21.03.2023, meniny má
11. mája 2022

Toto je 15 rozhľadní, o ktorých ste možno nevedeli. Nájdete ich do 65 km od Serede

Toto je 15 rozhľadní, o ktorých ste možno nevedeli. Nájdete ich do 65 km od Serede
Zdroj: slovenskycestovatel.sk/m.pezinok.sk
reklama

Posedieť niekde s rodinou, dať si malú túru, piknik, vyraziť len tak do prírody. Nie každému sa však chce po celom týždni práce štverať na naše slovenské štíty za majestátnym výhľadom.

A od toho máme na Slovensku rozhľadne, ktoré sú niekedy umiestnené síce na menšom kopčeku, avšak výhľad stojí za to. Toto je výber pätnástich rozhľadní, ktoré nájdete len do 65 kilometrov od Serede.

Rozhľadňa na ranči (Galanta 9,6km)

Rozhľadňa na Ranči na Striebornom jazere neďaleko Galanty je architektonickou ozdobou areálu. Zaujímavosťou rozhľadne sú štyri symetrické schodištia. Z rozhľadne je pekný kruhový rozhľad na areál a na Galantu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť aj vzdialené vrcholy Tribeča a Malých Karpát. Okrem toho si v areáli ranča prídu na svoje najmä milovníci jazdy na koni, rybári, labužníci a všetci tí, ktorým sa žiada spolu s deťmi trochu netradičný oddych.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

reklama

Rozhľadňa Perla (Šenkvice 38,6 km)

Táto rozhľadňa sa nachádza v areáli vinársko-vinohradníckeho podniku a ochutnávky vín. Má výšku 21 m a ak zdoláte 99 schodov, čaká vás nádherný výhľad na Malé Karpaty a okolie viničnej oblasti. Už keď sa budete nachádzať v tomto príjemnom prostredí rodinného vinárstva, nemali by ste si nechať ujsť ani ochutnávku vína. Vstup na rozhľadňu je zdarma.ZDROJ: SDV.SK

Rozhľadňa na Kukle (Dubová 41,9 km)

Nad obcou Dubová v okrese Pezinok sa vypína dubovo-bukovými lesmi obrastený vrch zvaný Kukla. Na jeho vrchole sa nachádza 12 m vysoká turistická rozhľadňa, ktorá ponúka nezabudnuteľný výhľad na hrad Červený Kameň a časť Malých Karpát. K rozhľadni sa možno dostať po značkovaných turistických chodníkoch z Dubovej, z Modry či z obce Píla. Túra je nenáročná, vhodná i pre rodiny s deťmi. Pri rozhľadni je vybudované aj ohnisko s lavičkami.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Rozhľadňa Radošinka (Čáb 43,3 km)

Rozhľadňa postavená z červeného smreku stojí na hranici katastrov obcí Čab, Šurianky a Nové Sady. Je vysoká 15 m a z jej najvyššej plošiny sa naskytá výhľad na mesto Nitra, na pohorie Tribeč s vrchmi Zobor a Žibrica, na časť Považského Inovca a dokonca aj na Malé Karpaty. Za mimoriadne priaznivých podmienok odtiaľto dovidieť cez nížiny juhozápadného Slovenska až na Bratislavu. Prístup k veži je možný aj autom po ceste spájajúcej Šurianky a Nové Sady a následne po poľnej ceste, ktorá vás zavedie priamo na miesto určenia. Pri rozhľadni sa nachádza zastrešené posedenie a informačná tabuľa.

ZDROJ: SDETMI.COM

Rozhľadňa Veľká Homoľa (Modra 43,8 km)

Vďaka tejto rozhľadni sa Veľká Homoľa stala najvyhľadávanejším vyhliadkovým bodom v širokom okolí. Tento výrazný malokarpatský vrch sa týči nad mestom Modra a nazýva sa i Modranský Kúgel. Na vrchole sa nachádza drevená turistická rozhľadňa patriaca k najvyšším na Slovensku. Meria 20 m a ponúka prekrásny kruhový výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, ale aj rakúske Alpy. Na zábradlí najvyššieho poschodia sú upevnené smerové tabuľky s označením lokalít, ktoré možno z vyhliadky pozorovať. K rozhľadni možno vystúpiť po značkovaných turistických chodníkoch z Modry, Pezinka či Zochovej chaty.

ZDROJ: M.PEZINOK.SK

Rozhľadňa na Hôrke (Podhorany 45,5 km)

V krásnom prírodnom prostredí vŕška Hôrka dvíhajúceho sa nad obcou Podhorany v nitrianskom okrese bola v roku 2011 vybudovaná nevysoká turistická rozhľadňa s veľmi jednoduchou a na rozhľadne nevšednou konštrukciou s majestátnym krížom na vrchole. Z jej vyhliadkovej plošiny sa naskytá krásny výhľad na údolie Nitry a pohorie Tribeč reprezentované predovšetkým majestátnym vrchom Žibrica. Za priaznivých podmienok môžete odtiaľto dovidieť až na hrebene Malých Karpát a Považského Inovca či na paneláky sídliska v Topoľčanoch.

