12.04.2021, meniny má
2. apríla 2021

Triedenie odpadu má zmysel. Prinášame vám manuál správneho separovania odpadov

Triedenie odpadu má zmysel. Prinášame vám manuál správneho separovania odpadov
Zdroj: mariuspedersen.sk/ziar.sk
reklama

Odpad je jedným z najväčších nebezpečenstiev pre životné prostredie. Neustále zvyšovanie produkcie rôznych druhov odpadu vrátane komunálneho odpadu predstavuje problémy ekologického, ekonomického i spoločenského charakteru.

Nevyhnutné znižovanie množstva odpadu ukladaného na skládky a jeho redukovanie je možné dosiahnuť hlavne dôsledným triedením recyklovateľných a kompostovateľných zložiek odpadu. Vďaka separovaniu odpadu a jeho opätovnému využitiu – recyklácii sa tiež šetria prírodné zdroje, keďže vyseparovaný odpad sa mení na surovinu, ktorá môže znova vstúpiť do výrobného procesu a znižuje sa spotreba energie.

Mapa umiestnenia nádob na kuchynské odpady

Zbierate v domácnosti biologicky rozložiteľný kuchynský odpad a neviete, kde sú umiestnené nádoby najbližšie k vášmu bydlisku? Zistíte to podľa novej mapy umiestnenia hnedých nádob BRKO v Seredi. Mapa sa bude priebežne aktualizovať. Informácie uviedli Seredské novinky.

Oddelenie životného prostredia zároveň prosí občanov o trpezlivosť, nakoľko hnedé koše do vašich kontajnerových stojísk budú pribúdať postupne v priebehu roka.

Vo februári bolo umiestnených prvých 30, v marci následne 13. Ďalšie pribudnú v apríli a o ich umiestnenie môžete požiadať podľa potreby mailom na zuzana.vohlarikova@sered.sk.

Zdroj: seredsity.sk

 Kuchynský odpad recyklujú Seredčania ukážkovo

Spoločnosť Fidelity Trade s.r.o, ktorá pre mesto Sereď zabezpečuje zber a druhotné zhodnotenie kuchynského odpadu, chváli prvé týždne spolupráce. Informácie uviedli vo svojom článku Seredské novinky„Odpad zo Serede privážame čistý a je podstatné, že sa v ňom nenachádzajú žiadne nežiadúce predmety,“ napísal Branislav Pleško zo spoločnosti.

Za približne päť týždňov sme spoločne odseparovali z čiernych zmesových nádob 7 300 kíl biologicky rozložiteľných odpadov, ktoré následne spoločnosť ekologicky zlikvidovala. Táto biomasa by v opačnom prípade hnila ako súčasť zmesového komunálneho odpadu na skládke odpadov v Pustých Sadoch a jej postupným rozkladom by sa do atmosféry uvoľňoval skleníkový plyn biometán.

Sereď bude postupne pridávať ďalšie a ďalšie hnedé zberné nádoby na svoje sídliská, a tak sa do separovania kuchynských odpadov bude môcť zapojiť čoraz viac občanov. Zoznam kontajnerových stojísk, kde môžete odovzdať svoje odpady nájdete na tomto odkaze. Ďalšie lokality pribudnú v apríli a o ich umiestnení môžete požiadať mestský úrad mailom na zuzana.vohlarikova@sered.sk.

Pripomíname, že kuchynský odpad treba do hnedých nádob vysýpať bez akýchkoľvek obalov, tašiek či plastov. Znečistený kuchynský odpad totiž spoločnosť neprevezme, resp. ho bude považovať za komunálny odpad, čo sa prejaví aj na faktúre, ktorú následne vystaví mestu.

Mestský úrad Sereď ďakuje svojim občanom, že poctivo separujú kuchynský odpad.

Manuál správneho separovania odpadu

V najbližších dňoch začnú obyvatelia Serede dostávať do svojich schránok vydanie Seredských noviniek, súčasťou ktorých je špeciálna príloha Manuál správneho separovania v Seredi, ktorý vznikol v spolupráci s KC Priestor Sereď. Informácie zverejnili Seredské novinky.

Podporte aj vy separovanie odpadov v meste. Vytriedením recyklovateľných zložiek odpadov znížime objemy čiernych zmesových nádob, ktorých zber a uskladnenie na skládke odpadu je najdrahšie a najmenej ekologické.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Trieďme odpad, má to zmysel

  • 5 pohárov stačí na výrobu vázy,
  • z 30 PET fliaš môže byť fleecová bunda,
  • 10 časopisov sa môže zmeniť na krabicu na TV,
  • zo 670 hliníkových plechoviek sa môže stať rám na bicykel,
  • z 2 nápojových kartónov sa dá vyrobiť 1 m2 kuchynských utierok.

Zdroj: triedime.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku