17.02.2020, meniny má
23. júla 2019

Už túto jeseň pribudnú na cyklotrase v Dolnej Strede Ovocné zastávky. Cyklisti a milovníci prírody, máte sa na čo tešiť

reklama

Projekt Ovocné zastávky na cyklotrase zorganizovalo Občianske združenie záhradkárov a ochrancov prírody v Dolnej Strede. Na jar tohto roku sa členom občianskeho združenia podarilo získať financie z participatívneho rozpročtu Trnavského samosprávneho kraja, a tak sa môže začať s úpravou okolia cyklotrasy na okruhu Dolná Streda-Sereď-Dolná Streda a Dolná Streda-Váhovce.

Ovocné zastávky

Ovocné zastávky budú zatiaľ dve. Jedna sa bude nachádzať na cyklotrase po Vážskej hrádzi v smere na Váhovce a druhá bude na cyklotrase v smere z Nového Majera do Dolnej Stredy (tzv. Šibeničný vrch). Zastávky budú vlastne odpočinkovými prístreškami z dreva, kde sa cyklisti budú môcť zastaviť a posilniť alebo skryť pred nepriaznivým počasím.

zdroj: www.dolnastreda.sk

Výsadba stromov

Okrem samotných zastávok sa plánuje výsadba rôznych druhov ovocných drevín. Úpravy sa teda budú uskutočňovať na tých miestach cyklotrasy, ktoré sú zanedbané a zarastené. Projekt nezostane iba pri vybudovaní nových zastávok, ale skrášli aj okolie dvoch už existujúcich drevených prístreškov v iných lokalitách cyklotrasy. Aj tam by mali byť vysadené ovocné stromy, ktorých ovocím sa budú môcť posilniť okoloidúci cyklisti.

„Výsadbu pôvodných ovocných druhov a informačné tabule vnímame ako nástroj a spôsob vyjadrenia, že aj na veci a ľudí dávno minulých období sa nezabúda – sú súčasťou histórie nás všetkých. Života tunajších ľudí, vzácnych vtákov a ovocných stromov, ktoré sa tu vo veľkej miere v minulosti pestovali. Mladšie generácie cyklistov určite radi uvítajú spoznať chuť obyčajne vypestovaného, voňavého ovocia, priamo zo stromu – nie z obchodu. Tak si to doprajme, úsmev a dobrý pocit z výsledku príde sám…“

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Informačné tabuľky

Každá zastávka bude mať vlastný originálny názov a informačnú tabuľu. Súčasťou zastávok budú informácie o daných častiach regiónu, ale aj zopár zaujímavostí z histórie. Označený bude napríklad vstup do chráneného vtáčieho územia či nie príliš pozitívne preslávený Šibeničný vrch.

Začiatok výstavby Ovocných zastávok na cyklotrase sa plánuje na prvý septembrový týždeň. V rovnakom čase by sa malo začať aj s výsadbou ovocných stromov a celý projekt by mal byť sprevádzkovaný do konca novembra tohto roku.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.dolnastreda.sk
Zdieľať na Facebooku