24.06.2024, meniny má
23. októbra 2019

Talentovaná Seredčanka Lenka Šestáková vyrába jedinečné vaky pre deti, ktoré si Slováci ihneď zamilovali

Talentovaná Seredčanka Lenka Šestáková vyrába jedinečné vaky pre deti, ktoré si Slováci ihneď zamilovali
Zdroj: FB Kidvak
reklama

Zoznámte sa so Seredčankou Lenkou Šestákovou a jej hačkami – závesnými kolískami na uspávanie a denný spánok, ktoré tvorí pod názvom Kidvak. Prečítajte si príbeh mamičky na materskej dovolenke, ktorá ušila pre svoje dieťatko natoľko výnimočnú pomôcku, že si ju zamilovala nielen ona a jej deti, ale aj mnoho ľudí po celom Slovensku. Lenka svojimi hačkami dopriala deťom nielen príjemný spánok a relax, ale tiež vyriešila problém nejednej mamičky. My sme sa ju rozhodli vyspovedať, aby sme sa o jej unikátnom produkte dozvedeli viac.

Ak by sa vám Lenkina tvorba zapáčila a chceli by ste ju podporiť a dozvedieť sa o hačkách viac, sledujte ju na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Prezraď nám, ako vznikol samotný nápad vyrábať vaky pre deti? Čo bolo tvojou inšpiráciou?

Je to príbeh našej rodiny, ktorý je podobný mnohým príbehom mojich klientov. Na začiatku bolo dieťa, ktoré malo problém zaspať a dvaja uťahaní rodičia. Keď mal náš prvý syn zhruba 10 mesiacov, tento problém vyeskaloval tak, že sme syna uspávali niekedy až dve hodiny. Skúšali sme rôzne techniky, ktoré sú láskavé k deťom (nie tie vyplakávacie) a nič nefungovalo alebo fungovalo len krátko. Zvyknem hovoriť, že zúfalá matka je najkreatívnejší tvor a toto je jeden z príkladov. Mala som šijací stroj, základnú zručnosť a mamu na telefóne – tak vznikol prvý kidvak. Zafungoval okamžite! Bolo to ako zázrak, nepreháňam. Obšila som kamarátky, rodinu, stále vylepšovala strih a zhruba po 18 mesiacoch som sa rozhodla ísť s tým von a ponúknuť kidvak ľuďom. 

Spomínaš si na svoje začiatky? Prvý predaj, prvé odozvy? Bolo to náročné?

Prvú hačku, za ktorú som vzala peniaze, som ušila rodine vrcholových športovcov, ktorí mali aktívne dieťa. Zafungovala hneď. Pravdupovediac som to čakala, pretože tomuto konceptu od začiatku dosť verím.

reklama

Náročné to bolo a vždy je. Na hačke je veľa práce, ktorú robíme naozaj precízne. Za každým kusom sú hodiny práce, tisícky stehov, veľa, veľa trpezlivosti, ale aj radosti a… klišé – lásky. 

Zdroj: FB Kidvak

Našla si svoju prvú klientelu medzi Seredčanmi? 

V Seredi je veľa mojich kamarátov, preto tu má veľa ľudí kidvak. Pár kusov išlo aj neznámym ľuďom z mesta a z okolitých dedín. V Seredi je veľa mladých rodín, ktoré uprednostňujú prirodzené rodičovstvo a kontaktný spôsob výchovy, čiže ma to neprekvapuje.

Vyrába takýto produkt aj niekto iný na Slovensku?

Na Slovensku neviem o iných výrobcoch, iba o predajcoch (eshopoch), ktorí predávajú zahraničnú nehandmade značku.

V čom je Kidvak špeciálny a v čom spočíva jeho najväčšia výhoda?

Jój, to keby som sa rozpísala, tak napíšem malú knihu. Kidvak je značka s poslaním. Verím, že toto je vec, ktorú mám robiť. Spríjemňovať a zjednodušovať ľuďom rodičovstvo. Byť kamarátkou všetkým mojim klientom a pomáhať im pri uspávaní. To reálne robím. Keď kidvak nezaberie hneď, ostávam s mamičkami v kontakte a snažíme sa prísť na to, čo by mohlo ich bábätku pomôcť zaspať. Občas píšem na sociálnych sieťach krátke vzdelávacie príspevky o tom, čo má vplyv na spánok, ale aj krátke podporovacie a povzbudzovacie posty. Sama som ešte stále na materskej a viem, čo mama potrebuje počuť a že zo všetkého najviac potrebuje podporu a povzbudenie. 

Celkovo zázrak hačky je v tom, že svojím pohybom (horizontálnym aj vertikálnym) a tvarom pripomína dieťaťku pobyt v maternici a vďaka tomu sa väčšinou ihneď upokojí. My ľudia nevymyslíme nič lepšie, kde sa bábätko môže cítiť lepšie ako pri mame v brušku. Môžeme sa len snažiť to napodobniť.

Zdroj: FB Kidvak

Stalo sa ti niekedy, že zákazníkom tvoj produkt nesadol, napr. v ňom dieťa nechcelo spať?

