16.04.2024, meniny má
3. marca 2024

Svetový deň obezity ponúka možnosť zmeniť svoj postoj k životu. Začať treba už u detí

Svetový deň obezity ponúka možnosť zmeniť svoj postoj k životu. Začať treba už u detí
Zdroj: freepik.com
reklama

Organizácie zaoberajúce sa problematikou obezity vyhlásili 4. marec Svetovým dňom obezity (World Obesity Day – WOD ). Odborníci všetkých krajín si totiž dostatočne uvedomujú, že sa obezita stala nielen závažným zdravotným ale aj ekonomickým problémom.

Nevhodná výživa počas detstva a dospievania je jedným z hlavných rizikových faktorov pri vzniku obezity. Rodičia dokážu u detí znížiť riziko vzniku obezity tým, že v rodine vytvoria vhodné podmienky pre formovanie zdravého životného štýlu.

Deti zvyknú preberať návyky, ktoré vídajú u rodičov a preto je dôležité byť im pozitívnym vzorom. Návyky znižujúce riziko vzniku obezity by si mali osvojiť všetci členovia rodiny, nielen deti.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri príležitosti Svetového dňa obezity zverejnil zoznam oblastí životosprávy, na ktoré je vhodné sa sústrediť pri prevencii vzniku obezity:

reklama

Výživa

 • Nevhodná výživa je počas detstva a dospievania jedným z hlavných rizikových faktorov pri vzniku obezity.
 • Deti ľahko ovplyvňuje marketing nezdravých potravín a sladených nápojov, tlak od rovesníkov ale aj skreslené predstavy o ideálnom tele. O týchto témach sa s deťmi rozprávajte.,
 • Odporúča sa jesť najmenej 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Riziko obezity znižujete tým, ak budete jedávať najmä zeleninu, strukoviny či ovocie, a zároveň sa budete čo najviac vyhýbať živočíšnym tukom a pridaným cukrom v potravinách.
 • Vyhýbať sa treba potravinám, ktoré majú vysoký obsah kalórií a minimum prospešných živín. Do tejto skupiny škodlivých potravín patria napríklad sladené nápoje, sladkosti, údeniny, vypražené jedlá či rýchle občerstvenie ako hamburgery, hot-dogy a langoše.

Zdroj: freepik.com

Pohybová aktivita

 • Deti vo veku 5 – 17 rokov by mali mať denne aspoň 60 minút pohybovej aktivity strednej alebo vysokej intenzity.
  – Nízka intenzita: napr. bicyklovanie po rovine, jazda na kolobežke, skateboarde, presun peši do a zo školy, prechádzka.
  – Stredná intenzita: napr. bicyklovanie v premenlivom teréne, korčuľovanie, rýchla chôdza, turistika, volejbal, joga.
  – Vysoká intenzita: napr. atletický beh, rýchla cyklistika, športové plávanie, detská naháňačka, basketbal, futbal, hokej, tanec, rýchla chôdza do kopca.
 • Málo aktívne deti sa môžu ľahko dostať do začarovaného kruhu – nedostatok pohybu u nich prispeje k vzniku obezity a následne pre obezitu prestávajú vládať byť dostatočne aktívne.
 • Pravidelná fyzická aktivita má okrem znižovania rizika obezity aj ďalšie prínosy, napríklad zlepšuje celkovú kondíciu a zdravie kostí.

Zdroj: freepik.com

Sledovanie televízie a čas pred obrazovkou

 • Sledovanie televízie a čas pred obrazovkou (telefónu, tabletu, či iného zariadenia) je uznávaný rizikový faktor vzniku obezity.
 • Tieto aktivity podporujú sedavý spôsob života. Sedením pred obrazovkou dieťa aj rodina prichádzajú o čas, ktorý mohli stráviť aktívne, napríklad prechádzkou či športom.
 • Problémom času stráveného pri obrazovke sú aj rôzne reklamy na nezdravé jedlá a nápoje, ktoré nepriaznivo vplývajú na stravovacie návyky detí.

Zdravý spánok

 • Je dokázané, že existuje vyššia pravdepodobnosť zvýšeného BMI u ľudí, ktorí majú zlú kvalitu spánku.
 • Deti, ktoré málo spia, môžu mať na ďalší deň menej energie a tým je obmedzená ich fyzická aktivita počas dňa.
obezity

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroje: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Zdieľať na Facebooku