24.04.2024, meniny má
14. augusta 2020

Toto je 15 tipov na menej známe miesta na Slovensku, kde sa vyhnete veľkému davu ľudí

Toto je 15 tipov na menej známe miesta na Slovensku, kde sa vyhnete veľkému davu ľudí
Zdroj: vypadni.sk/sdetmi.com/bystricovany.sk
reklama

Ak patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli dovolenkovať na Slovensku, určite ste na nejednom výlete postrehli zvýšený počet návštevníkov. Portál Interez.sk priniesol článok so zaujímavými lokalitami, ktoré pozná málokto. My sme sa ho rozhodli doplniť a pripraviť pre vás taktiež tipy na zaujímavé výlety po Slovensku, kde sa vyhnete veľkým davom ľudí a výlet si užijete naplno.

V našom zozname sa nachádzajú najmä miesta, ktoré nepatria medzi najvyhľadávanejšie, sú možno menej známe a niektoré aj celkom netradičné. Niektoré sú vzdialenejšie, preto sme k ním doplnili aj počet kilometrov od Serede.

Štrkovisko Okoč (Veľký Meder, 54,6 km)

Okočské jazero je štrkovisko ležiace severovýchodne od obce Veľký Meder, po pravej strane cesty do obce Okoč. Je to vynikajúce miesto na osvieženie v horúcich letných dňoch. Voda je tu čistá a priezračná, okolo je pláž z okruhliakov. Pri potápaní môžete nájsť aj mušle. Budete si pripadať ako pri mori.

V okolí je ticho, chodí sem pomerne málo ľudí. Vhodné aj pre rodiny s deťmi. Hĺbka vody je od 0,50 do 30 metrov. Okrem plávania sa tu môžete venovať aj iným vodným športom, napr. surfovaniu či kajakárstvu. Nenájdete tu však žiadne zariadenia ponúkajúce turistické služby (rýchle občerstvenie a pod.). Okočské jazero je zároveň obľúbenou rybárskou lokalitou.

reklama

ZDROJ: THERMALCORVINUS.EU

Miléniový kríž (Rybky, 66,8 km)

Miléniový alebo tiež jubilejný kríž bol postavený pri ceste medzi obcami Rybky a Oreské v senickom okrese pri príležitosti mimoriadneho 2000. výročia narodenia Ježiša Krista. Jeho rozmery sú preto takisto mimoriadne – s výškou 27 m a rozpätím ramien 9 m ide o najväčší kríž na celom Slovensku.

V jeho strede sa nachádza reliéf s piatimi rôznofarebnými holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov. Mierne rozšírená spodná časť kríža funguje ako malá kaplnka. Na vybrané sviatky sa tu slúžia bohoslužby a konajú púte. K Miléniovému krížu vedie cesta so 14 jednoduchými malými krížmi, ktoré predstavujú zastavenia Krížovej cesty, takže by sme mohli túto lokalitu nazvať i kalváriou.

ZDROJ: PLANETSLOVAKIA.SK

Hrad Pajštún (Stupava, 83,4 km)

Nad obcou Borinka neďaleko Bratislavy bol niekedy v 13. storočí postavený kamenný hrad s názvom Pajštún. Jeho hlavnou úlohou, ako aj ďalších malokarpatských hradov, bola ochrana severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva.

Naskytá sa z neho krásny výhľad na priľahlú časť Malých Karpát, časť Záhorskej nížiny a za vhodného počasia dokonca až na vrcholky rakúskych Álp. Z atraktivít hradu možno spomenúť i umelecky hodnotné ranobarokové maskaróny, ktoré sa zachovali na oporných konzolách nad vstupnou bránou. Ide o masky vyškerených démonických tvárí, ktoré mali podľa niekdajších predstáv odháňať zlé sily.

ZDROJ: PLANETSLOVAKIA.SK

Vápnik (Mýtne Ludany, 85,6 km)

Neďaleko Levíc sa vypína nevysoký travertínový vrch Vápnik, ktorý je príjemným miestom pre relax či rodinné prechádzky v lone prírody. Na vrchu je osadený pamätník Šiklóš, ktorý je zároveň aj rozhľadňou. Rozhľadňa/pamätník bola postavená v roku 1961. Základným stavebným materiálom je betón.

Predstavuje symbol štábnej pozorovateľne 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa maršala R. J. Malinovského, ktorý odtiaľto riadil vojenské operácie na oslobodenie južného Pohronia a neskôr Bratislavy. Rozhľadňa je vysoká 9 m. Z vyhliadky sa vám naskytne šíri pohľad na Levice a okolie, ktorému bude dominovať Levický hrad. Svoju očarujúcu krásu vám predvedú aj okolité pohoria, najmä Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Triíbeč či maďarské pohorie Novohradské vrchy.

ZDROJ: SDETMI.COM

Kostol svätej Margity Antiochijskej (Kopčany, 89,2 km)

Uprostred polí obce Kopčany, v tesnej blízkosti moravských hraníc stojí jedna z najvzácnejších kultúrno-historických pamiatok na Slovensku – Kostolík sv. Margity Antiochijskej z 9. storočia. Podľa niektorých zdrojov ide o najstarší kostol v celej strednej Európe.

