16.04.2024, meniny má
20. februára 2024

Súťaž Vráťme knihy do škôl odštartovala svoj 12. ročník. Zapojiť sa môžu deti z materských, základných aj stredných škôl

Súťaž Vráťme knihy do škôl odštartovala svoj 12. ročník. Zapojiť sa môžu deti z materských, základných aj stredných škôl
Zdroj: freepik.com
reklama

Trnavský samosprávny kraj pravidelne informuje o rôznych súťažiach a projektoch, ako je participatívny rozpočet či ekologický čin roka, do ktorých sa možno zapojiť. Rovnako je tomu tak aj v prípade celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škôl. Tá je určená pre žiakov materských, základných a stredných škôl.

Cieľom súťaže je zvýšiť záujem mládeže o čítanie kníh a tvorivé písanie ako dôležitého prostriedku osobnostného rozvoja. Táto súťaž má prehĺbiť lásku mladých ľudí k literatúre.

„Veríme, že tou správnou inšpiráciou dokážeme vychovať sčítanú generáciu, ktorá bude mať pozitívny vzťah k čítaniu a písaniu,“ vysvetlili organizátori súťaže Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s občianskym združením Učenie s úsmevom a ďalšími samosprávnymi krajmi na Slovensku.

Súťaž, ktorá pred pár dňami odštartovala a trvá do 1. apríla 2024, sa skladá z dvoch častí. Buď si knižku podľa vlastného výberu prečítate a napíšete/nakreslíte niečo o nej, alebo vytvoríte vlastnú mikropoviedku.

reklama

Čítanie kníh

Stačí sa zaregistrovať na vratmeknihydoskol.sk a splniť základnú podmienku, ktorou je prečítať (aspoň) jednu knihu podľa vlastného výberu.

Následne súťažiaci:

  • v prípade materských škôl nakreslia obrázok,
  • v prípade žiakov I. stupňa základných škôl nakreslia obrázok alebo napíšu text,
  • v prípade žiakov II. stupňa základných škôl a žiakov stredných škôl zašlú text v rozsahu 0,5 až 2 normostrany, v ktorom súťažiaci popíše, prečo si konkrétnu knihu zvolil a čo mu jej prečítanie prinieslo.

Potom súťažiaci nahrá text, resp. elektronickú verziu obrázka (sken, foto) spolu so svojimi kontaktnými údajmi prostredníctvom portálu www.vratmeknihydoskol.sk. V prípade materských škôl vykoná tento krok učiteľ, resp. zákonný zástupca.

Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určia žrebovaním, ktoré môže byť aj na regionálnej úrovni, teda podľa samosprávnych krajov.

súťaž

Zdroj: freeepick.com

Tvorivé písanie

Súťaž v tvorivom písaní mikropoviedok má tieto kategórie, ktoré budú hodnotené každá samostatne:

  • I. stupeň základných škôl,
  • 5. a 6. ročník základných škôl (alebo ekvivalent na osemročnom gymnáziu),
  • 7. a 8. ročník základných škôl (alebo ekvivalent na osemročnom gymnáziu),
  • 9. ročník základných škôl,
  • stredné školy.

V tomto prípade je podmienkou účasti v súťaži napísať jednu mikropoviedku v rozsahu 1-2 normostrany. Žánrovo sa má jednať o prózu a téma je voľná, teda na rozhodnutí autora.

Následne súťažiaci nahrá svoj text spolu s názvom diela, svojim menom a kontaktnými údajmi prostredníctvom platformy Irwing, ktorá sa nachádza na internetovej adrese www.irwing.sk.

O definitívnych víťazoch tejto časti súťaže v každej kategórii rozhodne odborná porota. Vyhodnotenie môže byť taktiež regionálne ohraničené, resp. rozlíšené (napríklad podľa samosprávnych krajov).

Zdroj: freepik.com

„Pravidelné čítanie kníh je ako nikdy nekončiaca dobrodružná cesta objavovania. Vďaka čítaniu sa môžeme stretnúť so zaujímavými ľuďmi, ísť na zaujímavé miesta a ako bonus rozvíja kreativitu a porozumenie. Aj preto sa Trnavská župa pripojila k organizácii už 12. ročníka čitateľskej súťaže Vráťme knihy do škôl. Verím, že všetci zúčastnení niečo nové zažijú,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa odmení troch vyžrebovaných z Trnavského kraja.

Súťažiaci môžu získať množstvo zaujímavých cien. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie.

Slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční na konci apríla.

Zdroj: freepik.com

Zdroje: knihy.bratislavskykraj.sk, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku