23.01.2022, meniny má
27. decembra 2021

Úspešný film Správa uvidíme aj na televíznych obrazovkách. Tento silný príbeh odvysiela RTVS už čoskoro 

Úspešný film Správa uvidíme aj na televíznych obrazovkách. Tento silný príbeh odvysiela RTVS už čoskoro 
Zdroj: sprava.sk
reklama

Na jeseň v roku 2018 sa začalo nakrúcanie jedného z najočakávanejších česko-slovenských filmov s názvom Správa. Tvorcovia sa naňho pripravovali až päť rokov.

Film vznikol na námet autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Opisuje silný a mrazivý príbeh o úteku dvoch mladých slovenských židov – Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, z koncentračného tábora Osvienčim.

Televízia RTVS naplánovala premiéru filmu na 26. januára 2022 o 20.30 hod. na hlavnom kanáli Jednotka.

Symbolicky tak predchádza Medzinárodnému dňu obetiam holokaustu, ktorý je každoročne 27. januára na počesť šiestich miliónov židovských obetí holokaustu počas 2. svetovej vojny. V tento deň v roku 1945 Červená armáda oslobodila nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, známy ako Osvienčim-Brzezinka.

reklama

Zdroj: sprava.sk

Kinopremiéra vs. pandémia

Premiéra filmu sa mala konať v septembri 2020, avšak bola presunutá na január 2021. Pandemická situácia ale stále menila plány, a tak sa film dostal na plátna kín až rok po plánovanej premiére, a to 23. septembra 2021.

Napriek rôznym nepriaznivým okolnostiam bol film veľmi úspešný a dosiahol vyše 15-tisícovú návštevnosť v kinách na predpremiérach. Do polovice novembra film videlo okolo 40-tisíc divákov.

Skvelé obsadenie, pozitívne recenzie zo sveta

Film bol predstavený vo viacerých krajinách sveta, kde sa stretol s pozitívnou kritikou. Spomeňme svetoznáme denníky ako The Hollywood Reporter či Los Angeles Times.

Snímka sa skloňovala aj v súvislosti s filmovým ocenením Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, no do užšieho výberu sa nedostala. Zámerom tvorcov bolo dostať film čo najďalej za slovenské hranice.

Režisér Peter Bebjak citlivo spojil históriu a osobnú skúsenosť postáv, čo vyústilo do strhujúceho príbehu. Na svojom konte má viaceré známe filmy ako Trhlina, Čiara či minisérie Herec, Za sklom, Slovania.

Zdroj: sprava.sk

Hlavné postavy stvárnili herci Noel Czuczor a študent herectva Peter Ondrejička. Ďalšími hercami, ktorí sa vo filme objavia, sú napríklad John Hannah, Jan Nedbal, Michal Režný, Wojciech Mecwaldowski, Christopher Bach, Jacek Beller a ďalší. Podali ohromné výkony, vďaka čomu vás film prenesie do histórie a príbeh úplne pohltí.

Kto boli Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler?

Spoznali sa v Osvienčime, obaja prežili prvú selekciu. Wetzler bol pridelený do márnice ako zapisovač a Vrba triedil majetok privezených ľudí. Netrvalo dlho a obaja sa pridali k odbojovej skupine vo vnútri tábora. Avšak za jeho múry sa dostali až po takmer dvoch rokoch.

Po veľmi ťažkých plánovaniach úteku a desiatkach hodín skrývania na tých najnepríjemnejších miestach sa im podarilo 7. apríla 1944 utiecť z tábora smrti.

Nerobili to pre seba

Ich úmyslom bolo zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Putovanie bolo naozaj smrteľne nebezpečné, držalo ich pri zmysloch obrovské odhodlanie.

Keď nakoniec úspešne prišli na Slovensko, spísali 32-stranový dokument o genocíde, snáď najdesivejšiu výpoveď o bezcitnom vraždení nevinných ľudí. Zverejnenie správy o fungovaní koncentračného tábora pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí.

Príbeh plný emócií a napätia, to je film Správa, ktorý môžeme považovať za úspešný film. Kto si ho nestihol pozrieť v kine, má možnosť vidieť ho aj na obrazovkách RTVS 26. januára 2022 o 20.30 hod. My si ho určite pozrieme. A čo vy?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sprava.sk, mediaboom.sk, strategie.hnonline.sk, interez.sk, youtube.com
Zdieľať na Facebooku