24.06.2024, meniny má
4. novembra 2018

Toto video by mali premietať študentom na biológii. Majo Chudý zachytil unikátnym spôsobom kvitnutie kvetov

reklama

Majo Chudý pochádza z Vinohradov nad Váhom a ako ste si mohli všimnúť, objavil sa už vo viacerých našich článkoch o fotografovaní. Svojimi fotkami, no predovšetkým technickým prevedím fotiek, mnokrát vyráža dych. Vďaka nemu môžeme vidieť krásne západy slnka zo slovenských hôr alebo úžasné nočné oblohy s tisíckami hviezd. Ak by ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, tak kliknite na tento odkaz.

Dnes si pre vás Majo pripravil krásne video, ktoré zachytáva celý proces kvitnutia kvetov rôznych rastlín. Tvorba videa trvala deväť mesiacov a počas tohto obdobia nafotil viac ako 40 000 fotografií. Video, ktoré uvidíte nižšie je zložené z 24 626 z nich a zobrazuje to, čo sa pred objektívom dialo neuveriteľných 929 hodín reálneho času.

Ako nám prezradil, obtiažne bolo vopred odhadnúť, ako dlho bude trvať kvitnutie jednotlivých kvetov. Preto zvolil interval snímania 1-2 minúty. Len pre zaujímavosť, kvitnutie najdlhšie trvalo Orchidei Dendrobium, ktorá kvitla neuveriteľných 105 hodín. Len táto jedna sekvencia si vyžiadala nafotiť viac ako 2000 fotografií.

Kvet čerešne/zdroj: Majo Chudý

reklama

Kvet orchidei/zdroj: Majo Chudý

Proces tvorby videa/zdroj: Majo Chudý

Najrýchlejšie rastúcimi boli sukulent Faucaria a Ibištek čínsky. Napriek tomu, že kvitnutie trvalo len niečo málo cez 7 hodín, vyžiadalo si približne 1500 fotiek pre každý kvet. To preto, že vopred vedel, že budú kvitnúť rýchlejšie, a tak skrátil interval fotenia na 20 sekúnd.

“Veľmi veľa práce pri editácii videa spôsobilo odstránenie drobného hmyzu, ktorý sa prechádzal po niektorých kvetoch počas kvitnutia. S tvorbou videa som začal v januári. Na jar sa mi podarilo nasnímať kvitnutie ovocných stromov. Krátko na to však prišla séria neúspechov, kedy kvety buď nerozkvitli alebo namiesto kvitnutia uhynuli. Vtedy som tvorbu videa vzdal. Až v septembri som opäť našiel inšpiráciu a silu pokračovať v projekte.”

Samotného fotografa mrzí, že počas leta prepásol širokú škálu kvitnutia rôzny druhov domácich, ale aj exotických druhov rastlín. Skromný ateliér si vyrobil len z čiernej deky a žiarovky vloženej do alobalového kužeľa.

Pozrite sa ale konečne na finálne video, na ktorom môžete vidieť kvety rastlín ako: marhuľa, čerešňa, hruška, jabloň, amaryllis, ruža, ľalia, orchidea, Alstroemeria, Faucaria, Ibištek čínsky, Veternica hupehenská alebo Šlumbergera. Myslíme, že niečo podobné by sa mohlo pokojne premietať na hodinách biológie alebo prírodovedy na našich základných a stredných školách. Čo poviete?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku