28.05.2020, meniny má
9. októbra 2019

V Čechách dostávajú bežní občania peniaze na výsadbu stromov v mestách. Chceli by ste podobnú výsadbu aj v Seredi?

V Čechách dostávajú bežní občania peniaze na výsadbu stromov v mestách. Chceli by ste podobnú výsadbu aj v Seredi?
Zdroj: pinterest.com/pixabay.com
reklama

V Čechách momentálne existuje hneď niekoľko projektov, ktoré sú zamerané na výsadbu stromov na verejných miestach. Ministerstvo životného prostredia Českej republiky tentoraz spúšťa úplne nový projekt, ktorý by mal výrazne pomôcť výsadbe stromov. Každý, kto sa chce do projektu zapojiť, jednoducho požiada o peniaze a ak ich dostane, tak ich následne musí použiť na vysádzanie stromov. Cieľom je vysadiť 10 miliónov stromov a pomôcť tak našej planéte.

100 miliónov pre environmentálny projekt

Ministerstvo životného prostredia Českej republiky vyčlenilo čiastku 100 miliónov českých korún na celonárodný projekt s názvom Sázíme budoucnostAutorom tohto projektu je nadácia Partnerství, ktorá je najväčšou environmentálnou nadáciou v Čechách. Ministerstvo uviedlo, že tieto peniaze boli vyčlenené z rozpočtu Štátneho fondu životného prostredia. Dotácia na jeden projekt tak môže vyjsť až na 250 tisíc českých korún. Príspevok má byť nastavený tak, že nie je potrebná žiadna finančná spoluúčasť. Ministerstvo chce, aby ľudia vysádzali listnaté stromy priamo v mestách a obciach.

„Mezi námi je řada aktivních spoluobčanů, kterým není lhostejné, jak rychle mizí stromy z okolí našich domů i z volné krajiny a chtějí sami přiložit ruku k dílu. Naše finanční podpora je proto mířena zejména na tyto akční místní komunity.“ Minister životného prostredia ČR Richard Brabec

zdroj: pexels.com

Požiadať o peniaze môže naozaj každý

Projekt je určený nielen pre jednotlivcov, ale aj pre miestne organizácie, úrady, firmy, školy, komunity, spolky a skupiny aktívnych občanov. Zásadné kritérium, ktoré musí žiadateľ splniť, je preukázať legitímny vzťah k miestu výsadby. Žiadosti začnú prijímať už 14. októbra tohto roku. Každý, kto o peniaze požiada a následne ich získa, zaplatí nimi za sadenice, potrebný materiál a ďalšiu starostlivosť.

„Cílem je vysázet do pěti let mimo les 10 milionů stromů a následně se o ně postarat. Za každého občana naší země tedy jeden strom. Výsadba stromů významně přispívá k adaptaci na změnu klimatu, čistšímu ovzduší, podporuje zadržování vody v krajině, snižuje erozi půdy.“ Minister životného prostredia ČR Richard Brabec

My takémuto projektu tlieskame a našim českým susedom prajeme, aby sa im cieľ podaril. Jednoznačne by sme podobný projekt privítali aj na Slovensku a určite nebudeme jediní. Napriek tomu, že máme v Seredi Zámocký park, vedeli by sme si v našom meste predstaviť pár ďalších stromov, napríklad na niektorých sídliskách. Budeme radi, ak nám v komentároch dáte vedieť váš názor a napíšete, v ktorých oblastiach nášho mesta vám chýbajú stromy.

zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, zpravy.aktualne.cz
Zdieľať na Facebooku