01.10.2022, meniny má
23. mája 2022

Študenti prídu o deň polročných prázdnin. Rozhodol tak rezort školstva, s ktorým však nesúhlasí odborový zväz

Študenti prídu o deň polročných prázdnin. Rozhodol tak rezort školstva, s ktorým však nesúhlasí odborový zväz
Zdroj: minedu.sk/provirtual.sk
reklama

Študenti prídu o jeden deň polročných prázdnin na základe novely vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o podrobnostiach o organizácii školského roka na školách, ktorá bude účinná od 30. mája 2022.

Ako dôvod zrušenia prázdnin medzi prvým a druhým školským polrokom uviedol rezort školstva nadbytočnosť. Učinil tak preto, že trvanie polročných prázdnin neprináša žiadne pozitívne vplyvy na žiakov v školách.

Ministerstvo v nich vidí len problémy

Ministerstvo ďalej argumentuje tým, že polročné prázdniny nepostačujú na ich regeneráciu a javia sa ako problematické. Ako pre zamestnancov škôl, tak pre zákonných zástupcov žiakov.

„Polročné prázdniny vo vzťahu prechodu od jedného školskému polroku k druhému na seba nenadväzujú a rovnako tak nenadväzujú ani na dátum hodnotenia vyučovacích predmetov a správania žiaka za prvý polrok,“ uzavrel rezort školstva.

reklama

Podľa zákona o výchove a vzdelávaní ministerstvo školstva každoročne do 31. mája zverejní termíny školských prázdnin v období školského vyučovania na tri po sebe nasledujúce školské roky. Nájdete ich na jeho webovom sídle.

S vyhlásením nesúhlasí odborový zväz

Zrušenie polročných prázdnin bolo avizované už v apríli. Voči rozhodnutiu sa v rámci skráteného medzirezortného pripomienkového konania ohradil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Podľa nich bolo poskytnutie polročných prázdnin psychologickým predelom medzi ukončením hodnotenia v prvom polroku a novým hodnotením v druhom polroku. Toto vyhlásenie však nebolo akceptované rezortom školstva.

„Bez poskytnutia polročných školských prázdnin by žiaci ukončili klasifikáciu v jednom polroku a pokračovali by hneď v ďalšom polroku, bez toho, aby si uvedomili hodnotenie výsledkov za predchádzajúci polrok a prípadnú potrebu sa zlepšiť v jednotlivých oblastiach,“ doplnil zväz.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: webnoviny.sk, ta3.com
Zdieľať na Facebooku