15.01.2021, meniny má
25. novembra 2020

V decembri sa budú vyplácať trináste dôchodky. O koľko si prilepšia seredskí dôchodcovia? Vypočítajte si to pomocou jednoduchej kalkulačky

V decembri sa budú vyplácať trináste dôchodky. O koľko si prilepšia seredskí dôchodcovia? Vypočítajte si to pomocou jednoduchej kalkulačky
Zdroj: pixabay.com
reklama

Všetci penzisti na Slovensku dostanú v decembri prilepšenie k dôchodkom. Takzvaný 13. dôchodok bude na úrovni minimálne od 50 eur až do 300 eur. Už tradične bude platiť, že čím vyššiu dôchodkovú dávku penzista poberá, tým nižšie prilepšenie dostane.

Sociálna poisťovňa vyplatí podľa zákona č. 296/2020 Z. z. o 13. dôchodku a o zmene a doplnení niektorých zákonov poberateľom dôchodku 13. dôchodok v roku 2020.

Kto má na 13. dôchodok nárok?

Nárok na dôchodok má každý poberateľ dôchodku, ktorý má v decembri 2020 nárok na výplatu:

  • starobného dôchodku,
  • predčasného starobného dôchodku,
  • invalidného dôchodku,
  • vdovského dôchodku,
  • vdoveckého dôchodku,
  • sirotského dôchodku,
  • sociálneho dôchodku.

O vyplatenie nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa vypláca 13. dôchodky automaticky, bez žiadosti. 13. dôchodok sa vyplatí v deň výplatného termínu dôchodku v decembri 2020, ak je dôchodok v Slovenskej republike poukazovaný v hotovosti na pošte, na účet v banke alebo hromadným poukazom do zariadenia sociálnych služieb.

„Zákon o 13. dôchodku je pripravený takým spôsobom, že dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, na čo boli kedykoľvek zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať,” informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Kalkulačka na výpočet 13. dôchodku

Sociálna poisťovňa pripravila na svojej internetovej stránke pre poberateľov penzie jednoduchú kalkulačku na výpočet sumy 13. dôchodku roku 2020.

Kalkulačku na výpočet sumy 13. dôchodku v roku 2020 nájdete TU.

Ako zistím výšku dôchodku pomocou kalkulačky na jeho výpočet?

Poberateľ dôchodku vpíše do tabuľky sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré aktuálne poberá. Po kliknutí na políčko “Vypočítať” ihneď zistí, v akej výške mu patrí v tomto roku trinásta penzia.

Trinásty dôchodok v sume od 50 eur do 300 eur dostane budúci mesiac jeden milión 426-tisíc penzistov. Nárok na 300-eurovú trinástu penziu budú mať tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku vo výške 214,83 eura a menej. Pri penzii v sume 909,28 eura a viac dosiahne trinásty dôchodok 50 eur.  Pri 400-eurovom dôchodku si penzisti prilepšia o 233 eur. Na trináste dôchodky by sa malo v tomto roku zo štátneho rozpočtu vynaložiť 310 miliónov eur.

Ide o najvyššiu sumu v histórii Slovenska, ktorá bola vyplatená celkovo na mimoriadny dôchodok. Dôchodca s priemerným dôchodkom, ktorý je približne 477 eur, dostal v minulom roku vianočný príspevok vo výške 80 eur. Tento rok dostane 13. dôchodok vo výške 205 eur. To je približne 2,5-násobne viac ako doteraz ,” informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Čo robiť v prípade nejasností s výpočtom dôchodku?

Informácie o 13. dôchodku poskytnú na požiadanie zamestnanci pobočiek Sociálnej poisťovne alebo Informačno-poradenského centra Sociálnej poisťovne, ústredie.

  • Bezplatná linka 0800 123 123 (ak ste pracovali iba v SR),
  • bezplatná linka 0800 500 599 (ak ste pracovali aj v zahraničí).

Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním.

Zdroje: socpoist.sk
Zdieľať na Facebooku