18.10.2021, meniny má
12. júna 2019

Už o týždeň nás čaká XX. Seredský hodový jarmok. Seredčania, tešíte sa?

Už o týždeň nás čaká XX. Seredský hodový jarmok. Seredčania, tešíte sa?
Zdroj: Martin Mančík
reklama

Právo konať v meste jarmoky – jarmočné právo bolo výnimočné tým, že ho udeľoval sám panovník. Mestu Sereď udelil právo na konanie týždenných trhov kráľ Leopold II. v  roku 1689. Okrem týždenných trhov sa konali aj výročné trhy a jarmoky. A hoci boli jarmoky pre mesto zdrojom značných finančných príjmov, boli prísne regulované. Aby na jarmokoch a trhoch nedochádzalo k zbytočným konfliktom a šarvátkam, bol postupne vytvorený tzv. trhový poriadok. Na jeho dodržiavanie dohliadal samotný richtár s dvomi pomocníkmi, ktorí kontrolovali ponúkaný tovar na jarmoku, ale aj správnosť váh a mier.

Prečo je v Seredi hodový jarmok v júni?

Jarmoky sa konali v deň sviatkov svätých a hodový jarmok na sviatok patróna kostola. V druhej polovici 19. storočia sa v Seredi konali jarmoky na Hromnice (2. február), na sviatok sv. Žofie (15. máj), na sviatok sv. Jána (24. júna), na sviatok Nanebovzatia Panny Márie (15. august) a na sviatok sv. Terézie (15. október).

Seredský hodový jarmok sa preto koná pravidelne v poslednej tretine júna na Jána, patróna Farského kostola sv. Jána Krstiteľa v Seredi.

Na čo sa môžete tešiť tento rok?

Tohtoročný XX. Seredský hodový jarmok sa bude konať v dňoch 21. – 23. júna 2019. Každoročne prebieha na uliciach Školská, Kostolná, Mlynárska, Vinárska a na Námestí slobody. Jeho súčasťou je aj kultúrny program, ktorý sa koná pred budovou seredského domu kultúry a v amfiteátri v zámockom parku. Organizátorom jarmoku je Dom kultúry Sereď a Mesto Sereď. Najväčšími lákadlami tohoročného programu sú vystúpenia skupín Boney M,  Senzus či speváčok Kataríny Knechtovej a Marcely Molnárovej. V nedeľu si budete môcť vychutnať seredskú skupinu The ShellDoves, o ktorej sme už niekoľkokrát písali.

Zdroj: domkultury.sered.sk

Program XX. Seredského hodového jarmoku

Piatok 21. 6. 2019
9:00 hod. – 23:00 hod. – predajné trhy, zábavné atrakcie
15:00 hod. – Fanfára – slávnostné otvorenie jarmoku; Johny Mečoch & Life is Perfect
16:00 hod. – Natalie & Martin Bies – soul – flamenco
18:00 hod. – Senzus
19:30 hod. – Prospektori
21:00 hod. – Veronika Rabada
21:00 hod. – Boney M – amfiteáter
22:30 hod. – Disco Street Show

Od 08:00 – 12:00 hod. – Na Jarmoku za zdravím (dom kultúry) – RÚVZ Galanta – bezplatné meranie hladiny cholesterolu a cukru v krvi, poradenstvo.

Sobota 22. 6. 2019
9:00 hod. – 23.00 hod. – predajné trhy, zábavné atrakcie
10:00 hod. – Zenit
13:30 hod. – Bluewine
15:00 hod. – Duchoňovci
16:30 hod. – Kabát Revival
19:00 hod. – Nikoleta Šurinová drums show
20:30 hod. – Katarína Knechtová
22:00 hod. – Poison Candy

Nedeľa 23. 6. 2019
9:00 hod. – 19:00 hod. – predajné trhy, zábavné atrakcie
10:00 hod. – DH Hrnčarované
14:00 hod. – Cimbalová muzika pod vedením Mareka Špenáta
16:00 hod. – The ShellDoves
18:00 hod. – Ľubo Virág a jeho orchester, hosť programu Marcela Molnárová

Stráca náš jarmok svoje čaro?

Jarmoky aj v minulosti predstavovali neodmysliteľnú súčasť v živote obyvateľov Serede. Počas jarmočných dní ľudia nielen obchodovali, ale mali tiež možnosť stretnúť sa s priateľmi, dozvedieť sa nové klebety, veseliť sa… a toto všetko vytváralo osobitné čaro jarmokov, ktoré pretrvalo aj do súčasnosti.

Poviete si, že dnešný jarmok už nemá svoje čaro, kazia ho rôzne stánky s „čínskym“ tovarom a masťami na všetky choroby, ktorých je, zdá sa, čoraz viac. Určite by mnohí z vás uvítali návrat remeselných stánkov, hoci je tovar v nich pre viacerých z nás finančne nedostupný. Ale už len pre tú atmosféru, ktorú takéto stánky a najmä ich osobití predajcovia na jarmok prinášajú, by bolo skvelé posilniť ich zastúpenie. Stačí si zájsť pre inšpiráciu do neďalekej Trnavy.

Ďalším skvelým krokom by určite bolo oslovenie miestnych umelcov, výrobcov, pestovateľov a chovateľov, aby sa mohli na seredskom jarmoku odprezentovať. Veď v prvom rade treba podporovať lokálne výrobky a lokálnych ľudí.

Každopádne vám však želáme, aby ste si popri obhliadaní stánkov a nákupoch vychutnali vyššie spomenutý jarmočný program a aby ste sa stretli s priateľmi a užili si atmosféru Seredského hodového jarmoku 2019.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: domkultury.sered.sk, sered.sk
Zdieľať na Facebooku