06.08.2020, meniny má
reklama
30. mája 2019

Už tento víkend nás privítajú otvorené parky a záhrady na celom Slovensku. Zapojí sa aj Sereď

reklama

Zdá sa, že po upršanom týždni nás čaká slnečný víkend, ktorý priam volá po oddychu vonku v prírode. Okrem toho majú v sobotu svoj veľký sviatok naši najmenší, čo je len ďalšia príležitosť pre rodinný výlet. Ak teda ešte nemáte víkendové plány, možno vás zaujmú nasledovné riadky.

Parky a záhrady otvorené

Počas prvého júnového víkendu 1. – 2. júna 2019 sa bude opäť konať čoraz viac obľúbené podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad. Parky a záhrady na Slovensku budú sprístupnené v rámci medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa okrem Slovenska zapája 19 európskych krajín.

Aj tohtoročný 11. ročník akcie, ktorá má za cieľ prezentovať a zdôrazňovať hodnoty našich parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany, organizuje nezisková organizácia Národný Trust n.o. Jej poslaním je obnova, ochrana a sprístupňovanie prírodných a kultúrnych pamiatok a lokalít na Slovensku.

Vychutnajte si prírodu inak

Víkend otvorených parkov a záhrad dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta na Slovensku novým spôsobom či navštíviť bežne neprístupné parky a záhrady. Okrem zdôrazňovania hodnoty a nutnosti ochrany týchto miest má podujatie prezentovať aj prácu ľudí, ktorí sa tvorbe a údržbe parkov na Slovensku venovali v minulosti a ktorí sa na ich atraktivite podieľajú aj dnes.

Pod hlavičkou VOPZ sa v rámci Slovenska predstaví celkom 101 lokalít, ktoré zaujmú svojou históriou, záhradným dizajnom a architektúrou, ekologickým či aktívnym prístupom vlastníka, zbierkami rastlín, ale i nevšednými príbehmi, ktoré sa k nim viažu. Návštevníci budú mať možnosť navštíviť verejné i súkromné lokality – historické parky a záhrady, ukážkové prírodné záhrady, ovocné sady, škôlky, zelené námestia, arboréta či krásne udržiavané školské záhrady.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Aj vy sa radi prechádzate našim parkom? ???? #sered #seredsity #dnescestujem #photography #slovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Seredsity.sk (@seredsity.sk),

V spolupráci s organizáciou arboristov na Slovensku (ISA Slovensko) budú v mnohých vybraných lokalitách na Slovensku sponzorsky ošetrené stromy a ISA Slovensko ako každý rok venuje a zasadí v jednej zo zúčastnených lokalít vzrastlý strom. Tento rok sa bude v piatok 31. mája 2019 sadiť 250 – 300 cm vysoký Cornus florida (drieň kvetnatý) v banskoštiavnickej botanickej záhrade.

Každý rok iná nosná téma

Ústrednou témou tohtoročného 11. ročníka podujatia je Záhrada a jej živočíšna ríša. Otázka biodiverzity je pre všetky naše parky a záhrady veľmi dôležitá. Všetky naše mestské historické či novodobé parky a záhrady totiž poskytujú domov mnohým živočíchom. Aby sme vedeli vytvoriť záhradu živú a plnú užitočných živočíchov, je potrebné pestovať zdravo a nepoužívať rôzne chemické prípravky. Ochranou parkov a záhrad chránime aj ich živočíšnu ríšu, ktorá je síce často veľmi nenápadná, ale jej funkcia je nenahraditeľná.

Otvorené parky a záhrady v Seredi a okolí

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Pravidelným účastníkom tohto podujatia je aj Mestské múzeum v Seredi, ktoré v rámci akcie „otvára“ múzejnú záhradu so zaujímavým programom.

1. júna 2019, 10:00 – 18:00 hod.
Fándlyho nekvitnúca jabloň, história fary a kostola – prehliadka historických artefaktov a pamiatky zaniknutého kostola v záhrade a lapidáriu s odborným výkladom.

