20.06.2024, meniny má

Tieto fotky si zamilujete. Lenka Beluská nafotila patanské kroje unikátnym spôsobom

19. júna 2018
ZDROJ: LENKA BELUSKÁ
19. júna 2018

Tieto fotky si zamilujete. Lenka Beluská nafotila patanské kroje unikátnym spôsobom

Tieto fotky si zamilujete. Lenka Beluská nafotila patanské kroje unikátnym spôsobom
ZDROJ: LENKA BELUSKÁ
reklama

V novembri minulého roka sa v obci Pata konalo jedinečné kultúrne podujatie s názvom Svadba v Pate. Hlavnou myšlienkou podujatia bola rekonštrukcia dobovej svadby z 20. storočia. Je veľmi dôležité udržiavať tradície a nezabúdať na to, odkiaľ pochádzame, preto aj touto cestou chceme poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto podujatí podieľali. Špeciálna vďaka patrí pani Antónii Drahovskej, ktorá prišla so samotnou myšlienkou svadobnej rekonštrukcie.

Podujatie nebolo výnimočné len samotnou ideou, ale aj dobovými a jedinečnými krojmi. Tie sa podarilo zachytiť unikátnym spôsobom fotografke Lenke Beluskej, ktorú sme poprosili, aby nám k samotným fotkám a o spôsobe fotenia prezradila trochu viac.

Ako vznikali fotky?

“Už dlho som mala v hlave ideu nafotiť ľudový kroj. Takže som veľmi uvítala návrh od pani Berčíkovej, ktorá bola jednou z organizátoriek Patanskej svadby, či by som sa nepodujala na vytvorenie niekoľkých spomienkových portrétov pre účinkujúcich.

Nechala mi voľnú ruku, nemala žiadne konkrétne podmienky, takže som to mohla poňať úplne po svojom. Vo svojej tvorbe rada improvizujem. Nikdy nemám vopred žiadny konkrétny plán premyslený do detailov. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Vedela som len to, že nechcem fotiť na dennom svetle, ale so štúdiovým osvetlením. Predstavovala som si tváre a postavy vynárajúce sa z tmy. Vo výtvarnom umení tejto technike hovoríme šerosvit.

reklama

Autor: Lenka Beluská

Po príchode do sály kultúrneho domu mi bolo okamžite jasné, že bordový záves na pódiu je to správne pozadie pre moje portréty. Samotné fotenie prebehlo pomerne rýchlo, oveľa viac času zabral neskorší postproces v počítači. Ešte väčšmi som zvýraznila tiene, vyhrala som sa s kontrastom, no farby som nechala zachované, aby nebol ovplyvnený celkový vzhľad kroja. Niektorým záberom som dodala starý „analógový“ vzhľad. Presne tak si pamätám fotografie mojej babky v tomto skvostnom kroji.”

Len pre zaujímavosť, pár týždňov po našom uverejnení článku, Lenku oslovilo jedno z najväčších online médií na Slovensku a pripravili o nej článok. Ten si môžete prečítať na tomto odkaze. Zatiaľ si ale vychutnajte fotky.

Ak sa vám článok páčil, tak ho nezabudnite zdieľať na svojom facebookovom profile alebo nás sledujte na našich FB a IG profiloch.

Zdroje: https://lbeluska.blogspot.sk/, http://www.obecpata.sk/,
Zdieľať na Facebooku