28.05.2020, meniny má
20. júna 2019

Úchvatný výsledok spoločného úsilia Seredčanov vás inšpiruje. Vytvorili záhradku, ktorá hravou formou vzdeláva našich najmenších

Úchvatný výsledok spoločného úsilia Seredčanov vás inšpiruje. Vytvorili záhradku, ktorá hravou formou vzdeláva našich najmenších
Daniela Matušková / KC PRIESTOR
reklama

Architekti, dizajnéri a občianski aktivisti sa spojili, aby s podporou mesta Sereď priniesli nový život zanedbaným priestorom v meste. Ich prvé spoločné práce finišujú na dvore Materskej školy Komenského v Seredi. Škôlkari tak získajú nové miesto pre učenie, hranie sa, ale aj na oddych v prostredí zelene. Záhradka skrášli okolie a okrem estetickej funkcie bude mať aj vzdelávací charakter. Práce prebehli vďaka dobrovoľníkom z materskej školy, rodičom a mladým aktivistov z komunitného centra PRIESTOR.

Tešíme sa, že deti si môžu vďaka hmyziemu hotelu, priesvitným kvetináčom a lúčnym porastom zdokonaľovať svoje poznatky o hmyze či o rastlinách. Vďaka dráhe pre autíčka si budú trénovať koncentráciu, v pieskovisku a na výtvarnej stene si pocvičia jemnú motoriku a kreativitu. Na hudobnej stene objavia zvuky jednotlivých materiálov,“ popisuje účel záhradky zástupkyňa Materskej školy Komenského Katarína Jakubcová.

Zdroj: KC PRIESTOR

Mladí architekti zo Serede prispeli svojou kreativitou

Pozitívne je, že pri projekte sa spojilo niekoľko Seredčanov. Napríklad, návrh vypracovali dvaja mladí architekti Frederika Fačkovcová a Michal Kurbel zo Serede. Svoje nápady a návrhy konzultovali s vedením škôlky, vďaka čomu je výsledok prispôsobený potrebám tých najdôležitejších, teda malých škôlkarov. Návrh sa snažili vypracovať tak, aby priestor svojou hravosťou lákal deti a zároveň v nich vzbudil túžbu spoznávať prírodu.

„Návrh bol nastavený tak, aby ho dokázali zrealizovať i laici, čiže sme išli čo najjednoduchšou cestou. Tá mala zahŕňať jedinečnosť dvoru škôlky a zároveň ekologický prístup, teda prírodné materiály a čo najviac zelene,“ vysvetľujú Frederika Fačkovcová a Michal Kurbel.

Zdroj: KC PRIESTOR

Záleží im na verejnom priestore a pokračujú ďalej

Tím proaktívnych mladých ľudí pracuje na ďalšom projekte, tentokrát na vizualizácii areálu Základnej umeleckej školy. Skupina chce svojimi krokmi inšpirovať aj ďalších občanov Serede, a preto chystá prehľadný manuál pre verejnosť, ktorý priblíži postup pri administratívnych povinnostiach spojených so zásahmi v mestskom prostredí.

Aktivisti z komunitného centra PRIESTOR budú občanov motivovať vďaka piknikom, ktoré spoja s praktickými prednáškami o kompostovaní či o spoločných záhradách. Susedia na sídlisku si tak budú môcť vytvoriť nové spoločné priestory. Tieto aktivity prebiehajú aj vďaka odbornej pomoci Sokratovho inštitútu. Ide o ročný praktický vzdelávací program pre študentov a absolventov univerzít. Jeho cieľom je príprava budúcich sociálnych lídrov, ktorí menia svoje obce a mestá.

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: Daniela Matušková

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Zdroj: KC PRIESTOR

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: KC PRIESTOR
Zdieľať na Facebooku