23.01.2025, meniny má
30. júla 2020

Týka sa to nás všetkých. Pozrite si video od organizácie Z čiernej na zelenú o nebezpečnom odpade lúženca

Týka sa to nás všetkých. Pozrite si video od organizácie Z čiernej na zelenú o nebezpečnom odpade lúženca
Zdroj: FB Z čiernej na zelenú
reklama

V Seredi máme naozaj veľmi nepeknú skládku, o ktorej všetci vieme. Nie je obyčajná, je tvorená polymetalickým prachom, odpadom vzniknutým pri výrobe niklu. Nikel je prvok, ktorý má, bohužiaľ, na organizmus nielen genotoxické, ale aj embryotoxické, karcinogénne a teratogénne účinky.

Aké účinky potom musí mať halda odpadu po jeho výrobe, ktorá sa rozprestiera na ploche 34 hektárov a váži cca 6,5 milióna ton? Najnovšie video od organizácie Z čiernej na zelenú presne poukazuje na to, o čo ide.

Zdravie ohrozuje naozaj

Ročne sa do ovzdušia a prostredia, v ktorom bývajú tisícky ľudí, vypráši 20 – 60 ton tohoto čierneho prachu.
V minulosti obyvatelia vraveli o znečistení budov, záhrad, áut a obávali sa zdravotných následkov.

Dnes už všetci vieme, že tieto zdravotné následky sú reálne dokázané a ide hlavne o alergické, astmatické a v neposlednom rade aj onkologické ochorenia, ktoré môže pravidelné dýchanie čiastočiek odpadu po Niklovej hute spôsobiť.

reklama

Ďalší problém je aj to, že halda nemá ani spevnené spodné lôžko z betónu. To znamená, že obsah a škodliviny prenikajú do spodných a okolitých vôd.

Zdroj: FB Z čiernej na zelenú

Aktivisti zo Serede sa pustili do boja

Aktivisti chcú haldu lúženca riešiť v prvom rade tlakom na vládne orgány. Prichádzajú s návrhom konkrétnych krokov, ktoré žiadajú splniť v čo najkratšom čase.

Trápi ich najmä ochrana zdravia obyvateľov celého regiónu, ale aj budúcich generácií mesta Sereď. Oslovili osobitne ministra životného prostredia SR, ministra pôdohospodárstva SR a ministra zdravotníctva SR, od ktorých žiadajú, aby urýchlene prijali nasledovné opatrenia:

  1. Analyzovať aktuálny právny stav environmentálnych záťaží.
  2. Zabezpečiť rozšírený a funkčný monitoring kvality ovzdušia, podzemných vôd a pôdy.
  3. Vypracovať analýzu vplyvu environmentálnych záťaží na kvalitu verejného zdravia.
  4. Vypracovať komplexný projekt rekultivačných a sanačných opatrení.
  5. Pripraviť a spustiť financovanie sanačných prác.

Minister už prišiel, petícia je spustená

Minister životného prostredia Ján Budaj haldu lúženca už navštívil a ak vám to náhodou uniklo, prečítať si o tom môžete v tomto článku.

Spustená je taktiež petícia a jej celé znenie spolu s možnosťou jej podpísania môžete nájsť na tomto odkaze. Zapojiť sa do podporného tímu petície môže ktokoľvek.

Na tomto linku nájdete petičné hárky spolu s presným manuálom, ako zbierať podpisy, ktoré pomôžu premeniť náš región na zdravší kus Slovenska.

Zdroj: FB Z čiernej na zelenú

 

Nové video vysvetľuje všetko

Video, ktoré včera zverejnili aktivisti z organizácie Z čiernej na zelenú, vysvetľuje, ako veľmi môže halda nebezpečného odpadu po Niklovej hute škodiť. Kam všade sú schopné čiastočky polymetalického prachu sa dostať a čo dokážu narobiť so životným prostredím alebo naším zdravím.

Poukazuje na to, ako veľmi je potrebný monitoring a následná sanácia. Viac sa dozviete v konkrétnom videu. Odporúčame vám sledovať aj Facebook Z čiernej na zelenú, kde sa dozviete všetky nové a potrebné informácie.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Z čiernej na zelenú
Zdieľať na Facebooku