Nerobím si presnú štatistiku, ale odhadom to bude s prehľadom 90 % úspešnosť. Zvyšných 10 % sú deti špecialisti, ktorým sa len treba povenovať viac a po čase to vždy vyjde. Problém býva v tom, že potrebujú počuť, vidieť, cítiť mamu. Spievanie, držanie za ruku a podobne to zvykne vyriešiť. Máme dve odhojdané deti, čiže máme veľa zlepšovákov. Neúspechu by som sa nebála, skôr si myslím, že hačka by mala byť v základnej výbave rodiny s bábätkom. 

V tvojej hačke spí aj syn herečky Mary Bartaloš. Ako vznikla táto spolupráca? Máš ešte nejaké?

Všetky moje spolupráce som si vyberala podľa rovnakého kľúča. Sledovala som danú osobu dlhší čas, jej nastavenie ohľadne rodičovstva, či by sa jej taká vec vôbec mohla páčiť. Ďalej som dala na sympatie a inštinkt. Ako prvú som oslovila blogerku Tvoriť a ľúbiť, potom Kristínu Tormovú (o spolupráci s ňou som snívala od začiatku) ďalej Fresshion a Mária Bartaloš je najčerstvejšia. Všetky spolupráce boli úžasné, ľudia vďační a rovnako šťastní ako ja. Hačky deťom sadli a ja som nesmierne rada. 

Mary som sa ozvala ja. Stretli sme sa v ich tanečnom štúdiu v Bratislave a veľmi príjemne pokecali. Sú to tak sympatickí ľudia! Hačku sme hneď nainštalovali a počas toho, ako sme sa rozprávali, tam ich synček Noel hneď zapal. 

Zdroj: FB Kidvak

Ako dlho ti trvá vyrobiť hačku? S akými materiálmi pracuješ? Pomáha ti s tým niekto?

Toto je na jednu kapitolu z tej knihy. Je to jednoducho nezrátateľné, lebo vo výrobe je toľko vecí, ktoré sa predpripravujú, predstrihávajú, objednávaju a podobne, že pravdupovediac neviem. Sú to hodiny až dni, pri niektorých komplikovanejších (ľanové) aj niekoľko dní práce dvoch až troch ľudí.

Vyberám si predovšetkým prírodné materiály. Celkovo pri všetkom, čo robím, myslím na človeka (bezpečnosť a neškodlivé materiály) a prírodu (posielame v špeciálnych papierových obálkach, ktoré si samé šijeme). 

Pomáhajú mi všetci. Muž, babky, tety, mám okolo seba samých láskavých ľudí.

Dá sa to všetko stíhať popri rodine? Opísala by si nám svoj bežný deň?

Ráno vychystám syna do škôlky, vychystám seba, dcéru, uvarím raňajky a niekedy aj obed a vyrážam do dielne. O 9:00 – 9:30 hod. som v dielni a robím manuálne veci, ktoré môžem urobiť, len keď som tam. Hlavne strihám do zbláznenia. Na šitie mám pomocníčku. Keď mám opatrovanie len do 12:00 hod., tak utekám domov a uspávam dcéru. Pokiaľ spí, pracujem za PC. Môj rozvrh sa mení podľa toho, na ako dlho mám stráženie. Určite sa to dá zvládať, ale musela som sa naučiť oddychovať, vypnúť a prijímať pomoc. Na materskej podľa mňa každá žena príde do momentu, kedy sa potrebuje nejak realizovať. 

Zdroj: FB Kidvak

Sú hačky vekovo ohraničené?

Môžu sa využívať od novorodenca do 25 kg. Takže skôr váhovo. Ale inak do tej veľkej sa zmestím aj ja a udrží ma.

A čo ich udržiavanie? Je to náročné? Ako sa o ne treba starať?

Údržba je tá najjednoduchšia vec. Odobrať všetky pevné časti a šupnúť do práčky, prípadne aj sušičky. 

Čo máš na svojej práci najradšej? Čo je tvoja motivácia?

Najradšej mám tie šťastné mamky, čo mi píšu, že sa u nich stal zázrak. Stačí mi to aj ako motivácia. 

Zdroj: FB Kidvak

Aké sú tvoje plány do budúcna? Chystáš nejaké novinky?

Môj plán je pokračovať  tom, čo robím, stále sa zlepšovať a učiť sa. Nepyšnieť, nerobiť biznis, ale tvoriť pre ľudí a strážiť si srdce, aby moje motivácie boli čo najnebíčkovejšie.

Nové som mala teraz na jeseň ľanové hačky. Sú také úhľadné a luxusné, milujem ich. O pár týždňov vyjde hačka, na ktorú som si dala urobiť vlastnú potlač. Inšpirovanú lesnými zvieratkami, konkrétne toto bude srnka. Veľmi sa už na to teším. Podľa mňa nič podobné ešte neexistuje. Už mám dohodnutú aj jarnú kolekciu. O nápady a inovácie nie je núdza.

Je niečo, čo by si odkázala našim čitateľom?

Ďakujem, že ste toto dočítali až do konca. Rada by som všetkých povzbudila, aby podporili domácu kvalitnú a láskavú tvorbu. 

Zdroj: FB Kidvak

Zdroj: FB Kidvak

Zdroj: FB Kidvak

Zdroj: FB Kidvak

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku