi radi, že sme sa mohli prejsť týmto vinárstvom a spoznať tak jedinečné miesto, ktoré k nášmu regiónu už neodmysliteľne patrí.

Ak by ste po prečítaní tohto článku mali záujem sami otestovať či pripomenúť si chuť týchto vín, vinárstvo Šintavan môžete navštíviť v susednej obci Šintava na adrese Nitrianska 509. Ich vína si viete kúpiť v podnikovej predajni, ktorá je otvorená v pondelok až v piatok od 10.00 do 18.00 hod. alebo v sobotu od 8.00 do 12.00 hod.

reklama

Skvelé šintavské víno si však môžete kúpiť aj cez eshop na stránke www.sintavan.sk. Určite vám tiež odporúčame sledovať ich sociálne siete Facebook a Instagram, na ktorých nájdete nielen množstvo zaujímavých súťaží o ich vína, ale aj veľa zaujímavého obsahu.

Teraz však už spolu s nami spoznajte vínny klenot nášho regiónu, ktorý sa vďaka dlhodobej a náročnej práci dostal medzi tie najkvalitnejšie vinárstva na Slovensku.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Remeslo späté s históriou. Víno sa v Šintave vyrába od roku 1423

Vinárstvo Šintavan už viac ako dve desaťročia tvorí stálicu vo výbere slovenských vinárstiev, čo každoročne potvrdzuje rôznymi oceneniami. Aby ste však aspoň v krátkosti spoznali históriu šintavského vína, musíme sa vrátiť v čase o stovky rokov do minulosti, konkrétne do roku 1423.

V tomto roku získala Šintava od kráľa Žigmunda Luxemburského štatút slobodného kráľovského mesta a s tým spojené aj viaceré právomoci. Jednou z nich bolo i právo voľného výmeru vína, ktoré Šintava využívala až do roku 1903.

Záznam zo 16. storočia poukazuje na vysokú úroveň výroby vína v Šintave. Dostupné ekonomické záznamy vypovedajú viac o produkcii vína. Keďže ešte nepoznali metrickú mieru, víno sa rátalo na okovy a holby (1 okov = 64 holieb, 1 holba = 0,884 l).

Začiatkom 18. storočia nastal v Šintave, ako aj v ostatných regiónoch, prudký nárast vinohradníckej výroby. Do roku 1945 existovali v Šintave súčasne Vinohradnícke družstvo aj Vinohradnícky spolok. Založenie JRD v roku 1952 výrazne ovplyvnilo charakter poľnohospodárskej výroby v obci a regióne.

Zdroj: Šintavan

Zdroj: Šintavan

Vedeli ste, že počiatok pestovania viniča opornou konštrukciou drôtenky sa datuje do rokov 1960 – 1964? Tento technologický pokrok priniesol mechanizované obrábanie pôdy a ošetrovania rastlín.

V roku 1973 prišlo k zlúčeniu družstiev Šoporňa, Šintava a Vinohrady nad Váhom. Výmera viníc mala spolu viac ako 357 ha a výnosy sa pohybovali od 6 do 10 ton hrozna. Po viac ako tridsiatich rokoch, konkrétne v roku 1993, prišlo k rozdeleniu zlúčených družstiev a vzniku samostatného RD Šintavan.

Ďalším veľmi dôležitým rokom je rok 2017, kedy Šintavan vďaka investícii zmodernizoval technologické vybavenie a rozšíril priestory pre spracovanie hrozna, výrobu a uskladnenie vína.

Veľkokapacitné nerezové nádoby a rozšírenie kapacity drevených sudov na zretie červených vín sú súčasťou modernizovanej vínnej pivnice. V novovybudovanej prevádzke sa snúbi tradícia a moderný reduktívny spôsob výroby vín.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Za každou fľašou vína je láska a ťažká práca vinárov

Vinárstvo Šintavan má svoje korene silno späté s tunajším regiónom. Viac ako 20-ročná história spoločnosti nadväzuje na prácu predchádzajúcich generácií, na prístup a staroslivosť o produkt ako taký. Aj vďaka týmto zásadám vytvárajú unikátnu vinársku kultúru, ktorú nám môžu závidieť po celom Slovensku.

Celkovo 90 hektárov vinohradov vinárstva Šintavan sa nachádza v katastri obce Vinohrady nad Váhom. Zaraďujú sa do Nitrianskej vinohradníckej oblasti a rozprestierajú sa v Šintavskom vinohradníckom rajóne.

Odrodové zastúpenie je pomerne široké a každý milovník dobrého vína si nájde to svoje. Z bielych odrôd je to Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Müller Thurgau, Rulandské biele, Sauvignon Blanc, Rulandské šedé, Devín, Rizling rýnsky, Muškát moravský, Muškát žltý, Feteasca Regala a Tramín červený.

Z modrých odrôd Frankovka modrá, Dunaj, Alibernet, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon.