ZDROJ: KADETADEPOSVETE.SK

Rozhľadňa Záleský Maják (Zálesie 46,4 km)

Obľúbené rekreačné miesto neďaleko hlavného mesta dopĺňa drevená nevysoká kruhová rozhľadňa na brehu rieky Malý Dunaj. Ide o vyhliadkovú vežu so schodiskom, ktorá slúži ako rozhľadňa na pozorovanie prejavov v prírode. Vonkajší priemer rozhľadne je 3,35 m a na vrchol vedú široké točité schody z drevených hranolov. Na samotnej vyhliadkovej plošine je umiestnených 22 vyobrazení živočíchov, ktoré žijú v okolí. Je možné z nej pozorovať napr. bobra, kormorána, nutriu a pod. Pod majákom je vybudované posedenie s ohniskom.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Rozhľadňa Dolná Nitra (Klasov 52,5 km)

Rozhľadňa v klasovských vinohradoch smerom na Dyčiansku dolinu je postavená z dreva červeného smreka a je vysoká 15 m. Poskytuje pekný výhľad na okolité vinohrady, Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížinu smerom na juh. Za priaznivého počasia môžete uvidieť kupolu Baziliky sv. Štefana v Ostrihome v Maďarsku. Je otvorená neustále a zdarma a vedie k nej asfaltová cesta, ktorá je široká akurát pre jedno auto.

ZDROJ: SLOVAGO.SK

Rozhľadňa v Cerovej (Rozbehy 55,6 km)

Nad osadou Rozbehy, ktorá je miestnou časťou obce Cerová, sa nachádza neveľká, avšak originálna turistická rozhľadňa. Táto rozhľadňa pripomínajúca vežu starobylej zrúcaniny je vysoká 7 metrov a ponúka výhľad na časť Záhorskej nížiny či najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Za priaznivého počasia je možné dovidieť až na vrch Zobor, Veľkú Javorinu či mohylu M. R. Štefánika na Bradle. V areáli rozhľadne sa nachádza stôl a niekoľko lavičiek. Zahliadnuť môžete aj štyri veterné elektrárne či vežu mobilného operátora.

ZDROJ: SLOVAGO.SK

Rozhľadňa Gabčíkovo (Gabčíkovo 58,6 km)

Vodné dielo Gabčíkovo je významná a zaujímavá stavba, ktorá každoročne priláka tisíce návštevníkov. Spolu s okolím ju možno spoznávať nielen z lode či pešou obhliadkou, ale aj z vyhliadkovej plošiny, ktorá je súčasťou riadiacej veže. Verejnosti prístupnú vyhliadkovú plošinu zdolávajú návštevníci po 46 schodoch kovového schodiska a je z nej vidieť na všetky svetové strany. Pozorovať možno široké okolie, samotné vodné dielo a to najzaujímavejšie – plavbu lodí plavebnou komorou. Na rohoch plošiny sú upevnené dva ďalekohľady, ktoré po vhodení mince umožňujú sledovať detaily.

ZDROJ: MAPIO.NET

Rozhľadňa Urmince (Urmince 60,9 km)

Na kopci Viecha v obci Urmince sa nachádza vyhliadková veža s altánkom. ktorá pripomína architektúrou chrám. Poukazuje tak na históriu obce a vlasti a so zreteľom na historické dokumenty je na vrchole rozhľadne osadený slovenský dvojkríž. Je symbolickou vstupnou bránou nielen do Topoľčian a širokého okolia, ale aj do celého regiónu Horná Nitra. Na juhu sa otvára pohľad na Podunajskú rovinu, na juhozápade až severozápade vidno Považský Inovec, na severe Strážovské vrchy a na juhovýchode až severovýchode pohorie Tribeč.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Rozhľadňa Vápenná (Sološnica 62,6 km)

Vápenná (tiež Roštún) je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch (časť Pezinské Karpaty), v úzkom hrebeni tvorenom z vápencov a dolomitov. Vypína sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie. Na jeho vrchole sa nachádza päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom, postavená v roku 2003. Z rozhľadne je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

ZDROJ: MAPIO.NET

Rozhľadňa Klenová (Brezová pod Bradlom 62,8 km)

Rozhľadňa Klenová leží vo výške 585 m n. m. Bola postavená v roku 2015 na betónovom podklade, má celodrevenú konštrukciu s piatimi poschodiami a výškou 14 metrov. Pôvodne bola postavená ako monitorovacia protipožiarna veža zabezpečená kamerovým systémom. Jej zaujímavosťou sú lavičky umiestnené na každom poschodí. Keďže je postavená v svahu pod vrchom poskytuje polkruhový výhľad na Považský Inovec a Malé Karpaty.

ZDROJ: HIKING.SK

Rozhľadňa Veľký Dudok (Nevidzany 63 km)

Drevená rozhľadňa vysoká 19 m bola postavená v roku 2015 na vŕšku Veľký Dudok na okraji vinohradov Novosady nad malou obcou Nevidzany, cca 9 km od Vrábeľ. Z vyhliadkovej veže je neopakovateľný výhľad na celú dolinu, vinice, na mesto Vráble, obce, údolie potoka Širočina, aj na pohorie Tribeč (vidno vysielač nad Nitrou a hrad Gýmeš), Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy. K rozhľadni vedie asfaltová cesta z obce Nevidzany.

ZDROJ: PRONSTAV.SK

Rozhľadňa na Marháte (Nitrianska Blatnica 63,9 km)

Na temene Marhátu, vrchu v pohorí Považský Inovec, sa do výšky 17 metrov týči turistická rozhľadňa s prekrásnym výhľadom zasahujúcim tri samosprávne kraje – nitriansky, trnavský a bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. K rozhľadni obklopenej hustým listnatým lesom sa dá dostať z viacerých okolitých obcí, najjednoduchší prístup je z Nitrianskej Blatnice, z ktorej sem vedie náučný chodník.

ZDROJ: PLANETSLOVAKIA.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: slovago.sk, vypadni.sk, tipykamnavylet.cz, slovenskycestovatel.sk, vsetcinabajk.sk
Zdieľať na Facebooku