23.04.2024, meniny má
25. júna 2021

Tropické horúčavy sťažujú prácu profesiám z rôznych odvetví. Čo musí pracovníkom zabezpečiť zamestnávateľ?

Tropické horúčavy sťažujú prácu profesiám z rôznych odvetví. Čo musí pracovníkom zabezpečiť zamestnávateľ?
Zdroj: Michal Dinga/pixabay.com
reklama

Teplomery v poslednom týždni merajú tropické hodnoty, ktoré nám umožňujú užívať si letné dni naplno. Na druhej strane však sťažujú podanie uspokojivého pracovného výkonu a v horších prípadoch môžu ohroziť aj zdravie. Zamestnávateľ je povinný vytvoriť pre pracovníkov priaznivé podmienky po celý rok, no najmä v lete, kedy je táto úloha o to dôležitejšia.

Horúčavami na pracovisku sa zaoberá vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj Národný inšpektorát práce, ktorý zverejnil predpísané pracovné zásady počas veľmi teplých mesiacov. Čo všetko musí dodržať zamestnávateľ?

Prioritou sú základné podmienky

Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov je za mimoriadne teplý deň označený deň, kedy teplota vonkajšieho vzduchu v tieni dosiahne viac ako 30 stupňov Celzia.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť opatrenia, ktoré zohľadňujú špecifické podmienky pracoviska. V prvom rade je dôležité zaistiť tri základné veci. Vo vysokých horúčavách je nevyhnutné dodržiavať pitný režim, a preto je zamestnávateľovi daná povinnosť zaobstarať pitnú vodu na svoje náklady.

reklama

Zdroj: unsplash.com

„Množstvo tekutín sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte pred pocitom smädu,“ informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

Čo sa týka vetrania, mal by byť zabezpečený prívod čerstvého vzduchu klimatizáciou, vzduchotechnikou či ventilátormi. Chlad na pracovisku je dôležité udržovať aj zamedzením prenikania svetelných lúčov žalúziami alebo roletami.

Nesmie skrátiť pracovný čas na úkor mzdy

Zamestnávateľ by mal umožniť pracovníkom prestávky, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Taktiež má oprávnenie skrátiť pracovný čas, no nemôže pritom zamestnancom znížiť mzdu.

„Prípustnú dĺžku pracovného času zákon neupravuje, umožňuje však zamestnávateľovi posunúť začiatok pracovnej doby na skoršie ranné hodiny, zaradenie častejších prestávok v práci, príp. skrátenie pracovnej doby. V prípade, že sa zamestnávateľ rozhodne skrátiť pracovný čas v súvislosti s horúcim dňom, nesmie krátiť mzdu zamestnancov,“ uviedol Národný inšpektorát práce.

Zdroj: unsplash.com

Čo môžu urobiť zamestnanci?

Vysoké teploty v mnohých prípadoch spôsobujú nevoľnosť a v extrémnych prípadoch môže nastať až prehriatie organizmu. Preto by zamestnanci mali dbať najmä na dodržiavanie pitného režimu a piť často v menších dávkach, vyhýbať sa priamemu kontaktu so slnkom a striedať ho s pobytom v tieni.

Ako píše Národný inšpektorát práce, zamestnanci by si mali počas horúcich dní viac všímať svojich kolegov a okamžite hlásiť prípadné zdravotné problémy, ktoré sa môžu pri práci v horúčavách vyskytnúť. Či už upozornením zamestnávateľa, alebo privolaním lekárskej služby prvej pomoci.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: dnes24.sk, ip.gov.sk, karierainfo.zoznam.sk
Zdieľať na Facebooku