20.06.2021, meniny má
7. júna 2021

Svoje brány samozberu otvoria aj jahodové plantáže vo Vlčkovciach. Poznáme cenu aj odrody jahôd

Svoje brány samozberu otvoria aj jahodové plantáže vo Vlčkovciach. Poznáme cenu aj odrody jahôd
Zdroj: FB Jahody Vlčkovce
reklama

Nedávno sme vám priniesli článok o plantážach v Majcichove. Okrem jahôd si tu môžete nazbierať postupne napríklad aj sladký hrášok, kukuricu či batáty. Dnes vám však prinášame informácie o samozbere v neďalekých Vlčkovciach. Aj tento rok sa tu koná tradičný samozber jahôd. Jahodová plantáž pri Vlčkovciach sa nachádza medzi Sereďou a Trnavou nedaľeko rýchlostnej komunikácie R1 (Trnava – Nitra).

Nestratíte sa tu práve vďaka navádzacím smerovým tabuľkám. Veľkým plusom Vlčkoviec a samozberu na poliach je aj zabezpečené parkovanie na ceste vedľa plantáže či pri poli. Seredčania to majú naozaj na skok, odísť môžete s bohatou nádielkou úrody.

Jahody sú neskôr kvôli chladnej jari

Keďže bola chladnejšia jar, jahody sa po zime preberali trochu dlhšie ako obvykle. Samozber sa vo Vlčkovciach spúšťa až keď dozreje dostatok jahôd, aby ste si ich mohli nazbierať bez námahy a hľadania. Pestovatelia, ktorí obhospodarujú polia vo Vlčkovciach, predpokladajú, že samozber by mohol začať 10. júna 2021, samozrejme, závisí to od priebehu počasia.

Aká je cena a odroda?

Cena samozberu bude 2,50 eur/kg. Jahody, ktoré budú už vopred nazbierané, budú stáť 5 eur/kg. O začatí samozberu vás budú pestovatelia včas informovať prostredníctvom facebookovej stránky. Odrody, ktoré budete môcť zbierať, sú Daroyal a Darselect.

Pred príchodom na plantáž si treba najskôr zohnať nádoby na jahody. Zamestnanci vám pridelia riadok, v ktorom budete zbierať jahody, nemusíte sa báť, že by ste nevedeli, čo a kde robiť. Zbierať treba len zrelé jahody. Pre dlhšie vydržanie plodov sa odporúča zbierať ich so stopkou. Po naplnení nádob sa vrátite na váhu pri vstupe do areálu, kde vám bude odrátaná váha prázdnych nádob, čiže zaplatíte len za nazbierané jahody.

zdroj: FB Jahody Vlčkovce

Kto stojí za jahodami vo Vlčkovciach?

O jahody sa stará spoločnosť Sezaland s.r.o., ktorá vznikla v roku 2013. V súčasnosti obhospodaruje 306 hektárov ornej pôdy v katastroch obcí Opoj, Vlčkovce, Majcichov, Križovany nad Dudváhom, Trnava a Zvončín. Spločnosť sa zaoberá pestovaním poľných plodín, jahôd, okrasných drevín a plodín pre exotické vtáctvo.

Z poľných plodín sa zameriava na pšenicu tvrdú, kukuricu a slnečnicu. Jahody pestujú na výmere 1,4 hektáru. Pri okrasných drevinách sa špecializujú na ihličnany, ktoré pestujú vo voľnej pôde, ale aj v kontajneroch. Pre exotické vtáctvo pestujú slnečnicu pásikavú a ovos nahý.

Jahody v Trnovci nad Váhom

Na opačný smer na vás takisto čaká samozber v Trnovci nad Váhom. Samozber v Trnovci je dokonca už otvorený, a to od soboty 5. júna 2021. Cena nazbieraných jahôd je 3 eurá/kg. Ďalšie informácie môžete sledovať na Facebooku samozberu v Trnovci.

zdroj: FB Jahody – Trnovec nad Váhom

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Jahody Vlčkovce, FB Jahody Trnovec nad Váhom, sezaland.sk
Zdieľať na Facebooku