18.10.2021, meniny má
25. júla 2019

Súťaž o Strom roka 2019 bola spustená. Zahlasujte za 250-ročnú lipu z Dolnej Stredy

Súťaž o Strom roka 2019 bola spustená. Zahlasujte za 250-ročnú lipu z Dolnej Stredy
dolnastreda.sk, ekopolis.sk
reklama

Dominantou dolnostredského parku je určite barokovo-klasicistický kostol sv. Jakuba. Okrem toho sa v tieni rôznych listnatých stromov môžete osviežiť pri artézskej studni a deti sa zabavia na detskom ihrisku. Medzi stromami však nepopierateľne vyniká tzv. storočná lipa, ktorá má v skutočnosti až 250 rokov. Táto lipa má takú veľkú a košatú korunu, že ju miestni nazývajú aj „dáždnik svätého Petra“.

Príbeh storočnej lipy

Podľa miestnej legendy ju vraj zasadila samotná cisárovná Sissi. Pravdepodobnejší je však príbeh, podľa ktorého bolo v Dolnej Strede vysadených šesť líp v tvare písmena na počesť Elizabeth (Alžbety) Habsburskej nazývanej Sissi. Zo šiestich líp však, nanešťastie, prežila dodnes iba táto jedna.

zdroj: ekopolis.sk

Súťaž Strom roka 2019

Nadácia Ekopolis tento rok vyhlásila 17. ročník súťaže Strom roka 2019. Do finálového kola o tento titul sa prebojovalo 12 stromov z celého Slovenska. Nachádzajú sa medzi nimi aj štyri stromy z Trnavského kraja a medzi finalistami nechýba ani spomínaná 250-ročná lipa z Dolnej Stredy. Súťaž bola spustená 11. júla 2019 a verejné hlasovanie bude trvať do konca septembra. Celkový víťaz súťaže získa odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur. Okrem toho postúpi do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka. Ani stromy, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste neobídu naprázdno. Získajú peňažnú cenu vo výške 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Ako hlasovať?

Dvanásť stromov, ktoré postúpili do finále súťaže z celkového počtu 37, vybrala odborná komisia. O víťazovi však môžete rozhodnúť aj vy. Hlasovať sa dá pomocou oficiálneho hlasovacieho lístka, cez SMS alebo na oficiálnej stránke Ekopolis. Stačí, ak otvoríte tento odkaz, zadáte váš email a zahlasujete. Hlasovanie bude ukončené 30. septembra 2019. Vyhodnotenie súťaže a udelenie titulu Strom roka 2019 sa bude konať v októbri tohto roku.

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: dolnastreda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.dolnastreda.sk
www.trnava.dnes24.sk
www.mynitra.sme.sk
www.ekopolis.sk
Zdieľať na Facebooku