24.02.2024, meniny má
25. júla 2019

Súťaž o Strom roka 2019 bola spustená. Zahlasujte za 250-ročnú lipu z Dolnej Stredy

Súťaž o Strom roka 2019 bola spustená. Zahlasujte za 250-ročnú lipu z Dolnej Stredy
dolnastreda.sk, ekopolis.sk
reklama

Dominantou dolnostredského parku je určite barokovo-klasicistický kostol sv. Jakuba. Okrem toho sa v tieni rôznych listnatých stromov môžete osviežiť pri artézskej studni a deti sa zabavia na detskom ihrisku. Medzi stromami však nepopierateľne vyniká tzv. storočná lipa, ktorá má v skutočnosti až 250 rokov. Táto lipa má takú veľkú a košatú korunu, že ju miestni nazývajú aj „dáždnik svätého Petra“.

Príbeh storočnej lipy

Podľa miestnej legendy ju vraj zasadila samotná cisárovná Sissi. Pravdepodobnejší je však príbeh, podľa ktorého bolo v Dolnej Strede vysadených šesť líp v tvare písmena na počesť Elizabeth (Alžbety) Habsburskej nazývanej Sissi. Zo šiestich líp však, nanešťastie, prežila dodnes iba táto jedna.

zdroj: ekopolis.sk

Súťaž Strom roka 2019

Nadácia Ekopolis tento rok vyhlásila 17. ročník súťaže Strom roka 2019. Do finálového kola o tento titul sa prebojovalo 12 stromov z celého Slovenska. Nachádzajú sa medzi nimi aj štyri stromy z Trnavského kraja a medzi finalistami nechýba ani spomínaná 250-ročná lipa z Dolnej Stredy. Súťaž bola spustená 11. júla 2019 a verejné hlasovanie bude trvať do konca septembra. Celkový víťaz súťaže získa odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur. Okrem toho postúpi do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka. Ani stromy, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste neobídu naprázdno. Získajú peňažnú cenu vo výške 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

reklama

Ako hlasovať?

Dvanásť stromov, ktoré postúpili do finále súťaže z celkového počtu 37, vybrala odborná komisia. O víťazovi však môžete rozhodnúť aj vy. Hlasovať sa dá pomocou oficiálneho hlasovacieho lístka, cez SMS alebo na oficiálnej stránke Ekopolis. Stačí, ak otvoríte tento odkaz, zadáte váš email a zahlasujete. Hlasovanie bude ukončené 30. septembra 2019. Vyhodnotenie súťaže a udelenie titulu Strom roka 2019 sa bude konať v októbri tohto roku.

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: ekopolis.sk

zdroj: dolnastreda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.dolnastreda.sk
www.trnava.dnes24.sk
www.mynitra.sme.sk
www.ekopolis.sk
Zdieľať na Facebooku