25.10.2020, meniny má
17. júla 2020

Tentokrát vám predstavujeme 10 očarujúcich vodopádov, ktoré nájdete do 155 km od Serede

Tentokrát vám predstavujeme 10 očarujúcich vodopádov, ktoré nájdete do 155 km od Serede
Zdroj: vypadni.sk/pinterest.com/hiking.sk
reklama

Určite ste už počuli o Viktóriiných či Niagarských vodopádoch. Sú významné svojou veľkou výškou a mohutnosťou. Hoci u nás absentujú ľadovce a vo vyšších polohách z tohto dôvodu nemáme toľko výdatných zdrojov vody, aj napriek tomu sa Slovensko môže pýšiť vyše 200 vodopádmi.

A keďže sa vám snažíme pravidelne prinášať tipy na zaujímavé výlety, tentokrát sme sa pozreli práve na vodopády a vybrali tie, za ktorými nemusíte cestovať priďaleko.

Hlbočiansky vodopád (Smolenice, 40,4 km)

Hlbočiansky vodopád je jediný vodopád v pohorí Malé Karpaty. Nájdete ho v Hlbočianskej doline blízko obce Smolenice. Jeho výška siaha do 9 metrov a jeho mohutnosť závisí od množstva vody v potoku. Raz je krásny a bohatý, inokedy skromnejší a takmer bez vody. Na návštevu vám odporúčame najmä obdobie po výdatných dažďoch. V období sucha sa môže stať, že po ňom nenájdete ani stopy, preto sa zvykne nazývať i Občasným vodopádom. Najkratšia cesta vedie zo Smoleníc, zaberie zhruba 30 min a je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

ZDROJ: VYPADNI.SK

Haluzická tiesňava (Haluzice, 70,5 km)

Haluzická tiesňava je unikátna prírodná pamiatka vyhĺbená miestnym potokom, ktorý sa zarezal do málo odolných hornín podložia a ktorý tak vytvára menšie aj väčšie vodopády. Asi kilometer dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká úžľabina, ktorá neustále rastie, je vďaka svojej strhujúcej atmosfére a divokej vegetácii silne evokujúcej tropický prales obľúbenou turistickou lokalitou. Vedie tadiaľto lesnícky náučný chodník. V bezprostrednej blízkosti tiesňavy sa nachádza ďalšie turistické lákadlo – romantická zrúcanina haluzického kostolíka.

ZDROJ: KAMNAVYLET.SK

Starohutský vodopád (Nová Baňa, 90,7 km)

Miestny Sklený potok vytvára 5 m vysoký vodopád. Tento padá do pôsobivého skalného amfiteátra, ktorý je i sám o sebe zaujímavým prírodným výtvorom. Amfiteáter tvorí sopečná hornina andezit. Vo vodnom toku a jeho okolí môžete natrafiť aj na veľmi vzácne druhy živočíchov ako rak čierny, jašterica múrová či salamandra škvrnitá. K Starohutskému vodopádu vedie náučný chodník z osady Stará Huta, ktorá je mestskou časťou Novej Bane. Túra je krátka a nenáročná, vhodná i pre rodiny s malými deťmi.

ZDROJ: KRASNESLOVENSKO.EU

Rudniansky vodopád (Uhliská, 108 km)

V lesoch Rudnianskej doliny medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom sa ukrýva jediný vodopád Štiavnických vrchov – Rudniansky vodopád. Hoci svojou výškou 4 m nepatrí medzi slovenských velikánov, určite sa ho oplatí navštíviť. Vodopád je tvorený Rudnianskym potokom a pozostáva z viacerých prúdov obtekajúcich mohutný skalný schod. Pôsobivá je aj samotná Rudnianska dolina, ktorá je charakteristická unikátnou divokou prírodou a miestami i zaujímavými skalnými útvarmi.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Pokutský vodopád (Kľak, 122 km)

Tento vodopád sa nachádza v CHKO Ponitrie. Pokutský vodopád, alebo aj Vodopád na Pokutskom potoku, je jediný známy a výraznejší vodopád v pohorí Vtáčnik. Jeden z jeho kratších bočných prítokov tu padá cez sústavu krásnych kolmo zrezaných andezitov a vytvára tak vodopád, ktorý je obkolesený lesným porastom. Široko-ďaleko nie je počuť nič iné, len krásne zurčiacu vodu. V období sucha nie je až tak výrazný, preto si treba výlet naplánovať v období po výdatných dažďoch.

