21.10.2020, meniny má
3. septembra 2020

Tento unikátny Trnavský včelársky festival musíte navštíviť. V Trnave na vás čaká budúci týždeň skvelý program

Tento unikátny Trnavský včelársky festival musíte navštíviť. V Trnave na vás čaká budúci týždeň skvelý program
zdroj: pexels.com / IG @zazi_v_trnave
reklama

Je dosť ťažké jednoznačne povedať, k čomu má včelárstvo bližšie. Či k záľube, či k poľnohospodárstvu, alebo k entomológii. Všeobecne môžeme hovoriť o jednoznačne ušľachtilej činnosti, ktorá pomáha zachovávať jeden z najdôležitejších druhov živočíchov.

Včelárstvo je mimoriadne dôležité a malé včely zohrávajú neuveriteľne významnú úlohu v biodiverzite celej Zeme. A práve tomuto sa bude budúci týždeň v Trnave venovať podujatie, na ktorom sa o včelárstve aj o včelách môžete naučiť o niečo viac.

Trnava bude žiť týmto remeslom

Budúci týždeň, konkrétne 11. – 13. septembra 2020, bude Trnava žiť včelami a včelárskym remeslom. Na trnavskej radnici sa totiž uskutoční prvý ročník Trnavského včelárskeho festivalu.

Každý, kto príde, sa dozvie viac o včelách, včelárení aj o liečivej sile včiel. Urobí si sám sviečku či voskovaný obrúsok, naučí sa piecť najlepšie medovníky či svojpomocne si vyrobiť úľ. Taktiež si môžete s predstihom urobiť zásoby medu na zimu. Tohtoročná úroda je pomerne slabá a pravého medu bude v zime málo.

Zdroj: FB Peter Bročka

Včela je najdôležitejším živočíchom planéty

Včely boli vyhlásené za najdôležitejšie živé bytosti spomedzi ostatných organizmov na našej planéte. Už v roku 2008 ich takto otitulovala organizácia Earthwatch Institute na schôdzi geografickej spoločnosti v Londýne.

Vedci a odborníci na život v prírode pridali tento rok včely na zoznam druhov odsúdených v blízkej budúcnosti k vyhynutiu, pokiaľ s tým ľudstvo čím skôr niečo neurobí. Vzťahy medzi kvitnúcimi rastlinami a včelami sú jedny z najdôležitejších, najharmonickejších a vzájomne najzávislejších na tejto planéte. Tento vzťah trvajúci skoro 100 miliónov rokov viedol k rozmnoženiu bohatej biologickej diverzity druhov a značne prispel aj k vzostupu ľudského druhu na Zemi.

Zdroj: FB Trnavský včelársky festival

Dôležitosť včiel

Málokto vie, že včiel máme okolo 20 000 druhov. Prevažná väčšina týchto drobných živočíchov žije v úľoch. Dôležité sú hlavne preto, že 75 % plodín, ktoré konzumujeme a tvoria semená a plody, podlieha opeľovaniu, a to zabezpečujú nielen včely, ale aj iný hmyz. 87 hlavných potravinových plodín na svete je úplne alebo čiastočne závislých na opelení. Tieto plodiny však okrem nás živia aj nespočetné množstvo vtákov a iných zvierat.

Pokles populácie včiel by podľa rôznych potravinárskych organizácií nepriaznivo ovplyvnil pestovanie hlavných potravín, ako sú káva, rajčiny, jablká, kakao či mandle.

Taktiež med ako najzdravšie sladidlo bol vyhľadávaný už od dávnych dôb. Jeho celkový export tvoril v roku 2009 len u popredných štátov produkujúcich med až 2,4 miliardy dolárov a so včelami by zmizol tiež. Finančná hodnota plodín, ktoré by zmizli so včelami, sa pohybuje v rozmedzí 235 až 577 miliárd dolárov ročne.

Zdroj: adoptujul.sk

Čo môžeme pre včely urobiť?

Pestovatelia a poľnohospodári by si mali uvedomiť, že pestovaním konkrétnych plodín, ktoré opeľovače potrebujú, sa ich počet pomaly stabilizuje. Musíme tiež chrániť lokality divej prírody. Okrem toho by poľnohospodári mali diverzifikovať farmy, aby tak vytvárali potravu pre včely.

Je potrebné podporiť ekologicky priateľské postupy vo svete. A my sami môžeme podporovať lokálnych predajcov medu, včelárov a farmárov. Kúpou takýchto výrobkov, napríklad aj na Trnavskom včelárskom jarmoku, podporíme aj chov včiel na Slovensku.

Páčil sa vám článok? Podporte udalosť zdieľaním.

Zdroje: FB Trnavský včelársky festival, vylectese.cz
Zdieľať na Facebooku