10.08.2020, meniny má
reklama
25. novembra 2019

Už zajtra môžete zadarmo navštíviť festival Ekotopfilm. Environmentálnym filmom bude venovaný celý deň

Už zajtra môžete zadarmo navštíviť festival Ekotopfilm. Environmentálnym filmom bude venovaný celý deň
Zdroj: FB Ekotopfilm SK
reklama

Nezvykneme vás často pozývať do kina, ale tentokrát by sme vás chceli upozorniť na jedno zaujímavé a podnetné podujatie venované problematike trvalo udržateľného rozvoja. Už zajtra 26. novembra 2019 totiž v estrádnej sále Domu kultúry v Seredi odštartuje filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm.

Festival Ekotopfilm

So svojou 46-ročnou tradíciou je najstarším podujatím tohto druhu na svete. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Každý rok prináša slovenskému divákovi najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta z oblasti ochrany životného prostredia a udržateľnosti.

Každoročne štartuje súťažným festivalom v máji v Bratislave a v Banskej Bystrici, kde predstaví vyše 60 dokumentárnych filmov. Následne putuje po okresných a krajských mestách Slovenska s víťaznými snímkami ocenenými medzinárodnou porotou v rámci regionálnej festivalovej TOUR (september – december, január – apríl).

„Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak – negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu.“ Peter Lím, riaditeľ festivalu

Akú planétu prenecháme deťom?

Dlhoročnou súčasťou festivalu je aj časť určená pre žiakov a študentov základných a stredných škôl – Junior festival. Táto reálna environmentálna výchova prebieha vždy v doobedňajších hodinách (8.30 – 12.30 hod.) pre všetky prihlásené školy. Jej cieľom je vzdelávať a motivovať žiakov, aby sa ich správanie uberalo smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Veď ak chceme čeliť všetkým katastrofickým environmentálnym scenárom, musíme v prvom rade vychovať uvedomelú a neľahostajnú generáciu. Naučiť deti, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.

Zdroj: ekotopfilm.sk

Program Junior festivalu je prispôsobený vekovej skupine detí a je rozdelený na tri bloky pre 1. stupeň základných škôl, 2. stupeň základných škôl a pre stredné školy. Pre každý blok je vyhradených 60 minút – 30 minút filmový program, 30 minút sprievodné aktivity.

Tento rok sú v rámci Junior festivalu pripravené štyri krátke náučné filmy – Gajah Borneo (príbeh slonej rodiny z Bornea inšpirovaný skutočnými udalosťami), Na titulke (zvieratá z pralesa sa chcú dostať na titulku časopisu), Pozri sa (prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi), Rodisko (človek sa na Zemi stretáva s odplatou za svoje hriechy). Po filmoch čaká deti náučný sprievodný program vo forme hier, kvízov, súťaží a iných eko aktivít. Žiaci sa dozvedia zaujímavosti o odpadoch a recyklácii, ako chrániť stromy alebo šetriť energiu a životné prostredie.

Večerný program pre verejnosť

Filmový program festivalu pokračuje od 16.00 hod. do 21.30 hod. a prináša široké spektrum tém.

16.00 – 16.55 hod.

Biely vlk – arktický duch – jedinečné zábery z rodinného života vlkov.

17.00 – 17.50 hod.

Stačí málo – dokument o tom, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom.

18.00 – 18.55 hod.

Palmový olej a pytliactvo. Je sumatra raj alebo peklo na zemi? – diskusia, v ktorej Tomáš Šmátrala z projektu Green Life porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve.

19.00 – 20.10 hod.

Dilema mäsožravcov – ukážka najhorších excesov priemyselného poľnohospodárstva a pozitívnych príkladov ľudí používajúcich také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.

20.10 – 20.40 hod.

Svet bez hmyzu – najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia.

20.40 – 21.30 hod.

Aktivistka – moderný príbeh Johanky z Arku. Riikka Karppinenová, tínedžerka z fínskeho Laponska sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta.

Vstup na všetky filmové premietania aj sprievodný program je už tradične zadarmo.

Zdroj: FB Ekotopfilm SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: ekotopfilm.sk
Zdieľať na Facebooku