ZDROJ: VYPADNI.SK

Strážovský vodopád (Zliechov, 126 km)

V sedle neďaleko vrchu Strážov, v prekrásnom prostredí tichého a nedotknutého lesa ukryla príroda dva pôsobivé vodopády. Tieto vodopády, konkrétne Dolný a Horný Strážovský vodopád, sú vysoké 6 m (Dolný) a 9 m (Horný) a nachádzajú sa neďaleko od seba na Strážovskom potoku. Okolie býva hlavne v tomto období porastené bohatou vegetáciou a poskytuje príjemné osvieženie. Priamo k nim nezachádza nijaký značkovaný chodník, napriek tomu ich však navštívi nejeden turista prechádzajúci touto oblasťou.

ZDROJ: HIKING.SK

Turovský vodopád (Turová, 134 km)

Krásny 15 m vysoký vodopád vytvorený na bezmennom prítoku potoka Turová sa zvykne nazývať rôznymi menami. Možno ho nájsť pod označením Turovský vodopád, Skalný vodopád alebo domácimi nazývaný vodopád Padalo. Táto prírodná pamiatka je vo všeobecnosti veľmi málo známa, nenachádza sa často ani na kvalitných turistických mapách. Jej návšteva však rozhodne stojí za to. Vodopád sa ukrýva v pôsobivej kaňonovitej doline a vedú k nemu dva turistické chodníky z obce Turová.

ZDROJ: S DETMI.COM

Kľacký vodopád (Vrícko, 143 km)

Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších vrchov v Lúčanskej časti Malej Fatry je vrch Kľak. A práve pod ním sa nachádza očarujúci prírodný klenot s príznačným pomenovaním – Kľacký vodopád. Nachádza sa v nadmorskej výške 990 m, voda padá z výšky 30 metrov, a to je dôvod, prečo ho budete počuť už z diaľky. Svoju plnú silu ukazuje vždy na jar a po výdatných dažďoch, avšak nedá sa zahanbiť ani v období sucha. V roku 1996 bol ako jeden z piatich na Slovensku vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Predmetom ochrany je vodopád dotvorený kaskádami a obrími hrncami, ako aj zachovalé pralesové porasty s bohatou a vzácnou flórou.

ZDROJ: PINTEREST.COM

Hlbocký vodopád (Hlboké nad Váhom, 150 km)

Jednou z turistických atraktivít Súľovských skál je Hlbocký vodopád, v minulosti nazývaný i Súľovský. Nachádza sa v lone prekrásnej Hlbockej doliny, asi 1 km od obce Hlboké nad Váhom. Úzky kaskádovitý vodopád je tvorený Hlbockým potokom a dosahuje výšku viac ako 10 m. Jeho pôvab v minulosti očaril i niektorých slovenských filmárov, vďaka čomu možno zábery z neho zazrieť v rozprávke Perinbaba či Soľ nad zlato. V okolí vodopádu sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary, lokalita miestami pripomína známe Jánošíkove diery pri Terchovej.

ZDROJ: VYPADNI.SK

Malachovský vodopád (Malachov, 155 km)

Kúsok od obce Malachov, v bezprostrednej blízkosti Banskej Bystrice sa rozkladá krásna Malachovská tiesňava, ktorú vytvoril miestny Malachovský potok. Tiesňava má len 200 metrov, no na každom kúsku ponúka dych vyrážajúcu prírodnú krásu popretkávanú meandrami tunajšieho potoka. Výška vodopádu presahuje 15 m. Jeho pôvab znásobuje poludňajší slnečný svit, ktorý preniká cez zmiešaný jedľovo-bukový les. Zaujímavosťou vodopádu je, že v priebehu roka mení farby – v lete chytá jasnozelený odtieň, na jeseň sa sfarbí do zlatožlta.

ZDROJ: HIKING.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vypadni.sk, kamnavylet.sk, ipykamnavylet.cz
Zdieľať na Facebooku