06.08.2020, meniny má
reklama
27. júna 2019

Ste literárne činný a milujete históriu? Prejavte sa v literárnej súťaži

reklama

Občianske združenie Vodný hrad je Seredčanom veľmi dobre známe svojimi aktivitami. Besedy, prednášky, výstavy v spolupráci so seredským múzeom, súťaže, aktivity v Zámockom parku… to je celá škála podujatí, ktoré združenie organizuje pre občanov nášho mesta.

Občianske združenie bolo založené v roku 1998 s cieľom sprostredkovávať obyvateľom mesta a regiónu poznatky z histórie mesta Sereď a jeho okolia. Jednou z jeho najdôležitejších priorít je však záchrana Seredského kaštieľa, bývalého Šintavského vodného hradu.

Výtvarná súťaž sa stretla s úspechom

Minulý rok v mesiacoch apríl až jún 2018 prebiehala výtvarná súťaž Seredský kaštieľ očami detí vyhlásená občianskym združením Vodný hrad v spolupráci so základnými školami v Seredi a Šintave. Deti súťažili v kreatívnom zobrazení národnej kultúrnej pamiatky – Seredského kaštieľa. Cieľom súťaže bolo, aby kreslením odovzdali svoj pohľad na priestor, v ktorom žijú a zaujímali sa o poznanie histórie v našom regióne. Súťaže sa zúčastnilo 105 detí a vybrané práce boli použité ako ilustrácie do skladačky pre deti, určenej na osvetu v súvislosti so Seredským kaštieľom, bývalým vodným hradom Šintava.

Literárna súťaž pod taktovkou združenia

Tento rok občianske združenie Vodný hrad opäť prišlo so súťažou. V spolupráci so strednými školami a Mestským múzeom v Seredi pripravilo literárnu súťaž s názvom Život na seredskom kaštieli, prostredníctvom ktorej chce upriamiť pozornosť verejnosti na históriu nášho regiónu spätú so Seredským kaštieľom.

Podľa štatútu sa súťaže môžu zúčastniť autori od 14 rokov neobmedzene. Obsah literárnych prác musí vychádzať z histórie Seredského kaštieľa alebo môže byť o ľuďoch spätých s kaštieľom a autori by sa mali pridržiavať historických faktov.

Rozsah diela je maximálne štyri strany a poviedky treba zaslať do 30. septembra 2019 na adresu vodny.hrad.sk@gmail.com ako prílohu e-mailu alebo v papierovej forme doručiť do mestského múzea.

O víťaznom diele bude rozhodovať odborná porota tvorená odborníkmi v oblasti literatúry a písaného slova a členmi OZ Vodný hrad. Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien sa uskutoční v priebehu jesene. Víťaz v každej kategórii získa odmenu 100 eur a udelené budú aj dve prémie v hodnote 40 eur. Taktiež sa môže stať, že práve vaša poviedka bude vybraná na divadelné spracovanie a táto práca bude ocenená sumou 70 eur.

Podrobné informácie o jednotlivých kategóriách a pokyny k písaniu nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vodnyhrad.sk
Zdieľať na Facebooku