Nezvykneme vás často pozývať do kina, ale tentokrát by sme vás chceli upozorniť na jedno zaujímavé a podnetné podujatie venované problematike trvalo udržateľného rozvoja. Už zajtra 26. novembra 2019 totiž v estrádnej sále Domu kultúry v Seredi odštartuje filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm.
So svojou 46-ročnou tradíciou je najstarším podujatím tohto druhu na svete. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Každý rok prináša slovenskému divákovi najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta z oblasti ochrany životného prostredia a udržateľnosti.
Každoročne štartuje súťažným festivalom v máji v Bratislave a v Banskej Bystrici, kde predstaví vyše 60 dokumentárnych filmov. Následne putuje po okresných a krajských mestách Slovenska s víťaznými snímkami ocenenými medzinárodnou porotou v rámci regionálnej festivalovej TOUR (september – december, január – apríl).
„Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak – negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu.“ Peter Lím, riaditeľ festivalu
Dlhoročnou súčasťou festivalu je aj časť určená pre žiakov a študentov základných a stredných škôl – Junior festival. Táto reálna environmentálna výchova prebieha vždy v doobedňajších hodinách (8.30 – 12.30 hod.) pre všetky prihlásené školy. Jej cieľom je vzdelávať a motivovať žiakov, aby sa ich správanie uberalo smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Veď ak chceme čeliť všetkým katastrofickým environmentálnym scenárom, musíme v prvom rade vychovať uvedomelú a neľahostajnú generáciu. Naučiť deti, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.
Program Junior festivalu je prispôsobený vekovej skupine detí a je rozdelený na tri bloky pre 1. stupeň základných škôl, 2. stupeň základných škôl a pre stredné školy. Pre každý blok je vyhradených 60 minút – 30 minút filmový program, 30 minút sprievodné aktivity.
Tento rok sú v rámci Junior festivalu pripravené štyri krátke náučné filmy – Gajah Borneo (príbeh slonej rodiny z Bornea inšpirovaný skutočnými udalosťami), Na titulke (zvieratá z pralesa sa chcú dostať na titulku časopisu), Pozri sa (prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi), Rodisko (človek sa na Zemi stretáva s odplatou za svoje hriechy). Po filmoch čaká deti náučný sprievodný program vo forme hier, kvízov, súťaží a iných eko aktivít. Žiaci sa dozvedia zaujímavosti o odpadoch a recyklácii, ako chrániť stromy alebo šetriť energiu a životné prostredie.
Filmový program festivalu pokračuje od 16.00 hod. do 21.30 hod. a prináša široké spektrum tém.
16.00 – 16.55 hod.
Biely vlk – arktický duch – jedinečné zábery z rodinného života vlkov.
17.00 – 17.50 hod.
Stačí málo – dokument o tom, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom.
18.00 – 18.55 hod.
Palmový olej a pytliactvo. Je sumatra raj alebo peklo na zemi? – diskusia, v ktorej Tomáš Šmátrala z projektu Green Life porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve.
19.00 – 20.10 hod.
Dilema mäsožravcov – ukážka najhorších excesov priemyselného poľnohospodárstva a pozitívnych príkladov ľudí používajúcich také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.
20.10 – 20.40 hod.
Svet bez hmyzu – najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia.
20.40 – 21.30 hod.
Aktivistka – moderný príbeh Johanky z Arku. Riikka Karppinenová, tínedžerka z fínskeho Laponska sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta.
Vstup na všetky filmové premietania aj sprievodný program je už tradične zadarmo.