27.06.2022, meniny má
25. februára 2020

V blízkosti Serede má vzniknúť ďalšie logistické centrum. Stane sa zámer po 14 rokoch realitou?

V blízkosti Serede má vzniknúť ďalšie logistické centrum. Stane sa zámer po 14 rokoch realitou?
Zdroj: magazin-reality.sme.sk/trnava.dnes24.sk
reklama

Ešte v roku 2006 mal po reťazcoch ako Lidl či Kaufland prísť na Slovensko líder medzi diskontnými reťazcami – nemecký Aldi. Už vtedy sa uvažovalo o vybudovaní logistického centra v neďalekej Šoporni, ktoré mala postaviť rakúska spoločnosť Hofer.

Po 14 rokoch opäť „na stole“

Na jeseň 2018 bol na stránke obce Šoporňa zverejnený oznam Okresného úradu Galanta o predložení zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v navrhovanej činnosti „Logistické centrum Šoporňa“. V novembri 2019 bolo zverejnené rozhodnutie Okresného úradu Galanta o posudzovaní tohto zámeru, v ktorom boli uložené konkrétne požiadavky na jeho doplnenie.

V súčasnosti predkladá obec Šoporňa návrh nového VZN na zmenu a doplnky Územného plánu obce Šoporňa, v ktorom navrhuje schváliť zmenu funkčného využitia plochy záhrad a viníc na plochy ľahkého priemyslu s označením ako rozvojový zámer RZ 34. Ide o plochu Horné diely, na ktorej má podľa zámeru vyrásť logistické centrum. Je teda pravdepodobné, že v najbližších rokoch sa začne s výstavbou. Okrem toho je ľahký priemysel doplnený o ďalšie formy využitia tejto plochy – montážne a skladovacie haly či polyfunkčné haly pre podnikateľskú činnosť.

Zdroj: zbgis.skgeodesy.sk

reklama

Zámer logistického centra

Podľa navrhované zámeru by logistické centrum v Šoporni nemalo slúžiť na výrobu, ale len na skladovanie. Malo by pozostávať z jednej haly rozdelenej na 10 sekcií – skladových priestorov vo forme regálových zakladačov, určených pre budúcich nájomcov. A hoci v zámere sa hovorí o celkovej ploche 7,776 ha, v návrhu nového Územného plánu obce Šoporňa je uvedená dvojnásobne väčšia celková plocha – 15,83 ha.

Investori a zároveň navrhovatelia zámeru predpokladajú investičné náklady vo výške 128 409 000 eur a počítajú s vytvorením nových pracovných miest pre 700 ľudí. Pracovať by sa malo na tri smeny, z toho 630 ľudí ako manipulační robotníci a 70 ako technicko-hospodárski pracovníci.

K logistickému centu má byť vybudovaná nová príjazdová cesta, pričom v rozhodnutí OÚ Galanta sa píše o dobudovaní výjazdu na rýchlostnú komunikáciu R1 v smere Šoporňa – Trnava a Trnava – Šoporňa. Počíta sa s 260 až 273 parkovacími miestami pre osobné autá a 18 odstavnými plochami pre kamióny. Okrem toho sa uvažuje aj nad vybudovaním zastávok SAD.

Ak vás tieto informácie zaujali a chcete sa dozvedieť viac, môžete prísť 26. februára 2020 o 17.00 hod. na zasadnutie Obecného zastupiteľstva do Šoporne.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: soporna.sk, enviroportal.sk, sala.dnes24.sk, ekonomika.pravda.sk,
Zdieľať na Facebooku