Všetky biele vína sú spracovávané v nerezových tankoch od kvasenia cez zrenie vín, školenia až po samotné fľaškovanie. Červené vína ležia naopak v drevených sudoch minimálne 12 mesiacov, ale často je to aj dlhšie obdobie do 36 mesiacov.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Vinica vinárstva Šintavan je pestovaná v integrovanej produkcii bez použitia insekticídov. Prestarlé viničné plochy postupne omladzujú a reštrukturalizujú do modernej vinohradníckej podoby tak, aby aplikovali všetky moderné trendy do svojej výroby. Zaujímavosťou je, že do medziradov vinice vysievajú rôzne bylinné zmesi, aby prilákali užitočný hmyz.

Na začiatku celého procesu je dôležitý starostlivý výber hrozna, jeho šetrné a rýchle spracovanie na kvalitnej spracovateľskej linke. Výhodou polohy vinice je krátka vzdialenosť od vinárstva, ktorá zaručuje to, že hrozno príde na spracovanie v najkratšom možnom čase.

Na lisovanie sa používa šetrný pneumatický lis a mušty sa následne staticky odkalujú, aplikujú sa čisté kultúry vínnych kvasiniek a prebieha riadené kvasenie. Zrenie červených vín je minimálne jeden rok v dubových sudoch rôznych objemov.

Súčasťou výroby je aj poloautomatická plniaca linka. Vína sú skladované v klimatizovaných skladoch, odkiaľ smerujú cez predajňu až k spokojným zákazníkom, ktorí si víno značky Šintavan jednoducho zamilovali.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Z ich ponuky si vyberie naozaj každý. Podporte Šintavan vašou návštevou

V predajni vín si viete zaobstarať všetky druhy vína, ktorými toto vinárstvo disponuje. Je úplne jedno, či ste milovník bieleho, červeného či ružového vína. Suchého, polosladkého či sladkého. Na svoje si tu príde naozaj každý a vína značky Šintavan sa skvele hodia na akúkoľvek rodinnú či pracovnú udalosť.

Výber flaškového, ale aj sudové vína je naozaj široký a vyberie si skutočne každý. Medzi svoje produkty zaradili aj Frizzante – (sýtené perlivé víno). Ak by ste chceli urobiť radosť vašej manželke či priateľke, tak vám určite odporúčame kúpiť Pálavu, ktorá sa stala šampiónom súťaže Vienále Topolčianky, kde vína hodnotili výhradne ženy.

Obľúbené vína či darčekové predmety si okrem predajne môžete kúpiť aj online cez eshop na webe www.sintavan.sk, kde pomocou pár kliknutí nakúpite všetko, čo potrebujete.

Vďaka krásnym darčekovým dreveným kazetám tak viete zaobstarať jedinečný darček, ktorý poteší každého oslávenca. Na výber sú drevené kazety pre jedno až šesť vín. S takýmto darčekom viete nielen vyjadriť úctu a lásku, ale aj podporiť lokálnu spoločnosť, ktorá buduje vínnu kultúru v našom regióne už viac ako dve desiatky rokov. Pokračuje tak v historickom odkaze, ktorý je na tomto území jednoznačne spätý s vínom a jeho výrobou.

Veľmi vyhľadávané druhy sú sudové vína. Zaručujeme vám, že ak ich raz ochutnáte, tak cesta do Šintavy vám nebude vôbec prekážať, lebo za takou kvalitou by sa oplatilo cestovať aj oveľa dlhšiu trasu.

Všetky vína spĺňajú základnú vlastnosť – sú to poctivé a originálne slovenské vína zo slovenských viníc.

Novinkou je víno v takzvaných bag in boxoch s vlastným čapovacím ventilom, ktorých objem je päť litrov. Na výber je Rizling vlašský, Dunaj alebo Tramín červený. V žiadnom prípade si to však nemýľte s krabicovým vínom. Ide len o nový formát balenia vína, ktorý však stále obsahuje prvotriednu šintavskú kvalitu.

Zdroj: Seredsity.sk

Okrem nákupu vína môžete vinárstvo Šintavan podporiť aj iným spôsobom. Môžete sa zúčastniť na niektorom z tradičných podujatí, ktoré vinárstvo každoročne organizuje. Je to napríklad blížiaca sa Svätourbanská koštovka vína, ktorá sa tento rok koná 26. mája a každoročne si na nej pripomínajú patróna vinohradníkov sv. Urbana. V septembri sa zasa môžete tešiť na obľúbenú Burčiak párty, ktorá je zároveň aj oslavou úrody.

Priamo v budove spoločnosti je zriadená aj degustačná miestnosť, ktorú si môžete vopred objednať a k vínam vám vie Šintavan zaobstarať aj catering podľa vlastného výberu.

Preto ak máte záujem o degustáciu skvelých šintavských vín, neváhajte a zarezervujte si degustáciu na presný dátum. Môžete tak urobiť na telefónnom čísle 0917 225 080 alebo emailom na adresu predajna@sintavan.sk.

Určite vám tiež odporúčame sledovať ich sociálne siete Facebook a Instagram, na ktorých nájdete nielen množstvo zaujímavých súťaží o ich vína, ale aj veľa zaujímavého obsahu.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Článok vznikol v spolupráci s vinárstvom Šintavan.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s vinárstvom Šintavan.
Zdieľať na Facebooku