06.08.2020, meniny má
reklama
15. novembra 2019

Už zajtra budú brány divadiel otvorené do neskorej noci. Zažite Noc divadiel

Už zajtra budú brány divadiel otvorené do neskorej noci. Zažite Noc divadiel
Zdroj: regiontirnavia.sk/djp.sk
reklama

Rovnako ako múzeá, galérie, knižnice či kostoly aj divadlá majú svoju „Noc“. Myšlienka tohto spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a ako pilotný program sa prvýkrát realizovala 25. októbra 2008 v Chorvátsku.

10 rokov ponocovania

Noc divadiel, ktorú koordinuje Divadelný ústav v Bratislave, otvorí v sobotu 16. novembra 2019 už po desiaty raz brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku. Desiaty ročník sa nesie v znamení Nežnej revolúcie a ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami, pohľad do zákulisia divadiel či iné netradičné zážitky.

Noc divadiel sa tradične koná v tretiu novembrovú sobotu, kedy program v slovenských divadlách trvá až do neskorej noci. V sobotu tak divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy aj ďalšie kultúrne priestory otvoria návštevníkom dvere aj zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania alebo sa len usadí a nechá sa unášať divadlom počas celej noci.

Veľká divadelná rodina

Do tohtoročnej Noci divadiel sa zapojilo 27 slovenských miest a viac ako 50 divadiel, kultúrnych centier, umeleckých škôl a ďalších kultúrnych priestorov. Toto výnimočné podujatie vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Okrem dobrého divadla je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty.

Noc divadiel. Zdroj: regiontirnavia.sk

Podrobnosti o programoch jednotlivých divadiel nájdete na tejto stránke. My by sme však chceli upriamiť vašu pozornosť na Divadlo Jána Palárika v Trnave, ktoré je k Seredi najbližšie a pripravilo si naozaj skvelý program.

Od 15.00 hod. sa na divadelnom dvore bude podávať „revolučný“ guláš pripravený trnavskými hercami. Od 16.00 hod. do 17.30 hod. sa v polhodinových intervaloch budú konať prehliadky divadla s názvom Revolučná escape room spojené s riešením úloh na štýl populárnych „escape roomov“. O 19.00 hod. prebehne nahrávanie rozhlasovej hry naživo a o 21.00 hod. a 22.00 hod. odohrajú herci predstavenie Nemá trieda – špeciálny interaktívny formát o udalostiach Nežnej revolúcie určený pre stredné školy, po prvý raz v exkluzívnom vydaní pre dospelých. Program Noci divadiel ukončí o 23.30 hod. strašidelná prehliadka divadla.

Zaujímavý program ponúkajú aj divadlá v Nitre, takže je už len na vás, ktorý smerom sa vyberiete. Zlomte väz!

Zdroj: nocdivadiel.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: nocdivadiel.sk, djp.sk
Zdieľať na Facebooku