24.01.2022, meniny má
21. decembra 2021

Trnavská župa spustila výtvarno-architektonickú súťaž na Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači

Trnavská župa spustila výtvarno-architektonickú súťaž na Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači
Zdroj: archinfo.sk/zivot.pluska.sk
reklama

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola dvojnásobná vražda, ktorá sa stala dňa 21. februára 2018 vo Veľkej Mači.

Ján Kuciak pôsobil ako investigatívny reportér spravodajského portálu Aktuality.sk, pričom sa venoval najmä podozreniam z daňových podvodov. Tento prípad pozná snáď celé Slovensko.

Na ich pamiatku vyhlásil Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s pozostalými rodinami a širšou odbornou verejnosťou dňa 20. decembra 2021 výtvarno-architektonickú súťaž.

Pietne miesto v obci Veľká Mača

Cieľom súťaže je na mieste tragédie Jána a Martiny vytvoriť pietne miesto. Zámerom vybudovania pamätníka v obci Veľká Mača je pripomínať, uchovávať a podnecovať ľudí k diskusiám s patričnou úctou. Súťaž po odbornej stránke zastrešuje Inštitút Slovenskej komory architektov.

reklama

„Slobodu a demokraciu považujem za najdôležitejšie hodnoty našej spoločnosti. Za ich obranu zaplatili pred štyrmi rokmi dvaja mladí ľudia tú najvyššiu cenu.

Preto sme sa podujali vytvoriť na mieste, kde Ján a Martina plánovali svoj spoločný život, pietne miesto. Želám si, aby nám i budúcim generáciám pripomínalo ich odkaz, odhodlanie a obetu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Súťažné podmienky

Výtvarno-architektonickú súťaž, prípravu projektovej dokumentácie, stavebnú realizáciu víťazného návrhu, ako aj správu a údržbu pamätníka bude financovať Trnavský samosprávny kraj. Keďže vražda Jána a Martiny zarezonovala aj za hranicami krajiny, organizátori sa rozhodli, že do súťaže sa môžu prihlásiť aj zahraniční záujemcovia.

Všetci účastníci musia splniť podmienky súťaže. Najlepšie návrhy, ktoré posúdi odborná porota, budú finančne odmenené.

Župa spustila výtvarno-architektonickú súťaž na Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači | Trnava VUC

Zdroj: trnava-vuc.sk

„Trnavskej župe a všetkým zainteresovaným ďakujem za iniciatívu zachovať spomienku na naše deti. Vítame zámer spraviť z okolia domu vo Veľkej Mači nielen pietne miesto, ale aj miesto, ktoré bude symbolizovať večnú túžbu po spravodlivosti a pravde,“ povedal Jozef Kuciak, otec Jána Kuciaka.

Lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 4. apríla 2022. Víťaz bude známy začiatkom mája budúceho roka. Návrhy bude posudzovať deväťčlenná porota, ktorá je zložená zo šiestich odborníkov z oblasti architektúry a výtvarného umenia, trnavského župana Jozefa Viskupiča, otca Jána Kuciaka a brata Martiny Kušnírovej.

„Viesť porotu je pre mňa veľkou cťou, ako aj zodpovednosťou. Som presvedčená o tom, že mnohé návrhy domácich a zahraničných umelcov a architektov budú výnimočné, budú zohľadňovať citlivosť a empatiu nielen k samotnému miestu tragédie, ale najmä k samotnej udalosti, ktorá zásadným spôsobom zmenila identitu slovenskej spoločnosti,“ skonštatovala predsedníčka poroty Bohunka Koklesová, ktorá je rektorkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Informácie o súťaži a jej podklady sú zverejnené na tejto stránke.

Zdroj: FB Trnavský samosprávny kraj

Zdroj: archinfo.sk

V čase, keď ministerka Kolíková navrhuje trestať dezinformácie väzením, má vo Veľkej Mači vzniknúť Pamätník slobody slova -

Zdroj: slovanskenoviny.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Trnavský samosprávny kraj, komarch.sk, archinfo.sk
Zdieľať na Facebooku