18.07.2019, meniny má

Týchto 10+ seriálov jednoducho musíte vidieť. Ktorý je váš najobľúbenejší?

9. apríla 2019
reklama

V televízii opäť nič nedávajú, preklikávate program za programom a pozerať reklamy vás už nebaví. Koľkí z vás sa spoznali v tomto úvode? Našťastie žijeme v 21. storočí a všetko je na webe. Stačí sa len prepnúť do režimu online a navoliť si film alebo seriál, pri ktorom vás nebude nič vyrušovať.

Každý z vás má určite svoj obľúbený seriál/seriály, či už tie, ktoré sa vysielajú v televízii, alebo dávate prednosť sledovaniu na internete. Pri druhej možnosti máte bez debaty omnoho väčší výber aj komfort.

Z toho množstva seriálov sme pre vás vybrali tie, ktoré bodujú u nás v redakcii a možno sa medzi nimi nájde aj váš favorit.

Game of Thrones (Hra o tróny)

Tento americký dobrodružno-fantastický televízny seriál z produkcie HBO bol natočený podľa sedemdielnej knižnej série od Georga R. R. Martina s názvom Pieseň ľadu a ohňa, ktorej prvá časť sa volá Hra o tróny. Seriál mal v USA premiéru 17. apríla 2011. Dej seriálu sa odohráva na fiktívnych kontinentoch Westeros a Essos na konci dlhotrvajúceho leta. V niekoľkých dejových líniách sledujeme členov rôznych šľachtických rodín počas občianskej vojny o Železný trón Siedmich kráľovstiev a ich prípravy na blížiacu sa zimu.

Už 14. apríla 2019 HBO prinesie poslednú 8. sériu a my sa môžeme tešiť na šesť nových častí, ktoré ukončia tento strhujúci príbeh. Ak si chcete prvú časť novej série vychutnať už túto nedeľu v pohodlí domova a zadarmo, tak navštívte tento link. HBO GO môžete mať na mesiac zadarmo, a to sa oplatí využiť.

Black Mirror (Čierne zrkadlo)

Ak vás fascinuje svet budúcnosti a možných technologických výdobytkov, tento seriál vám určite odporúčame. Seriál má momentálne 4 série a jeden celovečerný film, v ktorom na základe svojich rozhodnutí môžete meniť vývoj a koniec filmu. Späť ale k seriálovej podobe.

Black Mirror nás zaujal svojou autenticitou. Príbehy z blízkej budúcnosti sú tak dokonale spracované, že vám budú pri každej epizóde behať zimomriavky po chrbte len pri predstave, že za pár rokov možno zažijeme niečo podobné. Jedna z častí sa venuje napríklad hodnoteniu ľudí ako na sociálnych sieťach – čím nižšie hodnotenie máte, tým horšie budete vnímaný v spoločnosti. Ďalšia časť nám zas ukáže, ako dokáže pracovať naša myseľ, respektíve, či si budeme môcť prehrávať jednotlivé okamihy svojho života kedykoľvek, keď nás to napadne alebo či existuje reálne možnosť posmrtného života.

Nečakajte seriál, v ktorom jednotlivé časti nadväzujú na seba. Každá jedna je výnimočná a má vlastný strhujúci príbeh. Black Mirror vo vás vyvolá zmiešané pocity. Bude vás fascinovať svojimi príbehami a dokonalou technológiou a mraziť pri pomyslení, že niektorá z týchto častí sa stane realitou.

The Handmaid’s Tale (Príbeh služobníčky)

Ešte v roku 1985 napísala kanadská spisovateľka Margaret Atwood román Príbeh služobníčky, ktorý bol ocenený Cenou Arthura C. Clarka za najlepší román roku a následne sa stal predlohou pre filmové (1990) a aktuálne aj pre úspešné seriálové spracovanie. Jeho adaptácia je zasadená do dystopickej budúcnosti, kde plodné ženy ako „služobníčky“ musia rodiť deti pre neplodné páry vo vrstve veliteľov republiky Gileád. Tento klérofašistický režim nahradil niekdajšie Spojené štáty americké. Jednou zo služobníčok je aj Offred, ktorú odtrhli od manžela i dcéry, no odmieta sa podvoliť osudu.

Prvá séria seriálu získala až osem cien Emmy a od júna 2019 sa môžeme tešiť už na tretiu sériu.

Stranger Things

Americký sci-fi seriál vysielaný spoločnosťou Netflix od roku 2016. Obsahuje veľa odkazov na populárnu kultúru 80. rokov 20. storočia, ako aj na filmy Stevena Spielberga, Johna Carpentera, Stephena Kinga a Georga Lucasa, ktorými je inšpirovaný. Zatiaľ posledná tretia séria by mala mať premiéru 4. júla 2019.

