13.08.2022, meniny má
13. júna 2022

V centre Hlohovca sa pomocou georadaru podarilo nájsť časť pamiatky. Ide o ohradbový múr

V centre Hlohovca sa pomocou georadaru podarilo nájsť časť pamiatky. Ide o ohradbový múr
Zdroj: hlohovec.sk/TTStudio
reklama

V Hlohovci sa začiatkom mája uskutočnil na Námestí sv. Michala geofyzikálny prieskum, ktorý navrhol Krajský pamiatkový úrad.

Ide o jeden z prípravných krokov, keďže námestie prejde v najbližšej dobe rekonštrukciou. Výskum naznačuje, že sa pri kostole nachádza ohradový múr. Spolu s ním sa tam nachádza aj staršia architektúra.

Ohradbový múr a výskum

„Je totiž známe, že na základe dobových máp aj záznamov v kronike bolo okolie kostola ešte v 15. storočí opevnené ohradovým múrom, ktorý ohradzoval stredoveký cintorín, ktorý tu kedysi stál. Hradby slúžili zároveň aj ako opevnenie v prípade napadnutia mesta. Múr bol odstránený niekedy v priebehu 18. storočia, nemusel byť však rozobratý až úplne do hĺbky,“ vyjadrilo sa meto Hlohovec na svojom facebookovom profile.

Tieto domnienky mal georadarový prieskum buď vyvrátiť alebo potvrdiť. Výsledky síce ešte nie sú dostatočne potvrdené, no podľa viceprimátora mesta Miloslava Drgoňa dokazujú isté geologické anomálie pod povrchom terénu. Podľa prieskumu sa v okolí kostola s veľkou pravdepodobnosťou nachádzajú základy ohradbového múru cintorína.

reklama

Podľa jeho vyjadrenia snímky naznačujú, že by sa pod južnou časťou kostola mohli nachádzať pozostatky ešte staršej architektúry. Malo by ísť o torzo pôvodného románskeho kostola. Ten bol datovaný v historických prameňoch do 13. storočia.

Merania sa realizovali pomocou antén s dvoma frekvenciami – 500 MHz a 800 MHz. Dáta, ktoré sa podarilo zistiť, platia pre hĺbku 2 až 3 metre.

Ako vysvetlilo mesto Hlohovec: „Výsledky môžu poslúžiť ako východisko pre archeologický výskum kopanými sondami. Ten by mohol prebiehať už na konkrétne určenom mieste, ktoré bolo lokalizované práve georadarom. Až výkopy by preverili, či to, čo sa skutočne pod povrchom nachádza, je aj významným archeologickým a historickým nálezom.“

To, či bude prebiehať aj ďalší výskum, je otázkou peňazí. Podľa radnice realizácia archeologického výskumu, ktorý by mohol odhaliť skutočné historické poklady, závisí od financií. Tie musia byť na tento účel zaradené do rozpočtu. V prípade, že budú pozostatky ohradbového múru alebo románskeho kostola významné, mohli by byť priznané a zapracované do budúcej podoby námestia.

Zdroj: Mesto Hlohovec

Zdroj: Mesto Hlohovec

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnavske.radio, FB Mesto Hlohovec
Zdieľať na Facebooku