Spoločne s kostolíkom sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom je to naša jediná dodnes stojaca pamiatka z čias Veľkej Moravy. Pôvodne predrománsky, neskôr goticky upravený Kostolík sv. Margity bol súčasťou hradiska Valy, ktoré bolo sídlom veľkomoravských kniežat. Je teda pravdepodobné, že sa v ňom modlieval sám knieža Rastislav či jeho slávnejší synovec Svätopluk.

ZDROJ: LEXIKON.SK

Hrádok pod Vtáčnikom (Bystričany, 101 km)

Z divokej Bystričianskej doliny rozprestierajúcej sa v pohorí Vtáčnik, neďaleko obcí Bystričany a Kamenec pod Vtáčnikom, vystupuje ohromná, asi pol kilometra dlhá a asi 100 metrov vysoká skalná stena vrchu Hrádok. Stena je tvorená andezitom. V tejto lokalite sa kedysi andezit i ťažil. Dnes ju využívajú predovšetkým skalolezci, ktorí tu majú vybudovaných mnoho lezeckých trás.

Hrádok je po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou na Slovensku. Zaujímavý je však i pre odvážnejších turistov. Na vrchol skaliska považovaného v minulosti za jedno z najkrajších v Československu totiž vedie zaistená cesta s rebríkmi a reťazami. Výstup je adrenalínový, ale veľmi pekný. Z vrcholu, na ktorom sa už v pravekých dobách rozprestieralo pohanské hradisko, sa naskytá nádherný výhľad do Bystričianskej doliny.

ZDROJ: VYPADNI.SK

Pustý hrad (Zvolen, 141 km)

Na vrchu vypínajúcom sa nad sútokom Hrona a Slatiny neďaleko Zvolena sa rozprestierajú zvyšky Pustého hradu, ktorý je podľa mnohých autorov rozlohou najväčším hradom na Slovensku a jedným z najväčších na svete. Pôvod tejto pevnosti siaha do 12. storočia. Pustý hrad sa skladá z dvoch častí – horného a dolného hradu a platí za významné archeologické nálezisko známe množstvom objavov predmetov rôznych kultúr doby bronzovej.

K hradu vedie náučný chodník z mesta Zvolen. Záujemcov o návštevu však treba  upozorniť na zakliateho mnícha, ktorý podľa známej povesti stráži tunajšie poklady. Mních má vraj namiesto jednej nohy kopyto, zjavuje sa v podobe pustovníka alebo i zvieraťa a ľuďom, ktorí na neho naďabia, naháňa smrteľnú hrôzu.

ZDROJ: BYSTRICOVINY.SK

Katakomby (Žilina, 161 km)

Vedeli ste, že Žilina má svoje katakomby? Kedysi boli tieto priestory miestom posledného odpočinku, neskôr sa tu uskladňovali potraviny a za 2. svetovej vojny zachránili nejedno židovské dieťa. Pivnice pod Mariánskym námestím v Žiline vyrážajú dych svojou veľkosťou a tajomnosťou a dodnes ich zahaľuje rúško tajomstva, s ktorým sa spája aj legenda.

Tieto podzemné priestory sa nachádzajú pod každým domom najhrubšieho centra mesta a mnohé sa využívajú na komerčné účely. Pre turistickú prehliadku žilinských katakomb tak zostali prístupné len niektoré ich časti. Pred návštevou je potrebné zarezervovať si termín.

ZDROJ: BEAUTIFULSLOVAKIA.SK

Asfaltový lom (Nezbudská Lúčka, 174 km)

Asfaltové jazero nachádzajúce sa pri Nezbudskej Lúčke v katastri obce Varín predstavuje vskutku unikátnu lokalitu. Nejde o skutočné čierne bublajúce asfaltové jazero, ale o zaujímavé tyrkysovo sfarbené jazierko, ktoré vzniklo zatopením opusteného asfaltového lomu – jediného lomu na ťažbu prírodného asfaltu v Európe.

Prírodný asfalt tu dnes možno vidieť počas teplých letných mesiacov, kedy vyteká z horniny na juhozápadnej stene lomu a vytvára nápadné čierne fľaky na hladine. Je zaujímavým miestom na oddych a prechádzky. Kúpanie v jazere nie je povolené, pod ohriatou povrchovou vodou sa totiž nachádza veľmi studená spodná voda, čo má za následok vytváranie zradných vodných vírov.

ZDROJ: VYPADNI.SK

Gudrónové jamy (Predajná, 179 km)

Gudrónové jamy nie sú turistickou atrakciou v pravom zmysle slova. Ide skôr o zaujímavé miesto, ktoré má čosi do seba, a je ideálne pre nadšencov, ktorí radi vyhľadávajú podobné miesta, ako je černobyľská jadrová elektráreň. Jamy vznikli ako pozostatok ťažkého priemyslu v oblasti stredného Slovenska.