2. júna 2019 – Rodinná nedeľa
16:00 hod. – 17:00 hod. – Divadelné predstavenie Princezná Rozmarínka – Teatro Pimprlo
17:00 hod. – 18:00 hod. – Hranie v záhrade, tvorivá dielňa Kto alebo čo je v záhrade?

Zámocká záhrada Hlohovec

Zdroj: regionhlohovec.sk

V rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad budete môcť navštíviť dňa 2. júna 2019 komentované prehliadky parku. Park je evidovaný ako súčasť Národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ s areálom v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Cennou časťou areálu je tzv. platanová lúka, na ktorej rastú platany z doby založenia parku, niektoré jedince dosahujú vek viac ako 200 rokov.

Kaštieľ Dolná Krupá

Zdroj: regiontirnavia.sk. Autor: Anton Chrvala

V kaštieli sa počas tohto víkendu bude konať Slávnosť ruží, v rámci ktorej bude predstavené novovybudované rozárium. Na návštevníkov tiež čaká bohatý program, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom č. 66

Zdroj: vopz.sk

Veľmi zaujímavou návštevou môže byť práve táto prírodná záhrada, ktorej majiteľka využíva pri pestovaní a starostlivosti intuíciu, princípy prírodných záhrad a permakultúry. Nájdete tu vyše 40 druhov zeleniny, rôzne bylinky, kvety, staré odrody ovocných stromov a krov, lúku a mladý sad, domáce zvieratá a rôzne permakultúrne prvky. Skúšajú sa v nej rôzne ekologické postupy pestovania, ako napríklad rotačný systém, ktorý zabezpečuje samoregeneráciu pôdy či vysádzanie spoločenstiev rastlín, ktoré sa navzájom chránia a podporujú.

1. júna 2019, 9:30 hod. – 17:00 hod.
09:30 hod. – Otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady
09:45 hod. – Hra prírody s našimi zmyslami (hravé spoznávanie byliniek pre deti aj dospelých)
10:30 hod. – Kváskovanie – mamičky (nielen) mamičkám
12:00 hod. – Vegetariánsky obed z darov prírodnej záhrady
14:00 hod. – Sprevádzanie prírodnou záhradou
15:30 hod. – Ako kompostovať?

Sprievodný program
Predaj z dvora, hennovanie (pre deti aj dospelých), hravé aktivity pre deti, domáce zvieratká (kohútik, sliepočky, indické bežce, králik Hope, mačičky).

Včelárske múzeum a arborétum včelársky významných drevín Kráľova pri Senci

Zdroj: vopz.sk

Pre laickú verejnosť sú pripravené exkurzie po areáli s výkladom vždy o 10:00 hod. a 14:00 hod. – sprevádzanie po včelárskom náučnom chodníku, návšteva včelárskeho múzea, významné nektárodajné dreviny a i.

Okrem toho sa v sobotu bude konať Kurz ekologického chovu včiel od 8:00 hod. do 18:00 hod. a v nedeľu Seminár o apiterapii a prírode blízkemu ošetrovaniu včelstiev od 8:00 hod. do 17:00 hod. Viac informácií o účasti na kurze či seminári nájdete na tomto odkaze.

Na záver

Myšlienku prezentácie a zdôrazňovania hodnôt parkov a záhrad, ich ochranu a obnovu budú môcť návštevníci podujatia podporiť darovaním dobrovoľného príspevku a ako poďakovanie získajú odznaky či magnetky s nápisom Priateľ parkov a záhrad, ktoré výtvarne obohatili žiaci Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku.

Zoznam všetkých zapojených parkov a záhrad spolu s programom podujatia nájdete na tejto stránke.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vopz.sk, interez.sk, muzeum.sered.sk, facebook.com
Zdieľať na Facebooku