03.03.2021, meniny má
14. februára 2021

V Bielom Kostole majú srdce, ktoré dokáže pomáhať. Inšpirujeme sa aj my v Seredi?

V Bielom Kostole majú srdce, ktoré dokáže pomáhať. Inšpirujeme sa aj my v Seredi?
Zdroj: pixabay.com/bielykostol.sk
reklama

„Keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení.“

Africké príslovie

Určite ste sa už aj vy stretli s tým, že niekto zbiera štuplíky – plastové vrchnáky z PET fliaš. Pre choré deti, pre manžela v bdelej kóme, pre ženu, ktorá zostala na vozíku…

Aby boli peniaze na liečbu, na drahé prístroje či na rehabilitáciu v zahraničí. Stačí tak málo – nevyhadzovať vrchnáky do koša, ale odkladať ich a môžete tak pomôcť naozaj chorým a sociálne slabším ľuďom.

Srdce v Bielom Kostole

Srdce symbolizujúce znak ľudskosti, pomoci, radosti… Tento symbol si zvolili v neďalekej obci Biely Kostol a zrealizovali skutočne peknú myšlienku. Vyrobili veľké zberné srdce na vrchnáky, ktoré dokáže pomáhať, dokonca viackrát.

Je určené na zber plastových uzáverov a vrchnákov z PET fliaš. Jeho cieľom je v prvom rade pomôcť telesne postihnutým deťom a sociálne slabším ľuďom z peňazí, ktoré sa ich zberom získajú.

Prečo sa vlastne zbierajú vrchnáky z PET fliaš?

Odkrútiť vrchnák z fľaše pred jej vyhodením, odložiť ho do misky alebo vedierka a potom zaniesť na zberné miesto – to naozaj nič nestojí. Ale znásobené to znamená veľa. Pre mnohých zlepšené zdravie. Pre niektorých dokonca záchranu života

Vrchnáky sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, a preto je ich recyklácia výhodná nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska. Čiže okrem humánneho charakteru má zbieranie vrchnákov aj edukačný charakter. Učí tých najmenších triedeniu odpadov.

Koľko eur za vrchnáky?

Nuž, asi to tušíte, ale nie je to žiadna sláva. No ako sa vraví „babka k babce, budú kapce“.

  • 1 vrchnák má asi 2,5 gramu,
  • 1 kilogram vrchnákov obsahuje cca 400 kusov a dostanete zaň asi 22 centov,
  • za 100 kíl vrchnákov po 22 centov dostanete približne 22 eur,
  • za 1 tonu vrchnákov teda získate okolo 220 až 300 eur (závisí aj od rôznorodosti vrchnákov).

A z toho už sa dá financovať časť liečenia alebo drahý zákrok. Preto je lepšie spájať sa, nosiť vrchnáčiky na zberné miesta alebo posielať organizáciám, ktoré sa tým zaoberajú.

Inšpirujme sa neďalekou obcou Biely Kostol

Zberné srdce pribudlo pri budove obecného úradu a je určené na zber plastových uzáverov a vrchnákov z PET fliaš.  Obyvatelia obce tak majú možnosť nielen separovať tento druh plastov, ale aj pomôcť napríklad rodinám s postihnutými deťmi.

„Jeho cieľom je v prvom rade pomôcť telesne postihnutým deťom a sociálne slabším ľuďom z peňazí, ktoré sa ich zberom získajú. Vrchnáky sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, a preto je ich vhodné zvlášť recyklovať nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska. Čiže okrem humánneho charakteru má zbieranie vrchnákov aj edukačný charakter. Učí tých najmenších k triedeniu odpadov,“ povedala o srdci starostka Bieleho Kostola Iveta Paulová.

Tento počin by mohol byť inšpiráciou aj pre naše mesto Sereď. Zber vrchnákov je prínosom z ekologického hľadiska a môže pomôcť napríklad aj rodinám so zdravotne znevýhodneným dieťaťom zo Serede.

Zdroj: bielykostol.sk

Komu môžu vrchnáky pomôcť?

Tých, ktorým môžete zbieraním vrchnákov pomôcť, je veľmi veľa. Často sú to bežné rodiny, ale aj organizácie či nadácie, ktoré prijímajú nazbierané vrchnáky, následne ich predajú a z peňazí potom financujú prostriedky či liečbu pre chorých. V Seredi momentálne zbierajú vrchnáčiky tieto organizácie.

OZ Nikolka

OZ Nikolka funguje v Seredi už niekoľko rokov. Združenie bolo pôvodne  založené pre malú bojovníčku Nikolku Polákovú, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou a autizmom. Neskôr sa rozrástlo a dnes pomáha aj iným zdravotne postihnutým deťom.

OZ Pomocníček

Občianske združenie Pomocníček bolo založené v roku 2012 s víziou pomáhať tým najzraniteľnejším – deťom, ktoré nemali to šťastie narodiť sa zdravé. Cieľom združenia je pomôcť a podporiť zdravie a telesnú kultúru hendikepovaných detí do 20 rokov s telesným, mentálnym, kombinovaným postihnutím a psychomotorickým zaostávaním či spomaleným psychomotorickým vývojom.

dm drogéria

Vedeli ste, že v dm drogérii realizujú aj verejnú zbierku plastových vrchnákov? Jej cieľom je pomôcť takým deťom do veku 18 rokov, ktoré bojujú s nepriaznivou zdravotnou situáciou a potrebujú pomoc s cieľom zlepšiť zdravotný stav. Podpora je systematická a dlhodobá. V minulom obchodnom roku sa vyzbieralo 9,85 tony plastových vrchnákov, za ktoré sa uhradila rehabilitácia v Adeli centre v hodnote 2 093 eur. Zbierka vrchnákov takisto prebieha na centrále spoločnosti dm.

Zdroj: mojadm.sk

Tak ako Seredčania, nájde sa medzi nami niekto, kto by sa odhodlal niečo podobné zrealizovať? Kam by ste takéto srdce v Seredi umiestnili?

Páčil sa Vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: bielykostol.sk, pomocnicek.sk, FB stránka OZ Nikolka
Zdieľať na Facebooku