Konkrétne sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová.  Nachádzajú sa medzi obcami Lopej a Predajná, neďaleko známejšej Podbrezovej. Vznikli v sedemdesiatych rokoch na úpätí krásnych hôr – Nízkych Tatier. O to viac vystupuje kontrast ľudskej činnosti a prírody. Napriek tomu, že miesto predstavuje ekologickú záťaž, dokumentuje ľudskú činnosť na tomto území Slovenska.

ZDROJ: PLANETSLOVAKIA.SK

Vodopád Bystré (Hriňová, 180 km)

Vodopád Bystrého potoka, známejší pod názvami vodopád Bystré či vodopád Bystrô, patrí k najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Vďaka svojej mohutnosti a výške presahujúcej 20 m sa zároveň radí i k najväčším.

Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí na južnom úpätí Poľany. Dostať sa k nemu možno po značených turistických chodníkoch z Hriňovej či od hotela Poľana. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Okrem samotného vodopádu návštevníka očaria i prekrásne sopečné skaly, ktoré sa v lokalite vyskytujú.

ZDROJ: KAMNAVYLET.SK

Trojmedzie nad Čiernym (Čierne, 207 km)

Slovom trojmedzie nazývame bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov. Takéto body bývajú zväčša patrične označené a niekedy i upravené, aby mohli slúžiť ako miesta stretávania ľudí zo všetkých troch krajín. Na Slovensku máme dovedna päť trojmedzí, z ktorých dve zároveň predstavujú obľúbené turistické miesta.

Čierňanské trojmedzie je miestom stretu hraníc Slovenska, Poľska a Česka. V lokalite sa týčia temer 2,5 m vysoké žulové obelisky s označením jednotlivých štátov. Pri obeliskoch sú vybudované turistické prístrešky s posedením a ohniskom. Nachádza sa v krásnom prostredí, je poľahky prístupné po značkovaných turistických chodníkoch a jeho návšteva je vhodná i pre seniorov či rodiny s deťmi.

ZDROJ: REGIONKYSUCE.SK

Jarabinský prielom (Jarabina, 320 km)

Milovníci kaňonov, tiesňav, divokých riek tečúcich pomedzi úzke skalné steny, romantických jaskynných jazierok, ako aj prekrásnych lúk a čarokrásnych výhľadov by mali zavítať do lokality, ktorá nesie názov Jarabinský prielom. Je to chránený prírodný výtvor, ktorý sa rozkladá na ploche 5,5 ha vo východnej časti Pienin, severne od obce Jarabina.

Je to pomerne krátke kaňonovité údolie, ktoré vymodeloval potok Malý Lipník zarezávajúc sa do okolitých vápencových stien. Tento malý potôčik má veľkú silu, vďaka čomu pomocou času vymlel 5 hlbokých kruhových bání, ktoré sú zovreté medzi skalami, a vytvoril očarujúcu sústavu perejí, vodopádov a „obrých hrncov“. Najkrajšiu scenériu vytvára práve v spodnej časti prielomu. Jarabinský prielom ponúka jednoduchú turistiku vhodnú aj pre menšie deti.

ZDROJ: HIKING.SK

Opálové bane (Červenica, 370 km)

Opálové bane pri obci Červenica boli až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí jedinou ťažobnou lokalitou na svete. Slovenský drahý opál si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v osade Červenica a dnes je uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni.

V povojnovom období bane z dôvodu zlej ekonomickej situácie zavreli a až v dnešných časoch začínajú znovu ožívať a lokalita je prístupná aj turistom. Hlavné banské chodby majú dĺžku viac ako 30 km a sú rozložené na 15 obzoroch (slepých štôlňach).

ZDROJ: ZLAVOMAT.SK

Park tmavej oblohy v Poloninách (Zboj, 481 km)

Ak ste Mliečnu cestu doposiaľ videli len prostredníctvom médií, na tomto odľahlom mieste ju uvidíte naživo. Nepotrebujete pritom žiadnu špeciálnu výbavu, voľným okom sa tu dá pozorovať až 2 000 hviezdNajtmavšie miesto na Slovensku, v poradí 20. park tmavej oblohy na svete a prvý u nás doma.

Národný park Poloniny neďaleko Sniny sa vyznačuje aj malou hustotou osídlenia. Na kilometer štvorcový tu žije iba 6 osôb a práve vďaka tomu je tu vizuálne znečistenie minimálne. Skutočná tma má vplyv nielen na dobrú viditeľnosť, ale aj na všetky živé organizmy. To sa prejavuje tak, že si tu v pohodlí nažíva veľké množstvo ohrozených živočíchov, rastlín aj húb. Poloniny sú ideálnym miestom na celodenné výlety.

ZDROJ: KOSICEDNES.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: interez.sk, vypadni.sk, kamnavylet.sk, tikzilina.eu, firotour.sk, planetslovakia.sk, tipykamnavylet.cz,
Zdieľať na Facebooku