Seriál sa odohráva vo fiktívnom vidieckom meste Hawkins v Indiane začiatkom 80. rokov 20. storočia. V inštitúcii Hawkins National Laboratory, ktorá sa zdanlivo zaoberá vedeckým výskumom pre Ministerstvo energetiky Spojených štátov amerických, robia v skutočnosti tajné paranormálne až nadprirodzené experimenty na ľuďoch. Z nedbalosti sa im podarilo vytvoriť portál do alternatívnej dimenzie zvanej „Upside Down“, ktorá začne vplývať na nič netušiacich obyvateľov Hawkinsu katastrofálnym spôsobom.

This Is Us (Toto sme my)

Americký dramatický seriál televíznej stanice NBC, ktorého prvý diel mal premiéru 20. septembra 2016. NBC ho predstavila ako seriál o živote obyčajných ľudí s obyčajnými problémami, príbeh o živote, o ľuďoch, o nás. Získal úspech u kritikov, a tiež nominácie na Zlatý glóbus v kategórii najlepší televízny seriál – dráma a na Critics’ Choice Television Award v kategórii najlepší dramatický seriál. Americký filmový inštitút ho dokonca zaradil do rebríčka 10 najlepších televíznych programov roku 2016. Tretia séria sa vysiela od septembra 2018.

Seriál sleduje životy manželského páru Jacka (Milo Ventimiglia) a Rebeccy (Mandy Moore) Pearsonových a ich troch detí, ktoré prišli na svet v deň otcových narodenín. Kate a Kevin sa mali narodiť z trojčiat, ale ich biologický brat umrel pri pôrode. Keďže Jack a Rebecca boli pripravení odniesť si domov tri deti, priamo v pôrodnici adoptovali Randalla, ktorý sa narodil v ten istý deň a otec ho nechal pri hasičskej stanici.

Seriálom sa prelínajú rôzne časové línie – 1980 (narodenie detí), 1987 – 1995 (dospievanie detí), súčasnosť (deti sú už dospelé) a postupne odkrývajú zložité rodinné vzťahy.

The Crown (Koruna)

Životopisný dramatický televízny seriál o Alžbete II., kráľovnej Spojeného kráľovstva vysielaný spoločnosťou Netflix od 4. novembra 2016. Sleduje život kráľovnej Alžbety II. od jej svadby s Philipom, vojvodom z Edinburgu v roku 1947 dodnes. Princezná Alžbeta nastúpila na trón vo veku 25 rokov po smrti svojho otca Juraja VI. v roku 1952.

Seriál nám približuje kráľovninu svadbu, korunováciu, ale tiež dôležité historické udalosti, ako napríklad Veľký smog v roku 1952, ktorý takmer ohrozil kariéru Winstona Churchilla. Stretneme sa s Alžbetiným strýkom Edwardom VIII., vojvodom z Windsoru, spoznáme princeznú Margaret a kráľovnú matku.

Jednou z ústredných tém je vzťah koruny a vlády. Dozvieme sa viac o Churchillových politických stretnutiach a osobných názoroch. Seriál poukazuje na ranú fázu kraľovania, politické súvislosti a osobné rozhodnutia za zamknutými dverami monarchie a na verejnosti. Koncom roka 2019 môžeme očakávať spustenie tretej série.

Ak vás zaujímajú anglické dejiny, dávame do pozornosti aj seriály Biela kráľovná, Biela princezná, Tudorovci či Kráľovná Viktória.

Mr. Robot

Mnohí z nás zaregistrovali herca Ramiho Maleka najmä vďaka filmu Bohemian Rhapsody, v ktorom stvárnil  jedinečného Freddieho Mercuryho. Rami Malek však od roku 2015 stvárňuje aj hlavnú postavu v americkom dramatickom televíznom seriáli Mr. Robot. Tento seriál vysielaný na stanici USA Network je veľmi chválený kritikmi a vyhral niekoľko ocenení, napríklad Zlatý glóbus za najlepší dramatický seriál a Cenu Emmy za najlepší herecký výkon v hlavnej roli.

Seriál sleduje Elliota Aldersona z New Yorku, špecialistu na počítačovú bezpečnosť a hackera, ktorý bojuje so sociálnou fóbiou a trpí klinickými depresiami. Povstalecký anarchista známy iba ako „Mr. Robot“ ho naverbuje do skupiny hacktivistov – fsociety, ktorej poslaním je vymazať všetky spotrebiteľské dlhy zničením dát jednej z najväčších korporácií na svete E Corp.

Nakoľko bol však seriál zrušený, tento rok sa dočkáme jeho poslednej štvrtej série, ktorá bude mať 12 častí.

Narcos

Ak vás zaujal film Kokaín v hlavnej úlohe s vynikajúcim Johnnym Deppom, potom seriál Narcos je tá pomyselná čerešnička na torte. Americký dokudramatický kriminálny televízny seriál z produkcie Netflixu sleduje osudy kolumbijského drogového magnáta Pabla Escobara z pohľadu agentov americkej Drug Enforcement Administration (DEA) spolupracujúcich s kolumbijskými policajtmi.

Pablo Escobar patril v 80. rokoch 20. storočia k najobávanejším a najbrutálnejším zločincom na svete. Ovládal celú Kolumbiu a väčšiu časť amerického trhu s kokaínom a denne zarábal milióny dolárov.

