02.03.2021, meniny má
22. marca 2019

Vďaka Seredčanke Monike mali naši študenti možnosť spoznať zákulisie TASR

reklama

V októbri 2017 sa vedúcou Zahraničnej redakcie TASR stala Seredčanka Monika Himpánová, ktorá dovtedy pôsobila ako redaktorka v Domácej redakcii. Venovala sa najmä prienikovým témam so zahraničím, prinášala informácie z Londýna aj z New Yorku a dlhodobo sa venovala zahraničnej problematike.

Prvý novinársky workshop

Monika je bývalou študentkou Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi a v spolupráci so svojou „alma mater“ pripravila koncom novembra 2018 pre gymnazistov novinársky workshop zameraný na spoznanie novinárskych povinností a písanie tlačovej správy. Študentom prednášala o svojej práci, zahraničných stážach a hlavne o fungovaní tlačovej agentúry.

Po prednáške sa žiaci potrápili s vedomostným testom zo všeobecného prehľadu a potom si vyskúšali napísať tlačovú správu o absolvovanom workshope. Na troch najúspešnejších študentov čakala odmena v podobe jednodňovej stáže priamo v TASR.

Čo sa dialo na stáži v TASR?

Ešte pred vianočnými prázdninami sa úspešná trojica Ema Nešťáková, Michal Nguyen a Terézia Markusková vybrali na sľúbenú stáž do tlačovej agentúry. Monika Himpánová sa im trpezlivo venovala celý deň a spolu s ňou mohli študenti nahliadnuť naozaj za každé dvere. Dozvedeli sa tak veľa nielen o štruktúre agentúry, ale hlavne o práci jednotlivých oddelení a pracovníkov.

Zdroj: Gymnázium Vojtecha Mihálika

V domácej redakcii si vypočuli, čo všetko zažívajú novinári na tlačových besedách či na zasadnutiach parlamentu. Dozvedeli sa, ako sa športoví redaktori radujú z vynikajúcich výsledkov našich športovcov, ktorých sprevádzajú na súťaže. Ekonomická redaktorka ich informovala, ako sa pripravovala na štrajk farmárov, zahraničná redakcia mapovala dianie vo svete. Video redakciu vyrušili pri nahrávaní rozhovoru s prezidentom Únie ligových klubov Ivanom Kozákom pre Tablet TV a v obrazovej redakcii odhalili tajomstvo vydareného obrázku.

Neobišli ani úsek obchodu a marketingu, ekonomiky či personálne oddelenie. Nakoniec sa stretli aj s generálnym riaditeľom TASR Vladimírom Puchalom, od ktorého si prevzali osvedčenie o absolvovaní jednodňovej praxe v TASR ako prví študenti na Slovensku.

Ktovie, či by naši gymnazisti nahliadli pod vrchnák Pandorinej skrinky, keby šéfkou jedného z oddelení tlačovej agentúry nebola Seredčanka. Monike Himpánovej ďakujeme, že umožnila mladým ľuďom zažiť takúto úžasnú skúsenosť a prajeme jej veľa úspechov v riadení zahraničnej redakcie.

Zdroj: Gymnázium Vojtecha Mihálika

Zdroj: Gymnázium Vojtecha Mihálika

Zdroj: Gymnázium Vojtecha Mihálika

Zdroj: Gymnázium Vojtecha Mihálika

Ak vás článok zaujal, podporte ho zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk
tasr.sk
gymsered.edupage.org
Zdieľať na Facebooku