Tri série seriálu sa vysielali v rokoch 2015 – 2017, štvrtú sériu uviedol Netflix v novembri 2018 ako nový seriál Narcos: Mexico. V úlohe Pabla Escobara hviezdil Wagner Moura, v roli kolumbijského policajta spolupracujúceho s DEA mu sekundoval Pedro Pascal (Game of Thrones).

Gotham

Od 3. januára 2019 môžeme sledovať poslednú piatu sériu tohto amerického kriminálno-dramatického televízneho seriálu stanice Fox určeného všetkým milovníkom komiksového Batmana.

Všetky postavy, ktoré poznáme z filmov o Batmanovi – Bruce Wayne, James Gordon, Penguin, Riddler, Catwoman, Joker či Poison Ivy nejako začínali. A práve tento seriál nás zoznamuje so všetkými neskoršími Batmanovými spojencami aj protivníkmi a približuje nám ich postupný vývoj.

The Big Bang Theory (Teória veľkého tresku)

Po sitkomoch Priatelia, Ako som spoznal vašu matku či Dva a pol chlapa nadišiel čas rozlúčiť sa s ďalším skvelým seriálom. Teória veľkého tresku je seriál zo sveta mladých vedcov – Leonard, Sheldon, Howard a Raj. Robí si srandu z ich osobného života a stavia ich do opozície k obyčajným ľuďom, ktorí sú vykresľovaní ako hlúpi, ale zato šťastní a sociálne naplnení jedinci. Príbehy zo sveta mladých fyzikov a ich nežnejších polovičiek (Penny, Amy Bernadette) sa zavŕšia v máji 2019 poslednou časťou 12. série.

Genius (Génius)

Prvý hraný americký životopisný seriál stanice National Geographic prináša životné príbehy najväčších géniov v histórii ľudstva. V desiatich epizódach zobrazuje ich objavy, zásluhy, lásky, vzťahy a chyby od mladosti po smrť.

Prvá séria mapuje život Alberta Einsteina od strednej školy cez obdobie úradníka na patentovom úrade až po úspešného fyzika, ktorý vytvoril teóriu relativity. Dej seriálu vychádza z knihy Einstein: Jeho život a vesmír od Waltera Isaacsona. V úlohe staršieho Einsteina sa predstavil skvelý Geoffrey Rush a túto sériu ste mohli vidieť už aj na obrazovkách Dvojky RTVS.

Druhá séria je venovaná azda najkontroverznejšiemu umelcovi 20. storočia Pablovi Picassovi, ktorého stvárnil Antonio Banderas. Tohto geniálneho umelca neuspokojila imitácia veľkých majstrov. Vytvoril si svoj vlastný štýl, čím navždy zmenil svet umenia.

Tretia séria (dátum uvedenia ešte nie je známy) by mala byť venovaná spisovateľke, ktorá priviedla k životu Frankensteinovo monštrum – Mary Shelley.

Aby sme však neopomenuli aj slovenskú seriálovú scénu, dávame do pozornosti dva zaujímavé počiny.

Bonus 1. Škvrna

Post-apokalyptický 8-dielny seriál od režiséra Trhliny Petra Bebjaka nás zavedie do sveta, kde vymreli všetci dospelí. Svet zasiahla smrtiaca choroba, kvôli ktorej umreli všetci dospelí ľudia. Sledujeme trojicu súrodencov, ktorí sa spolu s ostatnými mladými preživšími musia popasovať s touto globálnou katastrofou.

Seriál bol nakrútený špeciálne pre český portál Stream.cz, ktorý jeho prvý diel odvysielal 10. marca 2019.

Bonus 2. Inšpektor Max

Česko-slovenský kriminálny televízny seriál z dielne RTVS a Českej televízie v hlavnej úlohe s úžasným Jurajom Kukurom, ktorý je zároveň autorom námetu.

Zoltán Max je svojrázny kriminalista, ktorý vďaka svojim schopnostiam, neortodoxným metódam a charizme dokáže vyriešiť aj tie najkomplikovanejšie prípady.

Vo februári 2019 predala RTVS licenciu k seriálu Inšpektor Max medzinárodnej distribučnej spoločnosti Videoplugger Ltd., vďaka čomu sa po prvý raz v histórii dostáva slovenský seriál na televízny trh USA a Kanady. Do svojej vysielacej štruktúry ho zaradí napríklad americká národná televízna stanica MHz Worldview.

Veríme, že každý z vás si z našej ponuky niečo vybral. Ak sme však netrafili do čierneho a práve na ten „váš“ seriál sme zabudli, napíšte nám ho do komentára. Možno nás Seredčania prekvapia a vašich návrhov bude toľko, že z nich pripravíme článok o najsledovanejších seriáloch v Seredi.

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním.

Zdroje: wikipedia.org
csfd.cz
interez.sk
filmkult.refresher.sk
fici.sme.sk
imdb.com
kinema.sk
Zdieľať na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.